Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın İkinci Enerji Kaynağı 2030’da Doğal Gaz Olacak

Uluslararası Enerji Ajansı'nın yayınladığı bilgilere göre; 2030 yılında dünyanın ikinci enerji kaynağı konumu kömürden doğal gaza geçecek. İşte detaylar;
Dünyanın İkinci Enerji Kaynağı 2030’da Doğal Gaz Olacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2018 Enerji Görünümü isimli raporunu yayımladı. Bu raporda, 2017 – 2040 yılları arasında enerji talebi ile ilgili tahminleri ele alırken, enerji kaynakları hakkında da detayları paylaştı. IEA, 2030 yılına gelindiği zaman doğal gazın, kömürün yerine geçeceğini ve dünyanın ikinci büyük enerji kaynağı olacağını açıkladı. Bu durumun hava kirliliğini azaltma çabaları ve sıvılaştırılmış doğal gaz kullanımındaki artışa bağlı olduğunu dile getirdi.

Enerji talebinin, enerjinin daha etkin kullanıldığı varsayımı ile dörtte birden daha fazla büyüyeceğini belirtirken, bunu gelişmelere bağladı.

Enerjinin Etkin Kullanımı Talebe Göre BelirlenecekEnerji talebinin dörtte birden daha fazla büyüyeceğini; ancak kullanım gibi olumlu gelişmeler sağlanamazsa bu talebin ikiye katlanacağını belirtti. Raporda küresel doğal gaz talebi, 2040 yılına kadar her yıl yüzde 1,6 oranında artacak ve o tarihte şimdikinden yüzde 45 oranında daha yüksek olacak.

Tahminlerin karbon salımlarının azaltılması, iklim değişikliği ile mücadele politikaları ve ilgili mevzuatın dikkate alındığı “Yeni Politikalar Senaryosu” uyarınca yapıldığı belirtildi. Yakıt kullanımı, binalar ve diğer faktörler için daha etkin enerji kullanımı da tahminlerde rol oynadı.

Yeni Politikalar Senaryosu’nda doğal gazın en hızlı büyüyen fosil yakıt olarak belirlendiğine raporda dikkat çekildi.

Doğal Gaz En Hızlı Büyüyen KaynakDoğal gaz 2030 yılında kömürü geçerek petrolün ardından dünyanın ikinci büyük enerji kaynağı olacak ibarelerini de yer verildi. Dünyanın en büyük petrol ve kömür ithalatçısı olan Çin’in, yakında dünyanın en büyük gaz ithalatçısı olacağı da belirtildi. 2040 yılında net ithalatının Avrupa Birliği’nin toplam ithalatına yaklaşacağı ifade edildi.

Dünyanın üçüncü büyük doğal gaz tüketicisi olan Çin, yerel üretimin yetersiz kalması nedeniyle ihtiyacının yüzde 40 kadarını ithal ediyor. IEA raporuna göre; 2040 yılına kadar Asya’nın gelişen ekonomilerinin küresel doğal gaz talebindeki büyümenin yarısını yaratacakları ve aynı tarihe kadar bu ülkelerin LNG ithalatındaki payının da ikiye katlanarak yüzde 60 olacağı belirtildi.

IEA raporuna göre; 2025 yılına kadar ABD’nin toplam gaz üretiminin yüzde 40’ını sağlayacağı bilgisi de alındı.

ABD Doğal Gaz Üretimi Devam EdiyorABD’nin kaya gazı üretiminin, giderek yatay konuma geldikçe ve diğer ülkeler de fracking denilen hidrolik kırma türü yeni gaz üretim metotlarına yöneldikçe, diğer enerji kaynakları öne çıkmaya başlayacak. Enerji üretimi karşısında ise kötü ile yenilenebilir kaynaklar yer değiştirecek. Kömürün payının 2040 yılında bugünkü yüzde 40 düzeyinden, yüzde 25’e düşmesi bekleniyor. Yenilenebilir kaynaklar ise şimdiki dörtte bir büyüklüğünden yüzde 40’a yükselecek.

Dünyadaki kömür santrallerinin bugün enerji kaynaklı karbon dioksit salımının üçte birinden sorumlu olduğu biliniyor.

Dünyadaki Kömür Santrallerinin DurumuRapora göre; bunların birçoğu Asya kıtasında ve ortalama yaşları 11 yıl olan bu santrallerin daha onlarca yıl üretim yapması tahmin ediliyor. ABD ve Avrupa’daki kötü santrallerinin ortalama yaşı ise 40 civarında. Enerji kaynaklı CO2 salımlarının 2018 yılında yüksek düzeye çıkabileceğinden bahseden rapor, salımların 2040 yılına kadar yavaş ama düzenli bir artış göstereceğine dikkat çekti. Salımların 2017 düzeylerinden yüzde 10 artış ile 2040 yılında 36 gigatona yükseleceği tahmin ediliyor. Bu artışta ise en büyük payın petrol ve doğal gazdaki artışın neden olacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum