Yatırım yapmaya başla!

E-Ticaret Hacmi 2018’de %42 Büyüyerek 59,9 Milyar Liraya Ulaştı

Türkiye e-ticaret sektöründe geçen yıl %42 büyüme sağlarken, toplam hacmi 59,9 milyar liraya ulaştı. Sektör temsilcileri online alışverişi artıran faktörlerden ve yakın tarih planlarından bahsetti.
E-Ticaret Hacmi 2018’de %42 Büyüyerek 59,9 Milyar Liraya Ulaştı

Türkiye e-ticaret 2018 pazar büyüklüğü raporuna göre, sektör geçtiğimiz yıl %42 büyüme gösterdi. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) proje ortaklığıyla hazırlanan raporda, SimilarWeb, İnveon ve Deloitte Türkiye’nin verilerinden yararlanıldı.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, geçen yıl ekonomideki sıkıntılara rağmen e-ticaret sektörünün büyüdüğünü ve hacminin 59,9 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Raporun detaylarının paylaşıldığı basın toplantısında, e-ticaretin en dinamik sektörlerden biri olduğu belirtildi.

E-ticarete artık dijital ticaret denmesi gerektiğini söyleyen Karaca, sektörün Türkiye’nin en dinamik ve hızlı büyüyen alanlarından biri olduğunu, dijital dönüşümün KOBİ’lerin ve büyük işletmelerin yanında bireylerde de olması gerektiğini vurguladı.

İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak teknolojileri kullanmalarının sektörün büyümesinde en büyük faktörlerden biri olduğuna, KOBİ’lerin de teknolojik gelişmelere adapte olarak iş modellerinde uygulamalarının önemine değindi. Her iki kesimin de dijital ticaretin büyümesine katkı sağladığını ifade eden Karaca, e-ticaretin bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüyen bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yıl büyük alışveriş sitelerinin yüksek performans gösterdiği ve pazar payını artırdığı kaydedildi.

Deloitte Türkiye Direktörü Alper Günaydın, 2018 yılında en büyük 10 alışveriş sitesinin pazar payını %40’tan %53’e çıkardığını söyledi. Bunda en çok sitelerin mobil uyumluluğunun artmasının ve mobil internet maliyetlerinin düşmesinin katkısı olduğunu aktardı. Toplantıda söz alan TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş sektörün büyümesinin ülke ekonomisi açısından sevindirici olduğunu bildirdi.

Son beş yılın ortalamasına bakıldığında Türkiye’nin e-ticaret hacminin ortalama %33 büyüdüğünü söyleyen Ertaş, sadece online alışverişin değil, turizm, perakende ve teknoloji sektörlerinin de bu büyümede payı olduğunu açıkladı.

Sektördeki tüm bu olumlu gelişmelere rağmen, e-ticaret toplam perakende pazarında düşük bir alan kaplıyor.

%5,3 olan bu oranın dünya ortalamasının çok altında olduğunu kaydeden Ertaş, mobil uygulamaların gelişmesiyle önümüzdeki yıllarda çok daha olumlu bir tablo göreceklerini sözlerine ekledi. Online seyahatin dünyada olduğu kadar ülkemizde de artış gösterdiğini söyleyen Enuygun.com Kurucusu ve CEO’su Çağlar Erol, yeni teknolojilere yatırım yaparak, piyasayı yönlendiren bir şirket olduklarını belirtti.

2018 yılında 59,9 milyar lira hacme ulaşan e-ticaret sektöründe en fazla pay %54 oranı ve 22,9 milyar TL ile tatil ve seyahat kategorisinde oldu. Onu 20,8 milyar TL ile sadece online perakende, 10,7 milyar TL ile çok kanallı perakende ve 5,5 milyar TL ile online bahis izledi.

Kur artışına bağlı olarak artan fiyatlar, tüketici ürünlerinin daha fazla yer kaplamasını sağladı.

Tüketici fiyatlarındaki artışın etkisiyle e-ticarette sepet büyüklükleri geçen yıllara kıyasla daha fazla yer kapladı. Dayanıklı tüketim mallarında talep düşmesi olurken, buna paralel olarak elektronik kategorisi de düşük performans gösterdi.

Turizm sektöründeki iyileşme havayolu ve konaklama şirketlerinin online işlemlerinin artmasını sağladı. Türkiye’de toplam perakende pazarında online işlemlerin oranı yüzde 5,3 olarak açıklandı. Bu oranın gelişmiş ülkelerde %11,1, gelişmekte olan ülkelerde ise %5,9 seviyesinde olduğu aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum