Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Önde Gelen 700’den Fazla Şirketi Yüksek Karlar Bildirdi

Yüksek enflasyon ve faiz ortamında dünyanın en büyük 722 şirketi iki yıl üst üste 1 trilyon doların üzerinde kar bildirdi.
Dünyanın Önde Gelen 700’den Fazla Şirketi Yüksek Karlar Bildirdi
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde pandemi sonrası dönemde yüksek enflasyon ve merkez bankalarının faiz artırımları, durgunluk endişelerini tetiklerken, dev şirketler büyümeye devam etti. Küresel boyutta hayat pahalılığı ve açlık krizleri yaşanmaya devam ediyor ve dünyanın en büyük şirketleri rekor karlar elde etti.

Oxfam ve ActionAid tarafından Forbes’in ‘Global 2000’ sıralamasından derlenen rapora göre dünyanın en büyük 722 şirketi iki yıl üst üste 1 trilyon doların üzerinde kar elde etti. Söz konusu şirketlerin karları 2017-2020 dönemi sonrası yüzde 90’a yakın artış kaydetti.

Şirketlerin karları rekor seviyelere çıkarken 50 ülkede 1 milyara yakın işçi, geçen yıl 746 milyar dolar maaş kesintisine maruz kaldı.

Enerji Şirketleri Aşırı Kar Etti

45 enerji şirketi, 2021 ve 2022’de beklenmeyen kârlardan yılda ortalama 237 milyar dolar kazandı. Hükümetler, petrol ve gaz üreticilerinin zengin hissedarlarına akıttığı muazzam beklenmedik kârların yüzde 90’ını vergilendirmesi halinde, yenilenebilir enerjiye yapılan küresel yatırımları yüzde 31 artırabilirdi.

Aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluk 25 yıldır ilk kez aynı anda artarken, 18 yiyecek ve içecek şirketi, 2021 ve 2022’de beklenmeyen karlar bildirdi ve yılda ortalama yaklaşık 14 milyar dolar kazandı. Bu oran, Doğu Afrika’da iki kattan fazla hayat kurtaran gıda yardımı sağlamak için gereken 6,4 milyar dolarlık finansman açığını kapatmaya yetiyor. Küresel gıda fiyatları 2022’de yüzde 14’ten fazla arttı.

GCM Yatırım Banner

Oxfam International geçici İcra Direktörü Amitabh Behar, “Her yerdeki insanlar yeterli gıda ya da ilaç ve ısınma gibi temel ihtiyaçları karşılamaya çalışırken şirketlerin milyarlarca doları olağanüstü karlarla toplaması anormal bir durum. Büyük şirketler devasa kârlar elde etmek için fiyatları artırıyorlar ve çoklu kriz kisvesi altında insanları yağmalıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.