Yatırım yapmaya başla!

Akıllara Durgunluk Veren Değerleriyle Dünyanın En Zengin 10 Şirketi

Akıllara Durgunluk Veren Değerleriyle Dünyanın En Zengin 10 Şirketi

Soğuk Savaş sonrası paranoya ve bunama melankolisi insanları esir almış durumdaydı. Sürekli olarak iç karartıcı haberler karşısında iyimserlik, kaçınılmaz bir şekilde yerini depresyona bırakmaya başlamıştı. Acımasız büyük sermayeler bir süre için o günlerin devletlerinden ve hükümetlerinden çok daha güçlü hale gelmişlerdi. İnsanlar bu durumu kabullenmekte zorluk çekiyorlardı. Halk güvenlik konusundaki yanlışlar ve boşluklarla oyalanırken, bazı şirketler çeşitli yöntemlerle giderek daha da büyük hale gelmişlerdi. Evet anlattığımız bu hikaye dünya savaşları sonrasının bir gerçeği, ama günümüzde de durum çok da farklı değil…

Çok uluslu şirketler; günümüzde de hükümetler, ülkeler, antlaşmalar, sınırlar, felsefeler ve hatta idealler gibi mevcut küresel ekonomik parametrelerin büyük bir çoğunluğunu kontrol etmektedirler. Bu nedenle medeniyet, açgözlülüğün kötülüğüne yenik düşmüş olsa da herkesin kazandığı bir dünya olgusu insanlara empoze edilmeye çalışılmaktadır. Bu dev holdinglerin ultra zengin efendilerinin kimler olduğunu öğrenmek isteyebileceğinizi düşündük ve bu nedenle üstün güce sahip bu kuruluşların listesini sizler için derledik. Dilersiniz birlikte, dünyanın kontrolünü eline geçirmiş ve her yönden büyük bir güç haline gelen dünyanın en zengin şirketlerine göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en zengin şirketleri:

10 Royal Dutch Shell

357.5 Milyar Dolar

Royal Dutch Shell1985 yılında Amerika’nın Shell Chemicals şirketi hem İngiltere’nin Shell Transport hem de Hollanda’nın Royal Dutch petrol kuruluşuyla birleşerek Royal Dutch Shell’i oluşturdular. Bu şirket hem petrokimya ve hem de alternatif enerji kaynakları araştırma ve geliştirme alanında bir liderdir. Yüzyılın başından bu yana Çin ve Rusya’daki petrol alanına yaptıkları büyük yatırım meyvelerini vermiş ve Lahey merkezli kuruluş 357.5 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en büyük on şirketinden bir tanesi olmuştur. Böylesine büyük bir şirket olmasına rağmen, Shell neden 10 bin çalışanını işten çıkarıyor? sorusu da akıllara takılmıyor değil.

9 PetroChina

386.9 Milyar Dolar

PetroChinaSon on yılda artış gösteren Çinli şirketlerden biri olan PetroChina; ülkenin en büyük petrokimya üreticisi, distribütörü ve taşıyıcısıdır. Ham petrol ve doğalgazın hem geliştiricisi hem de pazarlamacısıdır. Ayrıca kimyasal ve petrol türevleri sektörünün de liderlerindendir. Bu dev şirket, 2000 yılında halka açılarak değerini yaklaşık 387 milyar dolara yükseltmiştir.

8 Berkshire Hathaway

493.4 Milyar Dolar

Berkshire Hathaway1963 yılında Berkshire Hathaway’ın %49’unu alındıktan sonra seksenli yaşlardaki dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Warren Buffett, sahibi olduğu tekstil kökenli firmasını dünyanın en büyük sigorta ve yatırım şirketi haline getirdi. Efsanevi bir strateji izleyip son ana kadar sabırla ilerleyerek yaklaşık 500 milyar dolarlık değer sağlayan BH, rakiplerinin birçoğunu geride bırakarak dünyanın en zengin şirketlerinden biri haline geldi.

7 General Electric

646.6 Milyar Dolar

General ElectricDünyaca ünlü mucit Thomas Edison tarafından 1878 yılında kurulan Edison Electric Light Company, günümüzde herkes tarafından bilinen ve 2015 yılının en değerli markaları arasında bulunan General Electric adını alarak dünyanın en dev şirketlerinden biri haline geldi. Birkaç işletmenin birleşmesiyle 1889 yılında Edison General Electrik şirketi kuruldu. Vakum lambasının, kablosuz radyonun, hareketli resimlerin, televizyonun, x-ray fotoğrafçılığının, tost makinesinin, buzdolabının, mikrodalga fırının ve hatta Niagara Şelalesi’ndeki devasa jeneratörlerin de yaratıcısı oldular. Şu anda ise şirketin değeri yaklaşık 650 milyar dolardır.

6 Wells Fargo

1.6 Trilyon Dolar

Wells Fargo1852 yılında Henry Wells ve William Fargo; bankacılık işlemleri, yatırım ve karayolu posta hizmeti veren Wells Fargo şirketini kurduğu zaman belki de böylesine devasa bir kuruluş olacağını tahmin etmiyorlardı. 1888 yılında bu şirket, ülkenin ilk kıtalararası ekspres hizmeti veren bankası haline gelmiş olsa da zaten halk tarafından fazlasıyla bilinmekteydi. Bu şirket daima Vahşi Batı’nın evcilleştirilmesi ile ilişkili tutulmuştur ve kurulduğu günden itibaren ülkenin finansal açıdan en büyük güçlerinden biri olarak anılmıştır. Posta arabasından toplantı odasına kadar bu şirket, endüstriyel güç merkezi olarak ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en büyüklerinden biri olan bu şirketin değeri 1.5 trilyon dolardır. Ayrıca Wells Fargo, Amerika’nın ve 2016 yılının en iyi bankaları arasında yer almaktadır.

5 Bank of China

2.3 Trilyon Dolar

Bank of ChinaÇin Halk Cumhuriyeti’nde devrimden sonra 1908 yılında Bank of Great Qing adıyla kurulan bu banka, daha sonra 1912 yılında Bank of China adını almıştır ve ülkenin en eski banka kuruluşudur. 1928 yılında ülkenin merkez bankası olarak yer değiştirmesinden sonra Bank of China tamamen ticari bir işletme haline gelmiş olup, dünyanın en başarılı şirketlerinden birisidir. 1949 yılında, Tayvan merkezli International Commercial Bank of China adında bağlı kuruluş halini almış ve bu banka daha sonra Mega International Commercial Bank olarak anılmıştır. Bu kuruluş yaklaşık 2.3 trilyon dolarlık değeri ile dünyanın en zengin şirketleri arasında beşinci sırada yer almaktadır.

4 Agricultural Bank of China

2.4 Trilyon Dolar

Agricultural Bank of ChinaŞirketin web sitesine göre, “Agricultural Bank of China’nın (Çin Ziraat Bankası) selefi 1951 yılında kurulmuş olan Agricultural Cooperative Bank’dır (Ziraat Kooperatif Bankası). 1970’li yıllarda bu banka devlet tabanlı özel bir bankayken, daha sonra tamamı devlete ait olan bir kuruluşa dönüşmüştür. Ardından devlet kontrolündeki ticari bir banka halini almıştır.” Bu banka komünist parti yönetim kurulu tarafından idare edilsin ya da edilmesin, bir şeyleri doğru yapmış olmalı. Çünkü yatırım, fon yönetimi, hayat sigortası ve finansal kiralama alanlarında bir dev haline gelmekle birlikte; 2.4 trilyon dolarlık değeriyle listemizde dördüncü sırada yer almaktadır.

3 JP Morgan Chase

2.4 Trilyon Dolar

JP Morgan ChaseBu firma 1799 yılında kurulmuş olup, Amerika’daki en eski finansal şirketleri arasında yer almaktadır. Adını Amerika’nın soyguncu baronlarından biri olan John Pierpont Morgan’dan alan bu banka, 150 yılda New York’un simgelerinden biri haline gelmiştir. 2000 yılında JP Morgan ve Chase Manhattan birleşimiyle oluşan bu banka, günümüzde en büyük yatırım ve finansal hizmeti sunan şirketlerden biri olmuştur. Ayrıca bu bankanın kartları da dünyanın en elit kredi kartları arasında yer almaktadır.

2 China Construction Bank

2.5 Trilyon Dolar

China Construction Bank1954 yılından beri CCB (Çin İnşaat Bankası), Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait bir banka olarak biliyordu. Daha sonra bu kuruluş, ulusal inşaat proje fonlarının bir distribütörü olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlandı. 1979 yılında daha çok doğrudan ticari uğraşlar veren bir şirkete dönüşmüştür, nihayetinde 1996 yılında China Construction Bank adıyla tam bir finansal hizmet veren ticari banka halini almıştır. Oldukça hızlı bir şekilde gelişim gösteren bu bankanın toplam değeri, neredeyse 2.5 trilyon dolardır.

1 ICBC

3.2 Trilyon Dolar

ICBC1984 yılında sınırlı bir şirket olarak kurulan Industrial&Commercial Bank of China (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası), dünyanın en değerli finansal şirketlerinden biri haline gelmiştir. Menkul kıymetler, para piyasası ve döviz alışverişi bankada sıklıkla başvurulan hazine işlemleridir. İşletme daha çok kurumsal bankacılık işlemlerine odaklı olmasının yanı sıra, 3.1 trilyon dolarlık değeri ile dünyanın en zengin şirketidir.

Öncesinde küçük birer kuruluş olarak doğan bu şirketler; ülkelerinde yapmış oldukları girişimler ile fark yaratarak önce bulundukları yerlerde, sonrasında ise dünya çapında tanınmış hale gelmişlerdir. Milyar dolarlar ve hatta trilyon dolarlar kazanan bu şirketlerden hangilerinin kazançları ile sizleri şaşırttığını, bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum