Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın İlk Üstsüz Güvenlik Aracı BMW i8 Roadster Formula E’de

BMW'nin özel yarış organizasyonu için çalıştığı güvenlik aracı i8 Roadster, dünyanın ilki olma takısını da üzerinde taşıyor.
Dünyanın İlk Üstsüz Güvenlik Aracı BMW i8 Roadster Formula E’de

Formula yarışlarının güvenliği bir süredir üstlenen BMW, havalı bir roadster ile Monaco E-Prix pistinde hazır bekleyecek. Alman markanın hibrit destekli ve oldukça hızlı olan i8 Coupe’den sonra gelen roadster, biraz daha farklılaştırılarak Formula E’de ilk otomobil olma şansını yakalıyor.

M Dizayn’ın aerodinamik tarzlarının farklılaştırıldığı kupa, daha sıra dışı durmasını sağlamış. i8 Roadster üzerinde kapsamlı ve hesaplanarak ilerlenilmiş. İlk olmasının en baş göstergesi de onun bir tavanının olmamasıdır.

i8 Coupe’den farklı güvenlik aracı, önceki cabrio halinden bile daha farklı.

BMW i8 Roadster Formula E Güvenlik AracıBu aracın uygulamasında yalnızca tasarımcılar iş başında değildi. Mühendisler için de mesai vaktiydi. Formula E’nin en yeni güvenlik aracının görsel manada en büyük farkları arasında; kısaltılmış ön cam ve yeni arka kanadı. Cam kısmı belirgin Bosch reklam logosunu içerirken, birlikte çalıştıkları şirketlerin de üzerinde reklam yazıları yapıştırılmış.

Mühendisler i8 Roadster Formula E’nin alt yapısıyla da oynamış.

BMW i8 Roadster Formula E ModifiyeBelirgin şekilde F-E i8‘i standartından 15 mm daha alçağa konumlandırılmış. FIA onaylı çubuk, ön ayırıcı ve geceleri açması zevkli olabilecek baş üstü güvenlik ışığı! Modifikasyonların devamında iletişim anteni, GPS anteni, arka görüş kamerası ve daha pek çok şey BMW’nin üstü açık spor otomobiline eklenmiş.

Genelde kaza ve tehlike durumlarında ortaya çıkacak BMW i8’in motor kısmına işlem yapılmamış.

BMW i8 Roadster Formula E MotoruMelez motoru yine elektrik motorundan 141 ps, 3 silindirli 1.5L benzin motorundan da 228 ps güç alınıyor. Fişli güç aktarma organında değişime gidilmemiş. BMW yöneticisinin aracına neler söylediğine yer verirsek; “BMW i8 Roadster Güvenlik Aracını uygularken, BMW i mühendisleri, tasarımcıları ve iletişim ekibi yeni ufuklar keşfetmeye ve tamamen benzersiz bir otomobil yaratmaya cesaret ettiler. Safety Car’ın arkasındaki geliştirme ekibi bir start-up’a benziyor. Mühendislerimiz kendi saflarında yaratıcı olmuşlar ve sıradan işlerinin üzerine yerleştirmişlerdi. Bunu yaparken tamamen yeni bir şey başardılar.” dedi.

BMW i8 güvenlik aracının örtüleri kalktığı anda kimsenin böyle bir yapı beklemediğine eminiz. İlk hibrit yapısında gelen BMW’nin aynı zamanda duruş biçimi ve dinamik hareketleri de profesyonelce hazırlanmıştı. Formula E’nin en yeni elektrikli otomobilini siz nasıl buldunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum