Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düşen SODA, Yataydaki THYAO ve Değerlenen TUPRS ile BALYO Satın Alan Amazon’a Bakış

Yurt içi hisse senetlerinden dövize duyarlı SODA, ham petrole hassasiyetli TUPRS ve endeksin ağırlarından THYAO ile Amazon satın almasına bakış
Düşen SODA, Yataydaki THYAO ve Değerlenen TUPRS ile BALYO Satın Alan Amazon’a Bakış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yükselen dolar kur hassasiyeti yüksek olan şirket hisselerinde olumlu etki yaratırken, bugün TL’de kazanılan değerlenmenin etkisi ilgili hisse senetlerinde ters orantıda yansıyor. Soda son hafta değişimini %4.77 (7 günlük baz) primlenme olarak gerçekleştirdi.

Bugün dolar canlı grafik %1.96 civarında değer kaybetmesi ile yatay bir grafik çiziyor hatta yataydan negatif ayrışmalar sinyali veriyordu ve günü %0.93’lük kayıp ile 7,47 TL’den kapattı.

TUPRS Toparlanması Geldi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hisse senetleri değişimlerine baktığımızda son zamanlarda yatırımcısını sallayan TUPRS geçtiğimiz haftalarda kaybettiği ancak son aylarda seyrini sürdürdüğü bölgesine geri dönmüşe benziyor. Zira hisse 120,0 TL civarından al verip 127,0 TL civarında satış fırsatları ile yatırımcısını sevindiren bir argüman olarak görünüyordu. Olay madencilik tarafındaki değişimin duyurulması ile değer kaybına dönüştü ve son zamanların en yoğun kaybını veren hisse 112,80 TL ile aylık en düşük seviyesini kaydetmişti. Ham petrolde görülen artışın ardından hisse senedindeki toparlanma katılaştı ve işlem fiyatı tekrar 122,0 TL civarına erişti.

Madencilik tarafındaki ön onayda kabul edilmiş değişimin hisse senedi üzerindeki yansıması negatif beklenirken, 8 Ocak tarihinde duyurulmasının bir reaksiyonu görülmemişti. Bu gelişme vadeye yayılmış olabilir ve kağıdın aşağı yönlü göstereceği tepki ile karşılaşılabilir zira yeni kanun ile petrol tarafına ek maliyetler gelmesi Tüpraş’ın Botaş Rafineri’ye 30 milyon $ bindirmesi anlamına geliyor idi ve bu gelişme karşısında şirket yılda 15 milyon $ girdi sağlayan rafineriyi kapatma kararı alabileceğini bile duyurmuştu. Gelişmeyi yakından takip ediyoruz.

TUPRS aylık bazda %2.81 kayıp verirken, haftalık bazda %5.76 değer kazanımı işaret ediyor. Hisse aylık yatırımcısının prim beklemesi ile haftalık hatta daha kısa süreli yatırımcılarının kar realize etmeleri arasında git gelleri ile görüntülenirken, Perşembe gününü %0.74’lük kayıp ile 121,10 TL’den kapattı.

GCM Yatırım Banner

THYAO Açıklanan Yolcu Verisi ve Hisse Senedine Bakış

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Petrol fiyatlarındaki yükselme ile maliyetlerin yükselmesi paralel olan hava yolu şirketleri TUPRS ile ters orantılı tepkimeler veriyor. Son günlerde kayıp kayığına binen THYAO dün 14,95 TL’den kapanış yapmıştı. Hisse bugün %0.07’lik bir artış ile yatayda 14,96 TL’den günü kapattı. (Gün içerisinde ise 15,31 TL’ye kadar yükselmiş ve günlük tepe noktasını bu seviyede kaydetmişti.)

Aralık ayında Türk Hava Yolları’nın dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %5.0 artışla 3.15 milyona, iç hat yolcu sayısı ise yıllık bazda %4.5 düşüşle 2.37 milyona geriledi. (İç hat yolcu sayısı bir önceki veride de gerileme kaydetmiş, toplam yolcu sayısındaki artış dış hatlar ile yükselmişti.) Aralık ayında toplam yolcu sayısı yıllık bazda %0.7 artış kaydederek 5.51 milyona ulaştı.

Ocak – Aralık döneminde şirketin 2018 yılı beklentisinde olan dış hatlarda 42 milyon ve iç hatlarda 33 milyon yolcu ile toplamda 75 milyon beklentisiyle uyumlu gerçekleşti. Dış hat yolcu sayısı %9.6 artışla 42.2 milyona, iç hat yolcu sayısı %9.4 artışla 32.9 milyona yükseldi. Toplam yolcu sayısı %9.5 artışla 75.17 milyona ulaştı.

12.12.2018 tarihli Türk Hava Yolları verisinde yılın son ayında yolcu doluluk oranı 5 puan arttı ve %80.2’ye, arz edilen koltuk ise %2.0 artış gösterdi.Toplam kargo ve posta taşımacılığı diğer verilerde gözlenen büyümeye paralel hareket etti ve %19.4’lük bir yükselme sergiledi. Bildiğimiz üzere şirket yakın gelecek hedeflerinde kargo alanında dünya çapında ciddi hedefler barındırıyor.

Amazon Inc. Yük Otomasyon Uzmanı Balyo Hisselerini Alıyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Amazon Inc. depoculuk sektörü otomasyon şirketlerinden Fransalı Balyo ile yeni anlaşma yaptı. Şirket Balyo hisse senetlerinin %29.0’unu satın alma opsiyonu sağladığını açıkladı. Balyo yük vinçleri gibi depoculuk alanında yaklaşık prensiplerde çalışan makina alanında uzman bir firma olarak biliniyor. 

Gelişme Balyo’nun büyümesi ve otomasyon sistemlerinin gelişmesi açısından çok iyi bir fırsat olarak değerlendiriliyor. AMZN hissesi Perşembe gününe değer kaybı ile giriş yaparken, %1.90’lık negatif hareket ile 1.627,88 $’dan işlem gerçekleştirmekte. BALYO ise ciddi bir değerlenme ile 4,59 € seviyesinden ticaret görmekte. (BALYO yıllık değişiminde %50.08 seviyesinde kayıp gösteriyor.)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın