Paylaşım

Düşük Gelen ABD Enflasyonu Altına Yaradı!


 

ABD'de Cuma günü açıklanan enflasyon verileri piyasa beklentisinin altında kaldı. Bu durumdan destek bulan altın fiyatları haftaya yükselişle başladı.

Cuma günü ABD çekirdek enflasyon rakamları açıklandı. Piyasa beklentisinin altında gelen enflasyon altın fiyatlarının yükselmesini sağladı. Ek olarak Kuzey Kore’nin yeniden füze testi yapacağı haberlerinin yayılması da piyasalarda tedirginlik yaşanmasına sebep oldu. Altının gram fiyatı yeni haftaya yükselişle başladı.

Gram altın fiyatı güne 152,7 liradan başladı. Aynı saatlerde çeyrek altın 251 lira, Cumhuriyet altını ise 1022 liradan satıldı.

Dolar/TL haftaya her ne kadar yükselişle başlasa da genel anlamda küresel piyasalarda değer kaybetti. Bu durumdan da destek bulan altının ons fiyatı 1.304 dolara çıktı. Spot altın Cuma günü 1.303 dolar ile 25 Eylül’den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti. Yatırımcılar geçtiğimiz hafta ABD enflasyon verilerine odaklanmıştı. Cuma günü açıklanan veriler, son yedi ayda altıncı kez beklentilerin altında geldi.

AA Finans analisti İslam Memiş, ABD enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının altını desteklediğini belirtti.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki füze geriliminin devam ettiğinin de altını çizen Memiş, bu durumun piyasalarda tedirginlik yarattığını ifade etti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2,28 seviyesine gerilediğini söyleyen Memiş, altının fiyatlanmasında Dolar/TL kurunun etkili olacağını belirtti. Teknik açıdan ise gram altın fiyatında 151,8 lira seviyesinin destek, 152,8 lira seviyesinin ise direnç noktaları olarak takip edileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın