Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dzhabarov: Rusya Sırbistan’a Silah Yardımı Yapabilir

Dzhabarov, Kosova’da yaşanan gerilime ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Gerekirse Rusya’nın Sırbistan’a silah yardımı yapabileceğini söyledi.
Dzhabarov: Rusya Sırbistan’a Silah Yardımı Yapabilir
Yorum

Rusya’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Dzhabarov, Kosova-Sırbistan gerilimine dair açıklama yaptı.

Rusya’nın Sırbistan’ı terk etmeyeceğini söyleyen Dzhabarov, gerekirse enerji kaynakları ve askeri yardım gibi farklı şekillerde destek verileceğini açıkladı.

“Rusya Halkı Sırbistan’ı Destekleme Kararının Arkasında Duracaktır”

Dzhabarov, Kosova’daki ihtilafta Rusya’nın da hedefte olduğu mesajını verdi.

Konsey üyesi, “Eski Yugoslavya topraklarındaki bazı kışkırtıcıların tatlı hayali Rusya’yı bir çatışmaya sokmak. Önce Ukrayna, şimdi Sırbistan. Ama yardımlar çeşitli şekillerde gelebilir” dedi.

Rusya’nın Sırbistan’ı terk etmeyeceğini vurgulayan Dzhabarov, “Gerekirse silah sevkiyatıyla yardım sağlanabilir. Sırplar bize ulaşın diye bağırın” şeklinde konuştu.

Sırbistan’ın Rusya’nın güvenilir dostu ve müttefiki olduğunun altını çizdi. Rusya halkının da hükümetin Sırbistan’ı destekleme kararının arkasında duracağını savundu.

“Gerilimin Sebebi Sırbistan’ın Yaptırımlara Katılmaması”

Dzhabarov, Sırbistan’ın yaşadığı gerilimin sebebi olarak Rusya’ya uygulanan yaptırımlara destek verilmemesini gösterdi.

Dzhabarov’un görüşü şöyle: “Amacın açık olduğunu çok iyi anlıyoruz. İlk olarak Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i Rus karşıtı yaptırımlara katılmama konusundaki sert tutumundan dolayı cezalandırmak. Defalarca tehdit edildi. Görünen o ki tehditler meyve vermeye başlıyor. İkinci olarak, bizi zayıflatmak için Rusya’yı bu çatışmaya çekmeye çalıştıklarına inanıyorum.”

Konuşmasında ayrıca Sırp gazetelerinin yasaklanması prosedürünün bir ay süreyle askıya alınmasına da değindi.  Kararın ertelenmesinin olumlu bir çözüm bulmayı mümkün kılacağını söyledi.

Hafta Sonu Tansiyon Yükseldi

Hafta sonu Kosova ile Sırbistan arasında tansiyon yükseldi. Kosova’da yaşadıkları süre boyunca Sırplara kimlik belgesi yerine geçecek bir beyan belgesi verileceği söylenmişti.

Uygulamanın 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girecek olması gerilimi tırmandırdı. Hükümetin, herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getiren kararı ülkede çatışma yarattı.

Sırpların yoğun olduğu bölgede kalabalık gruplar oluştu, yollara barikat kuruldu, siren ve silah sesleri duyuldu.

Yaşanan gerilimde, NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), istikrar tehlikeye girerse müdahale etmeye hazır olduklarını ilan etti.

Kosova’dan gelen açıklamada, kimlik ve plaka zorunluluğu kararının bir ay ertelendiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu