Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Zengin İsmi Amancio Ortega Oldu!

Dünyanın En Zengin İsmi Amancio Ortega Oldu!

Bill Gates uzun süredir dünyanın en zengin isimleri listesinde birinciliği kimseye kaptırmıyor. Ama İspanyol tekstil kralı olan Amancio Ortega, bu yıl Forbes’in yayınladığı en zenginler listesinde birinciliğe yerleşti. 79 yaşındaki iş adamının varlığı 79 milyar 600 milyon dolara yükseldi. Bill Gates ise 78 milyar 100 milyon dolarlık serveti ile ikinci sıraya gerilemiş oldu.

Fotoğraf çektirmeyi sevmeyen Ortega, gizemli patron olarak biliniyor ve ülkemizde onu en çok Zara markasıyla tanıyoruz. Zara’nın dahil olduğu İnditex şirketinin hisselerinin borsada büyük bir yükseliş göstermesi ve tarihin en yüksek seviyesini görmesinin, Amancio Ortega’yı birinciliğe yükselttiği söyleniyor. İspanyol tekstil devi şirketin hisseleri, 10 yıl içerisinde % 570 oranında değer kazanmış durumda.

Bilindiği gibi Forbes’in listesi gerçek zamanlı bir liste ve anlık olarak dünya zenginlerinin servetlerini takip edebiliyorsunuz. Bu nedenle Amancio Ortega’nın birinciliğinin değişebileceği düşünüyor. İspanya’nın güneyinde bulunan Galisya bölgesinin Coruna kendinde1975 yılında Zara şirketini kuran Ortega, tekstil sektörüne ilk adımını atmıştır. Sıfırdan başlayarak inşa ettiği krallıkta kıra sürede büyümüş ve 1984 yılında ilk lojistik merkezini açmıştır.

2001 yılında şirketini borsaya tanıtan Amancio Ortega’nın hisselerinin 11 kattan daha fazla arttığı biliniyor. Şirketinin bünyesinde bulunan diğer markalar ise Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Stradivarius, Zara Home, Uterqüe, Pull and Bear. 88 ülkede 6700’den fazla mağazası ile 140 binden fazla çalışana sahip olduğu da biliniyor.

İspanya’nın en zengin ismi olan Ortega, Avrupa’nın da en zenginlerinden ve 2013 yılında dünyanın en zengin 3. ismi olmayı başarmıştı. Mütevaziliği ile de bilinen Ortega’nın hala ikinci eşi ile A Coruna’da sıradan bir apartman dairesinde yaşadığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum