Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın İlk Sürücüsüz Otobüsü Mercedes CityPilot Seferlerine Başladı!

Dünyanın İlk Sürücüsüz Otobüsü Mercedes CityPilot Seferlerine Başladı!

Özellikle büyük şehirlerde yaşamlarını sürdürenler, gidecekleri yerlere yetişebilmek için trafikle olağanüstü bir mücadele içerisine girmek zorunda olduklarını bilirler. Son yıllarda İstanbul’da kullanılmaya başlayan metrobüsler ise bu koşuşturmacanın en can alıcı parkurudur. Bir anda durakta birlikte beklemiş olduğunuz teyze sizlere “yavrum saat kaç?” diyerek sakin ve sevecen bir ses tonuyla yaklaşabilir. Ufuktan beklenen metrobüs göründüğünde ise bu sevimli teyzeyi, yer kapma savaşının içerisinde, gözü dönmüş bir savaşçı olarak bulabilirsiniz.

Hal böyle olunca, büyük şehirlerdeki kalabalığa hizmet veren şoförler de özellikle yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklarla birlikte oldukça sıkıntılı zamanlar geçiriyorlar. Sadece toplu taşıma şoförlerinin değil, kişisel otomobil kullanıcıları için de büyük bir baş belası olan trafikte rahat edebilmek için Alman otomotiv devi çözümü, sürücüsüz otomobil ve otobüste bulmuş.

Geçen yıl görücüye çıkan Mercedes Benz’in yeni sürücüsüz otomobil konsepti Vision Tokyo, özellikle de trafikten şikayetçi olan sürücülerin beğenisi kazanmıştı. Şimdi ise sanat eseri niteliğinde araçlara imza atan Mercedes, dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü CityPilot ile toplu taşımaya yepyeni bir boyut kazandırmayı hedefliyor. Sizler de hazırsanız, ilk seferini tamamlayan bu teknoloji harikasını detaylı bir şekilde inceleyelim.

İşte huzurlarınızda dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü Mercedes CityPilot.

Dünyanın İlk Sürücüsüz Otobüsünün Sahip Olduğu Donanımlar

Dünyanın İlk Sürücüsüz Otobüsünün Sahip Olduğu DonanımlarMercedes-Benz’in CityPilot adındaki otonom otobüs teknolojisi, sektördeki bütün tabuları altüst edecek. Future Bus programı adı altında Mercedes tarafından inşa edilen bu geleceğe ait otobüs, Hollanda’da ilk seferini tamamladı. Amsterdam’ın Schiphol Havalimanı’ndan, Haarlem kasabası yakınları arasında toplamda 20 kilometrelik başarılı bir sürüş gerçekleştiren CityPilot otobüsü, Mercedes’in Highway Pilot teknolojisi ile donatılmış.

Ayrıca Alman devi tarafından meydana getirilen bu yeni nesil otobüste GPS, radar, kamera sistemi, lazer teknolojisi ve akıllı sensör gibi donanımlar da bulunuyor. Sahip olduğu sensör sayesinde trafik ışıklarını, yayaları ve yolda karşısına çıkacak bütün engelleri algılayarak bu duruma göre yavaşlayan veya hareketini durduran CityPilot, toplu taşıma sektöründe yeni bir çağın kapılarını açıyor.

Akıllı Otobüs Devrinde Bizleri Hangi Özellikler Bekliyor?

Akıllı Otobüs Devrinde Bizleri Hangi Özellikler Bekliyor?Henüz şehirlerde kullanılmak üzere yasal izne sahip olmayan CityPilot, her ihtimale karşı bir sürücü eşliğinde seferlerine devam edecek. Bünyesinde 10 kameranın, kısa ve uzun mesafeli radar sistemlerinin de dahil olduğu birçok ileri teknoloji ürünüyle donatılan bu akıllı otobüs, hem görünümü hem de iç mekan özellikleriyle yolcularına konforlu bir yolculuk deneyimi sunacak. Aracın ön camının etrafında bulunan iki adet aydınlatma barı, otobüsün sürüş durumunu gösterecek. Bu barlarda beyaz ışık yanıyor ise manuel modda, mavi yanıyor ise yarı otomatik modda kullanılıyor anlamına geliyor. Ayrıca iki adet çiftli kapı aydınlatması, yolcu akışına göre çıkış yapıldığını göstermek için kırmızı, giriş için müsait olduğunu belirtmek için ise yeşil renkte yanacak.

AKLINIZI BAŞINIZDAN ALACAK TEKNOLOJİK BULUŞLAR İÇİN TIKLAYIN.

Sıradan otobüslerden her anlamda farklı bir tasarıma sahip olan bu teknoloji harikasının iç mekanı ise yolcuların seyahat edeceği uzaklığa göre üç bölgeye ayrılıyor. İlk bölge aracın ön kısmında yer alan “service zone” olarak belirlenmiş. İkinci bölge ise aracın orta kısmında yer alan ve kısa mesafeli seyahat edecek yolcuların kullanacakları “express zone” olarak kabul görülmüş. “Lounge zone” adı verilen son kısım ise aracın arka kısmında yer alıyor ve burada bulunan yolcular, ilk iki bölgedekilere göre daha uzak bir mesafeye yolculuk gerçekleştiriyor.

Mercedes CityPilot Otobüslerinin Makul Performansı

Mercedes CityPilot Otobüslerinin Makul PerformansıMercedes-Benz şirketinin iki yıldır yürütmekte olduğu programın etkileyici meyvesi olarak karşımıza çıkan CityPilot, günümüz otomotiv sektörünün ilerisinde bir görünüme ve donanıma sahip. Otomatik pilot ile hareketi sağlanan geleceğin etkileyici otobüsü, saatte maksimum 70 kilometrelik hıza ulaşabiliyor. Bünyesinde barındırmış olduğu navigasyon sistemiyle yolcu duraklarını ve rotasını belirleyen bu eşsiz araç, 20 kilometrelik ilk test sürüşünde oldukça başarılı bir performans sergiledi.

Özellikle İstanbul’da yaşayanların çekmiş oldukları trafik çilesini duymayan ya da bilmeyen kalmamıştır. Uzun kuyrukların oluştuğu ve genellikle tatil zamanlarında resmen baş edilemez hale gelen trafik sorunu, yıllardır İstanbulluların en büyük mağduriyetlerinden bir tanesi. Mercedes-Benz tarafından meydana getirilen CityPilot, trafik sorununu çözemeyecek olsa da en azından otobüs şoförlerine biraz olsun nefes aldırabilir. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü CityPilot İstanbul trafiğine girse ne olurdu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum