Yatırım yapmaya başla!

Ölümsüz Ağaçlardan Elde Edilen Zeytinyağı 22 Bin Liraya Satıldı!

İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen müzayedede satışa sunulan zeytinyağları için binlerce liralık fiyatlar biçildi. Aralarından en çok dikkat çeken ise 22.000 liralık zeytinyağı oldu…
Ölümsüz Ağaçlardan Elde Edilen Zeytinyağı 22 Bin Liraya Satıldı!

Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (Sakin Şehir) unvanını taşıyan Seferihisar, ekonomisi tarım ve zeytinciliğe dayalı bir İzmir ilçesi! Ama bunun yanında, doğal ve tarihi güzellikleriyle de önemli turizm noktaları arasında. Kısacası; kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biri!

Kaldı ki bu haberi gördükten sonra M.Ö. 1000 yıllarında kurulan Teos Antik Kenti’nin de bulunduğu ilçeyi fazlasıyla mera edeceğinizi düşünüyorum. Çünkü Seferihisar, artık dünyanın en pahalı zeytinyağının yapılıp satıldığı yer olarak da biliniyor…

Seferihisar’da bulunan yaşlı zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağları, binlerce lira karşılığında alıcılarına ulaştı.

Seferihisar’da bulunan yaşlı zeytin ağaçlarından zeytinyağı elde edildi

İlçe belediyesinin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bölgede 500 yaş ve üzerinde 200 zeytin ağacı tespit edildi. Özel olarak hasat edilen zeytinler, Seferihisar Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası’nda geleneksel yöntemlerle sıkıldı. Elde edilen zeytinyağları, bu yıl ikinci kez düzenlenen müzayedeyle satışa sunuldu.

Müzayede Teos Antik Kenti’nde bulunan 1800 yıllık Anıt Ağaç önünde yapıldı.

Müzayede Teos Antik Kenti’nde bulunan 1800 yıllık Anıt Ağaç önünde yapıldı

Yüzlerce yıllık ağaçlardan elde edilen zeytinyağları, 6’lı ve 12’li paketler halinde açık artırmaya sunuldu. Ve toplamda 137 litre yağ, 49.200 lira karşılığında satıldı. Ama organizasyonun en çok dikkat çeken satışı, 22 bin liralık zeytinyağı şişesi oldu.

Bilge Ağaç adıyla satılan yarım litrelik zeytinyağı, Şah Tuğrul İnşaat Şirketi’nin sahibi Şah Tuğrul tarafından satın alındı.

Şah Tuğrul yarım litre zeytinyağına 22 bin lira ödedi

Çünkü dünyanın en pahalısı unvanıyla tanıtılan bu zeytinyağı, katılımcıların gölgesinde oturdukları 1800 yıllık Anıt Ağaç’tan elde edilmişti.

Müzayede sonunda konuşan Şah Tuğrul, ilçe belediyesini böyle bir çalışma yaptıkları için kutlarken organizasyona destek olmaya çalıştıklarını ifade etti.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de organizasyondan dolayı çok büyük mutluluk ve gurur duyduğunu dile getirdi.

1800 yıllık ağaca dikkat çeken Tunç Soyer, doğaya, zeytine ve zeytinyağına gereken önemin verilmediğini vurguladı. Müzayedenin bu değerlerin hatırlanması adına katkı sağlayacağını umduğunu belirten Tunç, içinde yaşadığımız bu cennete sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum