Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın İlk Bitcoin Anıtı Slovenya’ya İnşa Edildi

Bitcoin hayranlarının kendini kaptırmışçasına yaptığı işlemler dışında bazı sembolik hareketler de yaşanıyor. İşte Slovenya'ya dikilen anıtın detayları;
Dünyanın İlk Bitcoin Anıtı Slovenya’ya İnşa Edildi

Slovenya’nın Kranj şehrinde merkeze yakın bir alana dev bitcoin anıtı kuruldu ve böylece dünyanın ilk kripto para anıtı inşa edilmiş oldu. Kranj, Slovenya’nın en büyük dördüncü şehri olarak biliniyor. Anıt ise Oldhamska ve Gregorčičeva caddesini birbirine bağlayan döner kavşağın ortasına yerleştirildi.

Şehir yetkilileri tarafından yerleştirilen dev bitcoin logosu, ülkenin kripto paralara sıcak baktığının en büyük kanıtı oldu.

Ülke Kriptolara Sıcak Bakıyor

Slovenya birkaç yıldır, bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin faaliyetlerine sıcak bakıyor. Hatta dünyanın en popüler kripto para ticaret platformlarından biri olan Bitstamp‘ın da evi olarak tanımlanıyor.

Anıtın Bitstamp ve Ar-Ge şirketi 3fs sponsorluğunda inşa edildiği de bilinenler arasında yer alıyor.

Bitstamp Slovenya Doğumlu

2011 yılının Ağustos ayında Slovenya’da Damijan Merlak tarafından kurulan Bitstamp’ın, kripto para birimlerine bir saygı göstergesi olarak bu anıtı inşa ettirdiği söyleniyor. Bitstamp şu an CEO Nejc Kodrić tarafından yönetiliyor. Ayrıca şirketin kuruluştan sonra merkezini önce İngiltere’ye daha sonra da Lüksemburg’a taşıdığı biliniyor.

Anıtın tasarımı ise Aleksander Frančeškin ve Selman Čorović tarafından yapıldı.

Bitcoin Anıtının Tasarımcıları

Anıtın, dünyanın dört bir yanındaki bireyler arasında yarattığı merkeziyetsiz bağlantıları temsil etmek için seçildiği de bilinenler arasında yer alıyor. Slovenya’dan gelen açıklamada ise ülkenin dünyaya dijitalleşmek için açık ve yeni teknolojileri kullanmaya duyarlı olduğu mesajları verildi.

Ülkenin ilerici düşünceye misafirperver bir yaklaşım sergilediği mesajları da verilirken, ülkeye daha fazla blockchain start-up projesinin çekilmek istendiği de belirtildi.

Slovenya Kriptolara Misafirperver Davranıyor

Anıtın resmi olarak açılışı Kranj Belediye Başkanı Boštjan Trilar, Slovenya Dışişleri Bakanı Tadej Slapnik ve Bitcoin Derneği Slovenya Başkanı Jure Pirc tarafından düzenlenen törenle yapıldı. Geçen yıl Slovenya Başbakanı Miro Cerar ise ülkenin kendi blok zinciri ekosistemini oluşturduğundan ve Avrupa Birliği’nin en çok tanınan blockchain merkezi olmak istediklerinden bahsetmişti. Bunlara karşın ülkede ICO’lara sıcak bakılmadığı biliniyor.

Elbette dünyadaki ilk kripto para sembolü bu değil. Daha önce Rusya’da Yekaterinburg nehri kıyısına bir bitcoin logosu yerleştirilmişti

Rusya Kripto Anıtı

Ek olarak dünyanın birçok ülkesinde graffitti sanatçıları bitcoin ve diğer kripto paralara ait sembolleri duvarlara güzel şekillerde işliyorlar. Aynı zamanda Matthias Dörfelt, “block bills” bir koleksiyon hazırlamış ve 64 adet banknot tasarımı yapmıştı. Anlayacağınız taraftarlar ve hayranlar tarafından kripto para birimleri, sanatın içine girmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum