Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DXY %6,8 Olması Beklenen Enflasyon Verisini 96 Üzerinde Bekliyor

Kritik enflasyon verisini bekleyen ABD dolar endeksi, bugün 96 üzerinde temkinli fiyatlanıyor.
DXY %6,8 Olması Beklenen Enflasyon Verisini 96 Üzerinde Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Doları emsal sepetine karşı takip eden DXY, kritik enflasyon verisi öncesinde 96 üzerinde seyrediyor. 24 Kasım’da 96,94’le yeni yükseği kaydettikten sonra çoğunlukla 96’larda işlem gören ABD dolar endeksi (DXY), dün en son 96,27’de fiyatlandıktan sonra bugüne 96,22 ile başladı.

Hafif negatif ilerlese de 96 üzerinde kaldı. TSİ 09.35’te yüzde 0,07 ekside dururken gün içi hareket aralığı 96,16 – 96,25 oldu.

Son veriler ışığında dolar endeksi 5 günde yatay performans sergilerken bir ayda yüzde 1,1, 3 ayda yüzde 3,9 değerlendi.
ABD Dolar Endeksi 96 Üzerinde
KAYNAK: MarketWatch

Yıl başından bu yana kazancı yüzde 9 olan DXY’nin bir yıllık getirisi yüzde 5,7 oldu.

Dolar endeksi bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerini bekliyor. Piyasa tahminleri, Kasım ayında okumanın 1982’den bu yana en yüksek yıllık seviyesini işaret edebileceğini ve bunun da FED’in şahin duruşunu güçlendirebileceğini gösteriyor.

ABD’de yıllık enflasyon oranı 2021 yılının Ekim ayında yüzde 6,2‘ye çıkarak 1990 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaretlemişti. Kasım ayında yıllık enflasyonun yüzde 6,8’e çıkması bekleniyor.

Bunun da ABD Merkez Bankası’nın gelecek haftaki politika toplantısında teşvik azaltımını hızlandıracağı ve 2022’de faiz artırımları için daha agresif bir yolu çizeceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu