Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dünyayı Kurtarmada Küçük de Olsa Rol Oynayabilirsiniz!

Dünyayı Kurtarmada Küçük de Olsa Rol Oynayabilirsiniz!

Sanayileşmenin getirilerinin yanı sıra, oldukça zararı da vardır. Evet, iş imkanlarını arttırdı, çalışma sahalarını genişletti ama bununla beraber tonlarca suyu pisletti, sanayi atıklarını doğaya saldı ve hava kirliliğine neden oldu. Hal böyleyken, tüm kaynaklarımız tükenmeye başladı ve insan yaşamı da giderek zorlaştı.

Belki bu kirliliğe bir şey yapamayız ancak kaynaklarımıza sahip çıkabiliriz. Dünyada 600 milyonun üzerinde insan temiz suya ulaşamıyor. Bunun sebebi; sanayi atıklarının okyanuslara ve denizlere dökülmesi, rüzgar enerjisinden faydalanabilecekken, termik ve nükleer santrallerin kurulması gibi ortada birçok etken diyebiliriz. Sanayi kirliliğine karşı duran kurumlar var; ancak güçleri onlarla başa çıkmaya yetmiyor. Kendi kendimize bir şeyler yaparak farkındalığımızı ortaya koymalıyız.

Ne yapabiliriz?” diye düşünüyorsanız, yazımızın devamından yapabileceğiniz küçük şeylere göz atabilirsiniz:

  • Floresan ışık kullanın: Ne kadar etkili olabilir, demeyin. Eğer herkes evlerinde floresan ışık kullanırsa bu, 1 milyon aracı trafikten kaldırmaya eşittir. Eğer floresan ışığın rengini sevmiyorsanız en azından her zaman içinde bulunmadığınız banyonuzda, kilerinizde veya bodrumunuzda kullanabilirsiniz.
  • Geceleri bilgisayarınızı kapatın: Eğer herkes bilgisayarlarını ve diğer mobil cihazlarını uyku moduna almak yerine kapatırsa, günün her saatinde 40 wattlık bir enerjiyi kurtarmış olursunuz.
  • Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın: Muhtemelen bunu daha önce de duymuşsunuzdur. Bir düşünün: günlük 20 litre su kurtarabilirsiniz. Eğer buna rağmen “ben tekrar tekrar uğraşamam, 2 dakika açık kalsa sanki ne olacak?” diye düşünmeyin. En ufak bir başlangıç dahi fark edecektir.
  • Fotokopi çekerken kağıtların iki tarafını da kullanın: Her yıl tonlarca kağıdı çöplere atıyorsunuz. Ancak boşa giden kağıt sayısını yarıya düşürmenin oldukça basit bir yolu var; arkalı – önlü fotokopi.
  • Çamaşırlarınızı soğuk veya ılık suda yıkayın. Sıcak suda değil!: Sıcak suda çalıştırmak istediğinizde makineniz, haliyle daha fazla enerji kullanmak zorunda kalıyor. Eğer sıcak su kullanmak yerine soğuk veya ılık su kullanırsanız 100 bin varil yağa eşit derecede enerjiyi kurtarabilirsiniz.
  • Duş alma sayınızı azaltmaya çalışın: Sabah çıkarken sadece saçlarınızı yıkayıp akşam geldiğinizde ise duş mu alıyorsunuz? Peki, bunu her gün tekrar ediyor musunuz? Bu kadar su kullanmanın bir anlamı yok, ayrıca bu faturalarınıza da yansıyabilir. Duş alma sayınızı haftada üçe ya da dörde düşürmeye çalışın. Sabahtan akşama, duş alacak kadar pislenmek oldukça zordur. Tabii, bazı istisnalar olabilir. Kullandığınız su miktarının yanı sıra, suyun ısıtılması için harcanan elektrik de cabası.
  • Bulaşıkları makineye koymadan önce suya tutmaktan vazgeçin: Nedense kimse, bulaşık makinesinin iyi yıkayabileceğine güvenmiyor ve işini biraz daha kolaylaştırmak için önce suya tutarak elden geçiriyor. Bu aşamada su kullanmak yerine, yalnızca çatalınızla temizleyebildiğinizi temizlesek yeterli olacaktır. Böylelikle 91 litre suyu kurtarabilirsiniz.
  • Işıkları kapatmayı unutmayın: En azından 10 dakikalığına odadan ayrıldığınız zamanlarda ışığı kapatmayı unutmayın. Paranızın cebinizde kalmasının yanı sıra, dünyayı kurtarmada küçük de olsa bir rol almanızı sağlar.
  • Kendinize termos bardak alın: İş yerinde veya dışarı çıktığınızda bir şeyler içerken plastik/ kağıt bardakları kullanmaktan vazgeçin. Neredeyse her yerde bulabileceğiniz termos bardaklardan bir tane alabilirsiniz. İçecekleriniz hem daha uzun süre sıcak kalır hem de kağıt/ plastik bardak kullanmayarak boşuna çöp çıkarmamış olursunuz.
  • Ağaç dikin: Bu kadar yapılanmanın ve sanayileşmenin olduğu bir dünyada haliyle ağaç sayısı da giderek azalıyor. Çevresel korumaya da katkı sağlamakla beraber hava kirliliğine karşı küçük de olsa bir savaş açmış olursunuz.

Evet, şu an için size bir zararı dokunmayabilir ama çevresel kirlenme hızlı bir şekilde devam ediyor. Eğer siz, bu iş için bir önlem almazsanız, belki de o temiz suya ulaşamayan insanlardan bir tanesi sizin çocuğunuz olacak. Bundan kesin bir şekilde emin olamazsınız. O yüzden çalışmaya şimdiden başlamanın size bir zararı değil, tam aksine yararları olacaktır. Tamam, dünyayı kurtarabileceğinize inanmıyor musunuz? Bir de şöyle düşünün; yukarıda yazan şeylerin hepsini yaptığınız takdirde cebinize hatrı sayılır bir para kalacaktır. Hem cebinize para sokacak hem de dünyayı kurtarmada rol oynamanızı sağlayacak bu küçük şeyleri yapmaya başlamak, ne kadar zor olabilir?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum