Yatırım yapmaya başla!

E-Spor Sektörü Dünya Genelinde 1 Milyar Dolara Yakın Ciroya Ulaştı

Gaming in Turkey kurucusu Ozan Aydemir, e-spor sektörünün geldiği son noktaya dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
E-Spor Sektörü Dünya Genelinde 1 Milyar Dolara Yakın Ciroya Ulaştı

Oyun dünyasının hızla büyümesi ile beraber insanların e-spora olan ilgisi her geçen gün artmaya devam ediyor. League of Legends, CS:GO, Dota 2, ve PUBG gibi pek çok oyuna dair dünya genelinde e-spor turnuvaları düzenleniyor ve milyonlarca kullanıcı tarafından canlı yayınlar aracılığı ile izleniyor. Kurulan takımlara dev şirketlerin sponsor olduğuna tanık oluyoruz. Çığ gibi büyüyen sektöre dair Gaming in Turkey kurucusu Ozan Aydemir’den önemli açıklamalar geldi.

Aydemir e-spor’un dünya genelinde ulaştığı potansiyel ile ilgili bilgilendirmelerde bulunurken, ailelere endişeli olmaması gerektiğini ve çocuklarını desteklemelerini önerdi. E-Spor’un son dönemde hızla büyüdüğünü belirten Aydemir, “Satrancı spor sayıyorsak e-sporu da spor sayabilmeliyiz. Çünkü e-sporda takım yapılarından menajerlere ve düzenlenen turnuvalara, liglere baktığımızda her şey çok profesyonel bir hale geldi.” diye konuştu.

Toplam Ciro 1 Milyara Dayandı

Toplam Ciro 1 Milyara Dayandı

Bilindiği üzere uluslararası düzenlenen e-spor turnuvaları dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından Twitch, YouTube gibi platformlar üzerinden canlı olarak izleniyor. Kurulan takımlar ve sponsorluklar baz alındığında e-sporun başlı başına bir endüstri haline geldiğini söyleyebiliriz.

Gaming Turkey kurucusu Ozan Aydemir sektörün cirosunun 1 milyar dolara dayandığını belirterek, “2018’de dünya genelinde oyun sektörü 138 milyar dolar ciro yaparken, bunun 70 milyar doları mobilde, 35 milyar doları konsolda ve 33 milyar doları bilgisayarda oldu. Türkiye’de ise oyun sektörünün cirosu 853 milyon dolar olurken, e-sporu seven 4 milyon kişi bulunuyor. Oyun sektörünün 2019’daki beklentisi ise 150 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Dünya genelinde e-sporun cirosu 906 milyon dolara ulaşırken, e-sporun toplamda 215 milyon takipçisi bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

E-Spor Eğitime Engel Olmamalı

E-Spor Eğitime Engel Olmamalı

Gaming in Turkey kurucusu Aydemir, Türkiye’de son yıllarda e-spora olan ilgide büyük artış olduğunu söyledi ve bunun bir spor dalı olarak sayılması gerektiğini ifade etti. Gençlerin e-spora olan artan ilgilerinin eğitim hayatları ile paralel devam edebileceğini söyleyen Aydemir, “E-sporcu dediğimiz kişinin aktif spor yaşının özellikleri futbolcuya benzer. 25 ile 28 yaş arası, aslında bizim yavaş yavaş e-sporcu dediğimiz kişinin son dönemlerine girdiği dönemdir.

“Bence e-sporcu olmak isteyen bir kişi, akademik eğitimine devam etmeli. Herkes ‘e-sporcu’ veya ‘YouTuber’ olamayacak. Benim kızım da YouTube videosu çekmek isteyebilir ancak eğitim hayatını da sürdürmeye devam etmeli aynı zamanda. Başarısızlık durumunda hayal kırıklığına uğramaması lazım. Yani kişilerin tek hayali e-sporculuk olmamalı, ikinci planını da yapmalı.” diye konuştu.

Aileler Endişeyi Bir Kenara Bırakmalı

Aileler Endişeyi Bir Kenara Bırakmalı

Çocuklarının oyunlara olan yoğun ilgisi karşısında ebeveynlerin her zaman endişeli yaklaştığı bilinir. Çoğu zaman bu ilgi bağımlılık boyutuna ulaşıyor ve gençlerin günlük hayatı olumsuz şekilde etkileniyor. Aydemir çocuklarının eğitimlerini aksatmamak kaydıyla e-spora ilgi duymalarında sakınca olmadığını belirtiyor.

Ailelere öncelikle endişelerini bir kenara bırakmaları için e-spor hakkında bilgi sahibi olmalarını önereren Aydemir, “Eskiden ‘topçu mu olacaksın, popçu mu olacaksın’ diye soruluyordu. Şimdi ise herkes ‘e-sporcu mu, YouTuber mı olacaksın’, yani ‘influencer mı olacaksın’ diye soruyor.

Aileler, çocukların eğitimlerine devam ederken e-spora da devam etmesine izin verebilir. Aileler, nasıl şiddet içeren dizilerden çocuklarını uzak tutuyorsa internetteki zararlı içerikler konusunda da dikkatli olabilir. Aileler, gençlerin bilgisayarda ne yaptıklarıyla hiç ilgilenmedikleri için baştan karşı duruş sergiliyorlar.

Ben tamamen yasaklamamaları taraftarıyım. Önce bakmak lazım, çocuk bilgisayarda ne yapıyor? Müzik dinliyorsa bile aile, çocuğun ne müzik dinlediğine bakmalı. Bilgi sahibi olmalılar ki neye izin verip neye izin vermeyeceklerini bilsinler. Bir oyun hakkında çıkan haberlerin ardından dijital kültüre çok hakim olmayan aileler, bütün oyunları aynı zannederek toptan yasaklama yoluna gidiyor.” diye konuştu. Aydemir’in açıklamaları ve büyüyen sektör önümüzdeki yıllarda e-sporun çok daha büyük ilgi göreceğiniz bizlere gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum