Yatırım yapmaya başla!

Dünyayı Teğet Geçen Göktaşı Ödümüzü Kopardı!

Dünyayı teğet geçen göktaşı, hem yüreğimizi ağzımıza hem de birçok soruyu aklımıza getirdi. Peki, bu meteor dünyaya çarpsaydı ne olurdu? Kıyamet filmlerindeki korkutucu senaryoların gerçek olma ihtimali var mı? 2017 yılının ilk aylarında da dev bir meteorun Dünya’ya çarpma ihtimali olduğu söylenmişti. Geçtiğimiz hafta, 2 Mart 2017'de Dünya’nın yakınından geçen gök taşı ise kıyamet senaryolarını aklımıza getirdi. Neyse ki “2017 EA” adı verilen gök taşı dünyayı teğet geçti. Kısacası; Bugün de ölmedik!
Dünyayı Teğet Geçen Göktaşı Ödümüzü Kopardı!

2017 yılının ilk günlerinden itibaren dünyanın yakınından geçen göktaşları bizleri fazlasıyla korkutmuşlardı. Hatta 2016 yılında da gerçekleşen göktaşı yağmuru ile birçok meteor dünyaya teğet geçmişti. Hatta akıllara “dünyaya ne zaman göktaşı düşebilir?” sorularını bile aklımıza getirmişti. Geçtiğimiz hafta dünyayı sıyırıp, yakınından teğet geçen göktaşı da aklımızı başımızdan aldı.

Dünyaya meteor çarpması, dünyanın sonu konulu kıyamet filmleri arasında yer alan 2012, Derin Darbe ve Armageddon gibi yapımların temelini oluşturuyordu. Kıyamet senaryolarıyla oluşturulan gişe rekortmeni filmler bile bizleri heyecanlandırırken, göktaşının dünyaya çarpma ihtimali yürekleri ağzımıza getirdi. 2017 yılında dünyayı teğet geçen göktaşlarına geçtiğimiz hafta bir yenisi daha eklendi.

İşte dünyayı teğet geçen “2017 EA” adlı göktaşı hakkındaki detaylar;

Teğet Geçen Göktaşı Dünyaya Ne Kadar Yakındı?

Teğet Geçen Göktaşı Dünyaya Ne Kadar Yakındı?2017 yılında tam 7 göktaşı dünyaya teğet geçti. Ancak ilk olarak Catalina Sky Survey tarafından gözlemlenen ve 2 Mart 2017 saat 14:05’te adeta gezegenin yüzeyini sıyıran 2017 EA, bu yıl dünyaya en yakın mesafeden geçen göktaşı oldu. Ay’ın Dünya’ya ile arasındaki mesafeden 20 kat daha yakından geçtiği belirtilen 2017 EA meteoru; Doğu Pasifik Okyanusu’ndan sadece 14.500 kilometre yükseklikten yoluna devam etti. 2017 yılının Ocak ve Şubat aylarında ise üçer meteor dünyaya teğet geçmişti.

Dünyaya “Kamyon” Çarpacaktı!

Dünyaya “Kamyon” Çarpacaktı!Dünyaya “kamyon” çarpacaktı lafı ilk bakışta deli saçması bir durum olarak görünebilir. Ancak NASA’daki bilim insanları saatte 18,43 kilometrelik hızla Dünya’yı teğet geçen bu meteorun büyüklüğünün “bir kamyon” ile benzer olduğunu belirtiyor. Kıyamet filmlerindeki devasa göktaşlarına oranla oldukça küçük olmasına rağmen, 2 ila 4.4 metrelik çapa sahip olan bu meteorun Dünya’ya çarpması büyük oranda yıkıma sebebiyet verebilirdi.

Dünyaya Ne Zaman Meteor Çarpabilir?

Dünyaya Ne Zaman Meteor Çarpabilir?Neyse ki şimdilik tehlike atlatıldı. Ay’ın Dünya’ya uzaklığından çok daha yakın bir mesafeden gezegenimizi teğet geçen 2017 EA meteoru yoluna tam gaz devam ediyor. Ancak bu durumla birlikte “göktaşı ne zaman Dünya’ya düşebilir?” soruları da aklımızda belirmeye başladı. Elbette ki bu sorular NASA ve CNEOS bilim insanlarına yöneltildi. Verilen cevap ise bir süreliğine de olsa içimizi rahatlattı. Çünkü CNEOS tarafından yapılan hesaplamalara göre; bu büyüklükte bir meteorun, Dünya’ya bu kadar yakın bir mesafeden geçmesi için en az yüz yıl geçmesi gerektiği belirtiliyor.

DÜNYANIN SONU KONULU EN İYİ KIYAMET FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Özellikle de geçmişten bugüne Hollywood’un en çok gişe yapan yapımları arsında yer alan kıyamet senaryolarının gerçek olabileceğini düşünmek tüylerimizin diken diken olmasına neden oluyor. Neyse ki bilim insanları yapmış oldukları açıklamalarla içimizi biraz da olsa rahatlatmayı başarıyorlar. Peki, böyle bir olası durum için siz olsanız hangi önlemleri alırdınız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum