Yatırım yapmaya başla!

E-Devlet’in Bu Hizmeti Çok Konuşulacak: Miras Sorgulama Sistemi Geliyor!

Son günlerde yepyeni hizmetleri ile adından söz ettiren vatandaşlık platformu E-Devlet yeni sorgulama sistemini hizmete sokmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde...
E-Devlet’in Bu Hizmeti Çok Konuşulacak: Miras Sorgulama Sistemi Geliyor!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık işlemlerinin yapıldığı E-Devlet gün geçtikçe yeni teknolojik yenilikler ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde soyağacı sorgulama hizmetini devreye sokan E-Devlet’e milyonlarca vatandaş akın etmiş, siteye erişim sıkıntısı yaşanmıştı.

Hatta 1800’lü yıllara kadar varan soy bilgilerine ulaşan vatandaşlar, Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesinden şehit sorgulaması yapmaya başlamıştı. Bu gelişmelerin ardından E-Devlet yine milyonlarca vatandaşın ilgisini çekecek yeni bir hizmet ile adından söz ettireceğe benziyor.

Miras Sorgulama Sistemi Yolda!

Soyağacı ve şehit sorgulama hizmetlerinin ardından E-Devlet yeni bir hizmetin yolunu açıyor. Vatandaşlar yeni hizmet ile kendilerine miras kalıp kalmadığını öğrenebilecekler. Yeni sisteme göre 1990 yılından sonra vefat etmiş kişiler için ‘Mirasçılık Belgesi Verilmesi’ talebi UYAP üzerinden zorunlu olarak yapılacak.

Miras sorgulama hizmeti 6 Mart 2018 tarihinden itibaren E-Devlet üzerinden kullanılabilir durumda olacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Milyonlarca Vatandaşın İlgisini Çekecek Hizmet

E-Devlet’in 6 Mart’tan itibaren hizmete koyacağı miras sorgulama sisteminin milyonlarca vatandaşın ilgisini çekmesi bekleniyor. Soyağacı bilgilerine ulaşmak için toplumun büyük kesiminden hizmet büyük ilgi görmüştü.

Kendilerine kalmış bir mirasın olup olmadığı umuduyla çok sayıda vatandaş bu sisteme akın edeceğe benziyor. Böylesine yüksek bir talep karşısında E-Devlet sitesinde herhangi bir erişim sorunu yaşanıp yaşanmayacağını da izleyip göreceğiz.

E-Devlet’in miras sorgulama sistemini hizmete koyacağının bilgisi sosyal medyada da geniş yer buldu. İşte gelen tepkiler…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum