Yatırım yapmaya başla!

E-Ticaret Şirketi Sahiplerinin Ders Alması Gereken 7 Hata

E-Ticaret Şirketi Sahiplerinin Ders Alması Gereken 7 Hata

Kendi işinizin patronu olmak için giriştiğiniz e-ticarette, sıklıkla tekrarlanan hatalar vardır. Sık tekrarlanmasına rağmen birçok yeni e-ticaret girişimcisi de bu hatalara düşer. Bu nedenle bir tavsiye vererek yazıma başlamak istedim. Eğer e-ticarette batmadan başarılı olmak istiyorsanız, sizden önce yapılan başarılı girişimlere bir göz atın. Yapılan hatalardan ders alın ve kendi iş planınızı yaparken aynı hataları yapmamaya dikkat edin.

Birçok girişimci ve e-ticaret şirketinin sahibi, hemen hemen aynı hataları yapar. Bu hatalar nedeniyle adı bile duyulmadan batan şirketler vardır. Şirketinizi açıp hemen satış yapmaya hazır olduğunuzu düşünürseniz, yanılırsınız. Daha potansiyel müşterileriniz sizi tanımamışken, hemen satışa geçeceğinizi düşünmek, doğal olarak mantıksızdır. Siz müşterilerinizi tanımış olabilirsiniz ve sektörü iyi bir şekilde araştırmış olabilirsiniz. Ama müşterileriniz sizi tanımadan, ürün veya hizmetinizi satmanız pek mümkün olmayacaktır.

Şimdi e-ticaret şirketi kurmak isteyen ve başarılı bir şekilde sektörde ilerlemek isteyen kişiler için sıklıkla tekrar edilen ve ders alınması gereken 7 hatayı paylaşmak istiyorum:

1 Müşterilere Kulak Vermemek

Müşterilere Kulak VermemekEğer tüketicilerin ne istediğini bilmez ve kulak vermezseniz, başarılı bir girişimci olacağınızı söyleyemem. Ayrıca oluşturduğunuz markaya zarar verecek en büyük kötülüğü yapmış oluyorsunuz. E-ticaret sitenize gelen ziyaretçilerin ne istediğini, yapılan yorumlardan ve sosyal medyadan takip etmelisiniz. Buralardan edindiğiniz bilgilere ve yaptığınız değerlendirmelere göre de sisteminize yön vermelisiniz.

Tüketicilerin ne istediğini öğrenmek için site üzerindeki hareketlerini izleyebilirsiniz. En çok hangi sayfalarla ilgilendiğini, hangi ürünleri araştırdığını inceleyin. Ayrıca siteyi hangi noktada terk ettiklerini veya alışveriş yapmaktan vazgeçtiklerinin araştırmasını yapmayı da ihmal etmeyin. Çünkü bu nokta, ya yıldızınızı parlatacaktır ya da kaybolup gitmenize neden olacaktır. Her ne kadar sektör araştırmanızı iyi bir şekilde yapsanız da kullanıcıların tepkilerine ve isteklerine kula vermelisiniz.

2 Sattığınız Ürün veya Hizmete Çok Bağlı Kalmak

Sattığınız Ürün veya Hizmete Çok Bağlı KalmakBu noktada hemen bir açıklama yapalım; çok satılan ürünleriniz için değişikliğe gitmenizden bahsetmiyorum. Yalnızca sitenizde az satılan ve ilgi görmeyen ürünleri, gereğinden fazla satışta bırakmak markanıza zarar verecektir. Satışa sunduğunuz ürünlere fazla bağlı kalmanız, markanızı zedeleyecek sorunlara neden olabilir.

Kullanıcıların ilgisini çekmek istiyorsanız, geniş bir ürün yelpazesine sahip olmalısınız. Ama belli periyotlarda satışa sunduğunuz ürünler için değerlendirme yaparak ilgi görüp görmediklerini incelemelisiniz. Buna göre kullanıcıların ilgi gösterdiği ürünleri ön plana çıkartıp çeşitlendirme imkanınız doğacaktır. Ayrıca ilgi görmeyen ürünlerden kurtularak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunacaksınız.

3 İnternet Sitenizi Güncellememek

İnternet Sitenizi GüncellememekBasit ama sık tekrarlanan bir hata da internet sitenizi güncellememenizdir. Bu imkan, küçük ve orta ölçekli şirketlerde elbette maliyetli bir durum olacaktır; ama sitenizin güncel olması müşteri deneyimi adına oldukça önemlidir. Belli sürelerde öne çıkan ürünleri yenilemeniz, süresi dolmuş kampanyaları kaldırmanız gerekiyor. Stokta kalmamış ürünleri yenilemek, ürünün stoka girmesini bekleyen müşterilerinizi bilgilendirmek, güncel ürünler sunmak, müşterilerinizde terk edilmiş veya ilgisiz site izlenimini silecektir.

Müşterilerinizin yanı sıra SEO açısından da sitenizi güncel tutmanız oldukça önemlidir. Sitenizin rank’ının düşmemesi ve Google gözünde güncel site imajının yaratılması için bu işi yapmanız gerekiyor. Eğer ürünlerinizle ilgili bir güncelleme yoksa sitenize bir blog sayfası açarak bu kısmın sayesinde sitenizin güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

4 Performans Metriklerinin Takibini Yapmamak

Performans Metriklerinin Takibini YapmamakPerformans metrikleri yani KPI’ların, etkin bir şekilde takibinin yapılması gerekiyor. Performans değerlendirmeleri sayesinde müşteri memnuniyetini ölçebilirsiniz. Gelen trafiğin yönlendirilmesinden geri dönüş ve sepetin terk edilme oranlarına kadar birçok bilgiyi edinebilirsiniz. Bu bilgilere göre de sitenize yön vermelisiniz. E-ticaret sitelerinin geçirmesi gereken temel süreçler arasında da bu tarz ölçümlerden bahsedilmekte olduğunu ve son derece önemli olduğunu unutmamalısınız.

Performans metriklerini, günlük, haftalık ve aylık süreçlerde takip etmeli, analizler yapmalı, değerlendirmelisiniz. Yaşanan değişimlerin ne gibi sonuçlara neden olacağını da analiz etmelisiniz. Neden ödeme sayfasının terk edildiği, yeni gelen trafiğin nereden ve neden geldiği, düşen satışların sebebi gibi sonuçları sorgulamanızı sağlar. Bunlarla ilgili raporlar yapmalısınız ve sitenizin gelişimini takip etmelisiniz.

5 Rakip Analizi Yapmamak

Rakip Analizi YapmamakSık yapılan ve ders alınması gereken hatalardan birisi de rakip analizi yapmamaktır. Sektörde yer alan diğer firmaları, sürekli takip etmelisiniz. Bu son derece önemli bir kriterdir. Rakip şirketlerin yaptığı kampanyaların, site tasarımlarının, ürünlerin fiyatlarının araştırılması gerekiyor. Bu araştırmaları yaparak kendi eksik ve artı yönlerinizi bulabilirsiniz.

Müşteriler sizinle aynı sektörde yer alan rakiplerinizi de takip ederler. Kullanıcının bir internet sitesini terk etmesinin bir nedeni; aradığı ürünü sizde değil, başka sitede bulmuş olmasıdır. Aynı şekilde sizde olmayan bir kampanya yüzünden tercihini sizden yana kullanmamıştır. Rakiplerinizde gördüğü bir kampanya nedeniyle müşterinizi kolayca kaçırırsınız. Ayrıca site tasarımı da bu noktada oldukça önemlidir. Eğer karmaşık bir tasarım söz konusu ise siteyi terk etme oranları da yükselecektir.

Rakiplerinizi yalnızca e-ticaret sitelerini inceleyerek analiz etmemelisiniz. Sosyal medyadaki faaliyetlerini de incelemelisiniz. Müşterilere nasıl bir strateji ile yaklaştıklarını, sosyal ağların nasıl kullanıldığını araştırın. Yaptıkları yanlış ve doğruları, ilgi çeken konuları takip ederek, kendinize bir sosyal medya stratejisi geliştirmeyi de ihmal etmeyin.

6 Gelen Trafiğe Güvenip Farklı Alanları Göz Ardı Etmek

Gelen Trafiğe Güvenip Farklı Alanları Göz Ardı EtmekŞirketler genellikle Google’den gelen organik yani gerçek trafiğe odaklanırlar ve farklı alanlara açılmazlar. Bu son derece yanlıştır; çünkü böyle yaparak büyük bir müşteri kitlesini kaçırmış olurlar. Aynı zamanda gelen trafiğin sürekli olma ihtimali de zordur. Bunun yanında Adwords yapan markaların daha ön planda olduğu ve reklamlarla sizin önünüze geçeceğini unutmamalısınız.

E-ticaret siteniz için farklı kanallara açılmak, farklı yerlerden de trafik çekmek anlamına gelir. İçerik pazarlama yöntemi ise bu konuda en önemli noktadır. İçerik pazarlaması e-ticaret sitelerinde, hem trafik çekmek hem de marka değerinin kullanıcı gözünde artması için iyi bir yöntemdir.

7 Teknolojiye Ayak Uydurmamak

Teknolojiye Ayak Uydurmamakİnternet sektörü tahmin edersiniz ki hızlı gelişen bir sektör. Bu alanda hizmet veriyorsanız, marka olarak teknolojik yenilikleri de yakından takip edip, hemen adapte olmalısınız. Bu yenilikler oldukça çeşitlidir de. Örneğin son zamanların trendi, kapıda ödeme sistemi veya ön ödemeli kartlar. Ödeme sisteminize hemen bu popülerliği de dahil etmeniz, müşterilerinizde iyi bir izlenim bırakacaktır. Ayrıca internetin artık mobil olarak kullanılması ve sitenizin hala mobil uyumluluğunun olmaması, müşterilerinizi kaçıracaktır.

Mobil uyumlu web siteleri, gelişen ödeme sistemleri, mobil uygulamalar gibi yenilikleri sıkı bir şekilde takip ederek popülerliğini sürdürebilirsiniz. Eğer gelişmelere duyarsız kalırsanız, sonuçta unutulan bir e-ticaret sitesi olarak kalırsınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum