Yatırım yapmaya başla!

Düşen Petrol Fiyatları G-20’den Üretim Konusunda Anlaşma Kararı Çıkarabilir

Analistler, düşen petrol fiyatlarının dünya liderlerini 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek G-20 Zirvesi’nde üretim politikası konusunda anlaşmaya yönlendirebileceğini öngörüyor…
Düşen Petrol Fiyatları G-20’den Üretim Konusunda Anlaşma Kararı Çıkarabilir

Analistler, düşen petrol fiyatlarının dünya liderlerini 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Arjantin’de gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’nde üretim politikası konusunda anlaşmaya yönlendirebileceğini öngördü. Buna göre OPEC ile müttefikleri arasında 6 Aralık’ta yapılacak toplantının dünyanın en etkili petrol piyasası oyuncularının Buenos Aires’teki üretim politikası konusunda anlaşmaya varmasıyla çok kolay bir şekilde bir formaliteye dönüşebileceği kaydedildi.

Sonuçta bu hafta, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri Arjantin’in başkentinde bir araya gelerek kilit konular üzerinde fikir birliğine varmaya çalışacaklardı. İşte burada PVM Oil Associates’in kıdemli analisti Tamas Varga yayınladığı araştırma notunda şunları söyledi: “Şu anda tüm gözler OPEC toplantısında fakat bu kolaylıkla bir formaliteye dönüşebilir.”

Diğer bir ifadeyle Tamas Varga, üretici ülkelerin petrol bakanlarının bir hafta sonra masaya oturduklarında, yalnızca G-20 Zirvesi’nde alınmış kararları resmileştireceklerini belirtti.

 Tamas Varga Üretici Ülkeler G-20 Anlaşma Yapabilirİlgili haberde, petrol fiyatlarının Ekim başlarında dört yılın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra yüzde 252in üzerinde düştüğü, sert düşüşün OPEC ittifakı üzerinde baskı yaratarak birliği başka bir tedarik kesintisine yönlendirdiği kaydedildi. Ayrıca petrol fiyatları bugün de düşüşünü sürdürmüş, Brent ham petrol öğleden sonra yapılan işlemlerde varil başına yüzde 0.8 düşerek 59.71 seviyesine gerilemiş, ABD Batı Teksas türü ham petrol ise 0.75 azalarak 51.16 dolar olmuştu.

OPEC’in en önemli ismi Suudi Arabistan, arz fazlası endişelerini gidermek amacıyla petrol karteline üretimi düzenlemek için çağrılarda bulunuyordu.

OPEC Toplantısı Formaliteye Dönüşebilir

Öyle ki krallık, bu ayın başlarında arz fazlalığının önüne geçmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olacağını açıklamıştı. Ancak Rusya üretim stratejisinde bir değişiklik yapma konusunda isteksiz davranmıştı. Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, OPEC’e defalarca üretimi kesmemesi için çağrıda bulunmuştu.

Düşük petrol fiyatlarından yana olduğu bilinen Trump geçen hafta da Suudi Arabistan’a teşekkür etmiş ve daha düşük fiyatlar için çağrı yapmıştı.

Petrol Fiyatları Üreticileri Anlaşmaya Yönlendirecekİşte tüm bu gelişmeler ışığında analist Tamas Varga, 6 Aralık’ta yapılacak toplantının yalnızca bir formalite olacağını öngördü. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun CEO’su Kirill Dmitriev de Çarşamba günü verdiği bir demeçte; “OPEC’in OPEC dışı üreticilerle yaptığı anlaşma kesinlikle çalışıyor çünkü biz üreticiler ve tüketicilerin yararına olan petrol fiyatlarının istikrarlı bir hale gelmesini sağlayabiliyoruz” dedi.

Dmitriev ayrıca koordinasyonun devam edeceğini ve bunun yalnızca Rusya ile Suudi Arabistan ekonomisine değil tüm dünya ekonomisine olumlu sonuçlar doğuracağını çünkü petrol fiyatlarındaki büyük dalgalanmaların dünya ekonomik büyümesinin öngörülebilirliği açısından iyi olmadığını kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum