Yatırım yapmaya başla!

Düşük Petrol Fiyatları Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Düşük Petrol Fiyatları Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Japonya Merkez Bankası BOJ’un negatif yönlü faiz kararının etkisiyle birlikte gelişen ülke para birimleri değer kazanmaya başlamıştı. Böylelikle Türk Lirası da dolar karşısında değer kazanmaya başlamış ve Dolar/TL paritesinde gevşemeler görülmeye başlanmıştı. Ancak yeni işlem haftasında petrolün yeniden 30 doların altına gerilemesi sonrası küresel piyasalarda olduğu gibi yurt içi piyasalarda da volatilite giderek yükseldi. Düşük petrol fiyatlarıyla birlikte hareketlenen Dolar/TL paritesinde haftanın başından bu yana sert yükseliş ve düşüşler görülmeye başlandı.

Bugün ise Dolar/TL, güne 2.95 seviyelerinden başlangıç gerçekleştirmişti. Ancak günün ilerleyen saatlerinde paritede yukarı yönlü hareketlenmeler görülmeye başlandı. Böylelikle Dolar/TL gerçekleştirdiği tırmanışla birlikte günün erken saatlerinde 2.96 seviyesini aşmayı başardı. Gün içerisinde Dolar/TL en yüksek olarak 2,9638 seviyelerine kadar tırmanırken, gün içerisinde en düşük olarak ise 2,9361 seviyelerine kadar geriledi. Ayrıca Dolar/TL’de görülen oynaklıklarla bir yıllık kazanç 21.55 olarak gerçekleşti. Dolar/TL şu saatlerde ise 2,9375 seviyelerinden alıcı buluyor.

“Petrolün 30 dolar altında kalıcı olup olmayacağı piyasalara yön verecektir,”

Akbank Hazine Bölümü Döviz İşlemleri Müdürü Emir Baruh, Dolar/TL’de bu hafta görülen oynaklıklarla ilgili olarak görüş bildirdi. Baruh, piyasaların bugünlerde takip ettiği tek parametrenin petrol olduğunu belirterek; geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısı sonrası TL’de iyi bir performansın göründüğünü söyledi. Yurt dışında ciddi satışların görüldüğü ortamda, yurt içinde TL varlıklarında ciddi alışların gerçekleştiğini belirten Baruh, yaşanan bu gelişmelerin TL’nin gelişmekte olan ülkelerden ayrışmasına sebep olduğunun altını çizdi. Açıklamasının devamında ise Baruh, önümüzdeki günlerde petrolün 30 doların altında kalıp kalmayacağının piyasalara yön vereceğini belirterek; petrolün bu seviyelerde sakinleşmesinin gelişen piyasalar açısından toparlanmanın daha hızlı olacağını göstereceğini ifade etti.

DAHA FAZLA HABER İÇİN TIKLAYIN!

Yurt içi piyasalarında ise durum şöyle seyretmekte;

Borsa İstanbul (BIST 100 Endeksi), dün küresel piyasalarda Çin verilerinden dolayı yaşanan oynaklıkların etkisiyle negatif bir seyir izlemiş ve yüzde 1.28 oranında değer kaybetmişti. Gün içerisinde yaşadığı düşüşlerle birlikte BIST 100 Endeksi dünü 72.506,16 puan seviyesinde tamamlamıştı. Bugün ise BIST 100 Endeksi önceki kapanışına göre 331,40 puanlık azalışla güne başlangıç yaptı. Şu saatlerde ise BIST 100 Endeksi 73.063 puan seviyelerine kadar tırmanmış durumda bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum