Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bugüne Kadar Yapılmış Dünyanın En Tuhaf 15 Arabası

Hiç topuklu ayakkabı, telefon, dudak, domuz veya muz şeklinde yapılmış bir araba gördünüz mü? İşte dünyanın en garip arabaları.
Bugüne Kadar Yapılmış Dünyanın En Tuhaf 15 Arabası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomobiller her zaman karşımıza yüksek performansları, şık ve lüks olmaları ya da oldukça pahalı fiyatları ile gelmiyorlar. Bazen çılgın tasarımcılar tarafından üretilmiş fazlasıyla ilginç konseptleriyle bizi hayretler içerisinde bırakıyorlar. Bu araçlar pazarlanma kaygısından daha çok, bazı showroomlarda sergilenebilmek ya da görsel algıya çağrıda bulunarak dikkat çekmek amacıyla tasarlanıyor. Konsept otomobil ve modifiye araçlar, araba meraklıları arasında inanılmaz derecede popülerdir. Her yıl milyonlarca insan, dünya genelinde gösterilen binlerce arabanın en yeni ve en yenilikçi modellerine göz atmak için yola koyulur. Çünkü bir şeyi çok iyi bilirler; orada şirketler estetik özelliklerin ve lüks olanakların zirvesine ulaşır!

Konsept otomobil ismini verdiğimiz firmanın tanıtım otomobili, aslında bir tepki ölçme aracı ya da ilgi çekme ürünüdür diyebiliriz. Yani konsept araçların sonrasında seri üretime geçirilip geçirilmeyeceği tam olarak belli değildir. Firmalar genellikle bu araçlarla dikkat çeker ve insanların başını çevirip bakmalarını sağlar. Böylece dünyanın en garip görünümlü otomobilleri karşımıza çıkar.

Listemizde bulunan çılgın arabalar da gösterime sunuldukları showroomların odak noktaları haline gelmişlerdir. Tabi ki aralarında seri üretime geçirilmek için tasarlananları da vardır. Ama biz bugün sizlerle dikkatimizi çekmek ya da algıda seçiciliğimizi zirveye ulaştırmak amacıyla tasarlanan modellere göz atacağız. Hazırlarken oldukça keyif aldığımız yazımızı umarım sizler de beğenirsiniz…

Huzurlarınızda bugüne kadar yapılmış en tuhaf 15 araba:

15 Topuklu Ayakkabı Konseptli Araba

Topuklu Ayakkabı Konseptli ArabaStiletto ya da topuklu ayakkabı şeklinden esinlenilmiş sandalyeden bisikletlere, lambalara kadar çok sayıda buluşla daha önce de karşılaşmıştık. Fakat yüksek topuklu ayakkabı konseptine sahip bu otomobil belki de bu icatların en ilginçlerinden bir tanesidir. Bu aracı etrafındaki kadınlar için kullanan erkekler ya da kadınlar için yapıldığını varsayıyor olsak da bizlere hala klasik bir Ferrari’nin veya Aston Martin’in daha cazip gelebileceğine inanıyorum.

Şimdi Kayıt Olun

Doğruyu söylemek gerekirse bu icat, arabadan daha çok üç tekerli bir motosikleti andırıyor ve topuğu çıkardığımızda arka kısmının bir Harley Davidson motosikletinin arka tarafına benzer şekilde tasarlandığını görüyoruz.

14 Domuz Araba

Domuz ArabaBatmobie ya da yarasa kanatlı arabalara fazlasıyla aşina olsak da Domuz Araba bizlere oldukça tuhaf geliyor. Dünyada Domuz Araba’nın oldukça çok sayıda başka biçimleri de bulunmaktadır; ancak en gözde modeli muhtemelen tamamen pembe bir yüzeye, burun ızgarasına ve pencerelerden filizlenen domuz kulağına sahip yenilenmiş bu dizel Mercedes olurdu. Bu araç, Greenpeace tarafından hava ve iklim kirliliğine karşı ayrıca hayvan haklarını da savunmak için yürüttüğü kampanyalardan dolayı Avrupa ve Almanya çapında seyahat etmek için kullanıyor.

13 Şişko Araba

Şişko ArabaŞişko Araba, 1980’li yıllardan beri yapmış olduğu heykeller ile dünyada isim yapmış Avustralyalı heykeltıraş Erwin Wurm tarafından tasarlanmıştır. Şişko Araba, bir Porsche kasası alınarak cila ile kaplı poliüretan köpük, fiberglas ve strafor ile donatılarak büyütülmüştür. Wurm, ilk aracını 2005 yılında Xavier Hufkens sergisinde gösterime sundu ve “güç, servet, vücut ağırlığı arasındaki ilişkiye” karşı çıkmak için böyle bir girişimde bulunmuştur. Tıka basa dolu çuvallar gibi çıkıntılara sahip bu heykel, konsept otomobil olarak tasvir edildi.

12 Komik Araba

Komik ArabaFunny Car yani komik araba, geleneksel olarak özel bir yarış tarzı olan drag ya da kalkış yarışlarında kullanılan bir araçtır. Bu arabalar, özel olarak gövdesi ve şasi fabrikasyonu yukarı doru eğime sahip şekilde karakterize edilmişlerdir. Dünya genelindeki çoğu showroomda fazlasıyla popüler bir konumdadırlar. Bir çizgi film karakterini andıran bu ağzı açık araba, parlak turuncu işçiliği ile tasarımcısını farklı bir boyuta taşımıştır. Bu arabadaki sürücü ve yolcular, aracın çene ve ağzının arasında bulunan “dil” kısmına otururlar.

11 Telefon Araba

Telefon ArabaKonsept araba modelleri arasında en çok modifiye edilen araç tiplerinden bir tanesi Volkswagen Beetle’dir. Ama Howard Davis imzası taşıyan bu araç, tasarlanan en garip buluşlardan bir tanesidir. Davis, 75 model bir Beetle aldı ve onu tekerleklerin üzerinde büyük bir eski, kırmızı telefon haline getirdi. Bu araç, başlangıçta Davis’in Datel Communications adındaki telefon şirketinin tanıtımına yardımcı olmak için tasarlanmıştı. Hatta bu ilginç aracın kendisine ait bir Facebook sayfası da bulunmaktadır.

Davis, geçtiğimiz günlerde bu arabayı ABD civarlarında kullanırken görülmüştü. Bu sürüşü tanıtım için değildi, fakat insanların oldukça ilgisini çekti ve onların gülümsemesini sağladı. Bu aracın en havalı özelliği nedir diye soracak olursanız sıradan bir araba düdüğü yerine, telefon zili sesine sahip kornası olduğunu söyleyebiliriz.

10 Youabian Puma

Youabian PumaYouabian Puma’nın kendine ait bir sloganı bulunmaktadır. “O tek bir amaç için oluşturuldu: göze çarpmak ve benzersiz olmak!” Öyle görünüyor ki görev tamamlanmış oldu, fakat muhtemelen tasarımcıların hedeflediği tam olarak bu değildi. Bu çirkin, mavi canavar 1.1 milyon dolarlık fiyatı ile “tuhaf” arabalar listesinde en pahalı araba olarak yer alıyor.

Youabian Puma, Dr. Kambiz Youabian tarafından yaratıldı ve ilk olarak 2013 Los Angeles Auto Show’da sergilendi. Ayrıca doktor, birçok insanın bu arabaya çirkin dediği için oldukça sinirliydi ve bu insanları dava etmekle tehdit etti. Ama kimi dava edecek? Çünkü bütün haberciler Dr. Kambiz Youabian’ın arabasının çirkin bir görüntüye sahip olduğunu söylüyorlar.

9 UFO Araba

UFO ArabaUFO Araba veya Uçan Daire, bir diğer modifiye edilmiş Volkswagen Beetle’dir. Genellikle Nevada, Black Rock City’de bulunan popüler haftalık fantezi festivali Burning Man gibi kongrelerde ve sanat gösterilerinde göstermek için kullanılmaktadır. Beetle ilk çıktığında, sahiplerinin birçoğu bu aracı UFO gibi görüyor olmalılar ki bu durum onları garip uçan daire modeli fikrine itti. Beetle modelinin daha komik versiyonları, her yıl olduğu gibi Haziran ayı boyunca New Mexico’da “2K Car Show Weekend” için üretilmektedir.

8 Cadillac TAG Fonksiyonlu Araba

Cadillac TAG Fonksiyonlu ArabaTuhaf araba tasarımcısı Franco Sbarro, 1978 yılında İsviçre’de yaptığı en yeni konsept otomobil olarak tanıtılmıştır. Cadillac TAG fonksiyonlu araba, Cadillac Eldorado şasi üzerinde büyük gövdeli dinlenme yeri olan otomobil, Technique d’Avant (TAG) ile bir araya getirilmiştir. Taşınabilir ofis görevi yapan bu araba, 6 metre uzunluğunda ve 8.2 litrelik V8 motora sahiptir. 25 kopyası yapılan bu arabanın 23 tanesi müşterilere satılmıştır. Arabada dört koltuk, iki telefon, bir büyük CRT televizyon, bir buzdolabı, çalışma masası ve ahşap paneller bulunmaktadır.

7 Uzay Mekiği Arabası

Uzay Mekiği ArabasıYıllar önce hızını kaybettiği için roket araba değildir. Çılgın mekanizma içerisinde özel araçlar ve uzay mekiği tutkusunu birleştiren Ron Heitman, aracı uzaydan daha ziyade ikamet ettiği Ohio eyaletinde kullanmak için tasarlamıştır. Bu araba, 1973 model Oldsmobile Toronado üzerine Cleveland eğlence parkındaki eski uzay mekiğinin parçaları eklenerek üretilmiştir. 8.5 metre uzunluğundaki bu araca, 10 yetişkin ya da 15 çocuk oturabilir ve en yüksek 218 kilometrelik hıza ulaşabilmektedir. Roket Araba’yı Kuzeybatı Ohio’da kullanılırken görebilirsiniz. Ayrıca doğum günleri, toplantılar, blok partileri, geçit törenleri, düğünler gibi birçok etkinlik için de kullanılmaktadır.

6 Muz Araba

Muz ArabaKötü şöhrete sahip Wienermobile gibi yiyecekler, genellikle araba yaratıcıları için en ilham verici konulardır. Buna tipik bir örnek olarak Muz Araba’yı gösterebiliriz. Belki de Oscar Meyer, Wienermobile’yi daha sağlıklı bir yaşama teşvik için üretmiş olabilir. Muz Araba, eksantrik İngiliz Steve Braithwaite tarafından yapılmıştır. Braithwaite, 93 model Ford F-150 pikabı büyük sarı bir arabaya dönüştürebilmek için 25 bin dolar harcamıştır. Web sitesinde “büyük Muz Araba, tam anlamıyla caddeler için yasal olarak motorize edilmiş bir muzdur,” ifadesi yer almaktadır. Braithwaite, bir benzin istasyonunda dururken bir kase meyveyi görür ve bu şeklin arabası için mükemmel olacağının farkına varır. Sonrasında da bu ilham ile 25 bin dolara Muz Araba’yı yaratır.

5 Sbarro Autobau

Sbarro AutobauEksantrik araba tasarımcısı Franco Sbarro tarafından yapılan başka bir başyapıt olan Sbarro Autobau, bugüne kadar görülmüş en çirkin arabadır. Bu araç için; “bir kapı tamponu ile 12 bıçaklı bir Gilette tıraş bıçağının aşkından doğan gayrimeşru bir çocuk” ifadesi kullanılmaktadır. Etkileyici tasarım, İsviçreli yarışçı Fredy Lienhard’a bir hediye olarak tasarlanmış olsa da “hediye” terimi bu otomobil için biraz sönük kalabilir.

Sbarro Autobau, 2010 Cenevre Motor Show’da gösterildi. Tamamen düz ve garip şekilde yükselen ön camı veya kapı aparatı ile Lamborghini Gallardo’nun tasarımı, 500 beygir gücüne sahip Ferrari V12 motorunu alan araç hem en kötü klasik süper araba olmayı başardı hem de dev bir karmaşanın ürünü oldu.

4 Honda Fuya-JO

Honda Fuya-JOHonda Fuya-Jo yani uykusuz şehir, görünüşe göre gece kulüpleri baz alınarak tasarlanmış. Honda’nın halkla ilişkiler ekibinin tanımına göreyse; “gece hayatının heyecanını tam olarak yaşamak isteyen parti düşkünü insanları taşımak için tasarlanmış dört kişilik bir araç.” Yani bizler için yapılmış, ancak daha çok Disco Era’dan bir türlü kaçamamış 80’li yılların kokain patronlarına hitap ediyor.

Tekerlekler üzerindeki bu ütü, 1999 Tokyo Otomobil Fuarı’nda gösterildi ve kutu şeklindeki uzaylıya benzeyen görünümünden dolayı gösterildiği tarihten itibaren alay konusu oldu. Bu tuhaf konsept arabanın tasarımının, Toyota gibi firmalar tarafından üretilen birçok estetik otomobilin yapımında kullandığını düşünmek bile bizleri oldukça şaşırtıyor.

3 Tang Hua Detroit Balığı

Tang Hua Detroit BalığıYıllarca, otomobil şirketleri mükemmel bir amfibi araç üretmek için uğraşıp durdular. Fakat sonucu böyle olmamalıydı. Tang Hua markası ile “Detroit Fish (Detroit Balığı)”, ilk olarak 2008 Detroit Araba Fuarı’nda gösterildi. Bu amfibi araç bir balıktan daha çok Sihirli Okul Otobüsü’nün, Beatles’in Sarı Deniz Altı’nın ya da Oscar Meyer’in Wienermobile’nin çirkin bir versiyonunu andırmaktadır. Ama yüzebildiğini de ayrıca belirtelim.

2 Rinspeed X-Trem

Rinspeed X-TremRinspeed her zaman konsept otomobil yaratmada yenilikçi olmuştur. En son, aracın bir tarafından diğer bir tarafına geçirilebilen direksiyona sahip BMW i3 konseptli bir araç hazırlamışlardı. Ayrıca denizaltı gibi suda kullanılabilen bir lotus ve su üzerinde yükselmeye yardımcı olan bir Splah de üretmişlerdi. Fakat 1999 yılında bu İsviçreli şirket tuhaf bir X-Trem konsepti inşa ettiler. Temel olarak zaten garip tasarımı olan arabaya bir hovercraft bağlamalarının yanı sıra eşyaları yükleyip boşaltmak için işlevsel bir vinç olarak da kullandılar. X-Trem, Mercedes G-wagen şasi üzerine inşa edilmiştir. Hiçbir kapı olmamasına rağmen iki kişiliktir ve 5.5 litrelik V8 motor ile donatılmıştır.

1 Truva Atı Arabası

Truva Atı ArabasıBu araba bugüne kadar yapılmış hem en ilginç hem de en havalı arabadır. Larry Fullerton’a ait bu arabanın tuhaf arabalar arasında 60’ların sonundan Fullerton’un 1981 yılındaki ölümüne kadar dünya şampiyonluğunu elinde tutmuştur. 1972 NHRA dünya şampiyonu olarak dünya rekoru kazanmıştır. Arabanın daha yakın zamanda uyarlanmış haline; Yunanistan’a istilada yardımcı olan, Truva Atı’nı anımsatan tam anlamıyla tahtadan bir at eklenmiştir.

Arabalara olan merakımız her geçen gün daha da abartılı bir hal almaktadır. Bu durumun en büyük örneklerine listemizde, hatta ülkemizde bile rastlayabiliyoruz. Artık otomobil sevgisini ve merakını aşıp sanat eseri olarak tanımladıkları ilginç tasarımlar haline getiren bu çılgın tasarımcıların üretmiş oldukları enteresan araçlar ile ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.