Yatırım yapmaya başla!

Kötü Kokusuyla Meşhur “Durian” Çinlilerin Talebiyle Malezya’yı İhya Edecek

Kökü kokusu ve benzersiz lezzetiyle dünyanın en garip meyvelerinden olan durian, Malezya'nın bir sonraki en büyük ihracatı haline geliyor. Detaylar şöyle;
Kötü Kokusuyla Meşhur “Durian” Çinlilerin Talebiyle Malezya’yı İhya Edecek

Dünyanın en ilginç meyvelerinden durian için Çin’den gelen yüksek talep, Güneydoğu Asya ülkelerinde bulunan bu ilginç meyveyi Malezya’nın en büyük ihracatı haline getiriyor. Bir zamanlar yalnızca aile bahçelerinde ya da küçük ölçekli çiftliklerde dikili olan ve bazıları tarafından lağım kadar kötü koktuğu iddia edilen durian, daha önce hiç almadığı kadar yatırım alıyor.

Öyle ki Malezya’nın en büyük ihracatı olan palmiye yağındaki mülk sahipleri ve şirketler bile durian işine girmek için akın ediyor. Malezya hükümeti de durianın büyük ölçekli çiftçiliğini teşvik ediyor ve 2030 yılına kadar ihracatta yüzde 50’lik bir sıçrama üzerine bahse giriyor.

Durian endüstri danışmanı olan bir uzman da konuyla ilgili açıklamasında; alanın Çin’den gelen talep nedeniyle yerelden küresel bir çiftçiliğe dönüştüğünü belirtti.

Durian Talebi Meyve Küresel Çiftçiliğe DönüşüyorTalep patlamasından önce Malezya’da bir durian çiftliğinin boş bir çiftlik olduğunu vurgulayan uzman şimdiyse yüzlerce dönüm üzerinde durian çiftçiliği yapıldığı ve çok daha fazlasının geleceğini söyledi. Bu noktada durianın bazı havalimanlarında, toplu taşıma araçlarında ve Güneydoğu Asya otellerinde kökü kokusundan dolayı yasaklanmış olduğu fakat Çinlilerin meyveyi fazlasıyla sevdiği hatırlatıldı.

Zaten Çin’de satılan durian aromalı yiyecekler arasında pizza, tereyağı, salata sosu ve sütün olması da durumu kanıtlıyordu.

Çinliler Durian Meyvesini Seviyor İlgili haberde durian pizzasında uzmanlaşmış bir restoranda yemek yiyen 26 yaşındaki bir Çinlinin; “ilk başta duriandan nefret ettim çünkü tuhaf bir kokusu olduğunu düşündüm fakat tadına baktığımda gerçekten lezzetli olduğunu gördüm, bence duriandan nefret edenler kokusu nedeniyle böyle düşünüyorlar, eminim ki denediklerinde fikirlerini değiştirirler” dediği aktarıldı.

Durianlı tavuk yahnisi satan başka bir Şangay restoranında da menünün 148 Çin yuanı civarında olduğu ve her ay 20-25 kilo Tayland durianı satılabildiği bildirildi.

Çinliler Durian Aramolı Pizza,i Tereyağı, Süt gibi Ürünler TüketiyorSonuçta; Çin’in Malezya’nın “meyvelerin kralı” olarak da bilinen durianı için en yüksek miktarı ödemesi ve ülkenin dört bir yanına dikilmiş olan ağaçların son beş yılda neredeyse dört katına çıkması, ülkenin meyveye olan düşkünlüğünü açıkça gösterdi.

Birleşmiş Milletler’in ticaret veritabanına göre Çin’in durian ithalatı geçtiğimiz yıl yüzde 15 civarında artarak 510 milyon dolar değerinde 350 bin tona yükseldi. Ve bu ihracatın yüzde 40’ı dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı olan Tayland’dan yapılmıştı.

Malezya’nın ihracattaki payı yüzde 1’den az olsa da hükümet ticaretin meyveden durian ezmesi gibi çeşitlerine yayılmasıyla 2030’a kadar 22.061 tona yükselmesini bekliyordu.

Malezya Durianın Bir Sonraki En Büyük İhracatı Olmasını Bekliyor Burada durian uzmanı Lim, palmiye yağı devi IOI ve gayrimenkul üzerine yoğunlaşmış holdings Berjaya’nın da potansiyeli görerek söz konusu alana odaklandığını dile getirdi. Devlete ait palmiye yağı şirketi Felda da tarım bakanlığının bu yıl arazisinde durian dikmeye başladığını açıkladı.

Ülkedeki daha pek çok şirket yeni araziler alıp durian işine girmek için atılım yaparken öncelikli hedefin Çin pazarı olmasına dikkat çekildi. Bunun yanında tarım sektöründe “altın” olarak değerlendirilen durian, palm yağına göre daha kazançlı olduğu için bazı palm yağı arazileri durian dikimi için dönüştürülüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum