Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düzenleme Yapıldı! Benzin, Motorin ve LPG’ye Zam Geldi

Üretici enflasyon rakamlarının belli olmasıyla akaryakıt ve alkollü içeceklerden alınan ÖTV zammı belli oldu. Fiyatlar pompaya yansıdı benzin, motorin ve LPG'ye zam geldi. Detaylar haberde...
Düzenleme Yapıldı! Benzin, Motorin ve LPG’ye Zam Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2023 dönemine ilişkin yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) raporunu açıkladı. Böylece akaryakıt ve alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) ne kadar artacağı belli oldu.

Açıklanan verilere göre yılın ikinci 6 ayında Yİ-ÜFE yüzde 25,6 oranında gerçekleşti. Alkollü içki ve akaryakıta gelecek ÖTV zammı yüzde 25,6 oldu.

Bu veriler kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı akaryakıt ÖTV listesini güncelledi. Bu kapsamda 95 oktan benzinden alınan ÖTV tutarı litre başına 9,45 TL’ye yükseldi.

Gelir İdaresi Başkanlığı ÖTV
Kaynak: Gelir İdaresi Başkanlığı

Listeye göre litre başına 98 oktan benzin için 9,91 TL, motorin için 8,86 TL alınacak.

ÖTV listesinin güncellenmesiyle fiyatlar pompaya yansıdı. Benzine 2,31 TL ve motorine ise 2,17 TL zam geldi. LPG’ye (otogaz) ise 1 TL zam geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın