Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın İlk Yüzen Tüneli Norveç’te İnşa Ediliyor!

Dünyanın İlk Yüzen Tüneli Norveç’te İnşa Ediliyor!

Devasa binalar, eşsiz güzellikte yapılar, büyük ve fonksiyonel köprüler yapan insanoğlu; olağanüstü projelere imza atmaya doymuyor. Halihazırda insanlık tarihinin en pahalı projeleri aklımızı başımızdan almayı başarıyorken, şimdi bu büyüleyici yapılara bir yenisi daha ekleniyor. Arap Yarımadası’nın altın şehri Dubai adalarındaki lüks villa projesi bizleri fazlasıyla şaşırtmıştı. Çağın ötesinde bir tasarıma sahip olan bu eşsiz yapılar ile benzer özellikleri bünyesinde barındırmasına rağmen, farklı bir amaca hizmet edecek olan devasa bir proje ile tanışmaya hazır mısınız?

Norveç fiyordlarına yerleştirilmesi planlanan bu dev proje, “dünyanın ilk yüzen tüneli” olarak adlandırılıyor. Fiyordlar, Norveç kıyılarını nefes kesen görünümleriyle süslüyor olsalar da Kristian şehrinden Trondheim kentine doğru yol alan sürücülerin hem zamanlarından çalıyor hem de meşakkatli bir yolculuk geçirmelerine neden oluyor. Fakat bu “yüzen tünel” projesi; bu zorlu yolculuğu inanılmaz derecede kolaylaştırıp, çok daha keyifli hale getirecek. Sağlamış olduğu kolaylıkların yanı sıra zekice oluşturulan tasarımıyla da akıllara durgunluk veren dünyanın ilk yüzen tünelini sizlerle buluşturuyoruz.

İşte, huzurlarınızda Norveç fiyordlarındaki dünyanın ilk yüzen tüneli:

Dünyanın İlk Yüzen Tünelinin Sağlayacağı Kolaylıklar

Dünyanın İlk Yüzen Tünelinin Sağlayacağı KolaylıklarKuzey Avrupa’nın en güzel ülkelerinden bir tanesi olan balıkçılık diyarı Norveç, özellikle de bünyesinde barındırmış olduğu 1000’in üzerinde etkileyici fiyordlar ile hayranlık uyandırmayı başarıyor. Ancak ülkenin güzelliğine güzellik katan ve kenarları oldukça dik körfezler olarak bilinen fiyordlar, sürücülerin zor anlar yaşamasına neden oluyorlar. Derinlikleri bin metreyi bulan bu körfezler; Kristian kentinden, Norveç’in ortalarında bulunan Trondheim şehri arasındaki yaklaşık 1100 kilometrelik mesafeyi, en az 7 feribot değiştirerek en erken 21 saatte kat edilebilmesine neden oluyor. Norveç Karayolları Teşkilatı ise bu uzun soluklu yolculuğu, inşa edilecek bir yüzen tünel sayesinde 10 ila 11 saat arasına düşürebilmeyi planlıyor.

Beton Tüneller Nasıl Yüzdürülecek?

Beton Tüneller Nasıl Yüzdürülecek?Peki, karayolları teşkilatı neden köprü değil de dünyada ilk olacak bir yüzen tünel yapmaya karar verdi? Çünkü yer yer 1000 metre derinliği bulan fiyordlar, üzerine bir köprü dikmek çok daha zorlu ve pahalı bir girişim olacaktı. Norveç Karayolları Teşkilatı bu nedenle, yüzen dubalara asılı devasa boyutlarda yüzen beton tüneller inşa etmek istiyor. Toplamda bin metre uzunluğa sahip olan bu devasa tünel, suyun 20 metre altına yerleştirilecek. Tüneli suyun içerisinde yüzer şekilde sabitleyecek olan dubalar ise deniz trafiğini aksatmayacak şekilde konumlandırılacak ve bu dubalar arasından büyük boyutlu gemiler bile rahatlıkla geçebilecek.

Dünyanın İlk Yüzen Tüneli Projesinin Maliyeti Ne Kadar?

Dünyanın İlk Yüzen Tüneli Projesinin Maliyeti Ne Kadar?İki adet yüzen tüneli bünyesinde barındıran bu eşsiz proje, toplamda 25 milyar dolara mal olacak. Tam olarak 2035 yılında tamamlanacağı belirtilen dünyanın ilk yüzen tüneli, bugüne kadar hiç kullanılmamış bir sistem ile inşa edilecek. Dalgaların, rüzgarın ve suyun yüzeyinde ya da derinliklerinde gerçekleşen olayların hiçbir şekilde etki etmeyeceği bu tüneller, sahip olacakları tasarım özelliklerinin yanı sıra sürücülere sunacakları kolaylıkla da takdirleri toplamayı başarıyor.

Hayatımızı fazlasıyla kolaylaştıran bu tarz projelerin maliyetlerinden daha çok inşa edilecekleri çevreyi ve orada bulunan canlıların yaşamını nasıl etkileyeceğinin araştırılması gerekir. Çünkü bizler bazı projelerle kendi hayatlarımızı kolaylaştırırken, doğada var olan diğer canlıların yaşamlarını oldukça kötü bir şekilde etkileyebiliyoruz. Bu nedenle de bu tarz projeler yapılmadan önce paraya önem vermeyip, canlıların yaşamlarını değerli gören çevrebilimcilerden yardım almakta fayda var gibi görünüyor. Peki, birlikte detaylı bir şekilde incelemiş olduğumuz dünyanın ilk yüzen tüneli ile ilgili sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum