Paylaşım

Dünyanın En Pahalı Yüzüğü Satıldı!


 

Dünyanın en pahalı yüzüğü, koca bir servet değerinde! İsviçre'de Sothbey's Müzayede Evi'nde gerçekleşen açık arttırmada bir rekora imza atıldı. Dünya gündemine düşen bu yüzüğü özel yapan nedir, dersiniz!

İsviçre’de son derece ünlü bir müzayede evi olan Sothbey’s yeni bir rekora imza attı. Bu müzayede evi genellikle “en pahalı açık arttırmalara” konu oluyor. Nadir parçalar burada satışa çıkartılıp, dünyanın en pahalısı unvanını kapıyor. Sothbey’s Müzayede evi yeni bir rekora imza attı ve dünyanın en pahalı yüzüğü açık arttırma yoluyla satıldı.

Dünyanın en pahalı yüzüğü unvanını, 30 milyon 420 bin dolara (28.250.000 İsviçre Frangı) alıcı bulan, “Gündoğumu Yakutu” aldı. İsviçre’de yapılan müzayede de, tüm dünyanın odağına yerleşen bu yüzüğün orijinal adı, “The Sunrise Ruby”. Bu yüzük tam olarak 25,59 karatlık bir yakuta sahip. Gündoğumu Yakutu’na iki alıcı talip olmadı ve aralarında uzun süren bir çekişme yaşandı. Telefonla teklif veren iki alıcı, bir dünya rekoruna giden yolu hazırladı. Müzayedenin sonunda da rekor bir fiyat geldi ve yüzük yeni sahibini buldu. Adı açıklanmayan alıcı, yüzük için yaklaşık 81 milyon 240 bin lira ödedi.

Gündoğumu YakutuGündoğumu Yakutu, elmas kategorisi dışında satılan en değerli mücevher olarak tarihe geçti. Yüzüğün üzerinde bulunan yakut, son derece nadir bulunan Birmanya Yakutu’dur. 25,59 karatlık bu yakut, görenlerin ilgisini de kolayca çekebildi. Yakut aynı zamanda “Pigeon’s Blood” (güvercin kanı rengi) olarak da anılıyor.

Yüzük Cartier mücevher koleksiyonunun özel parçalarından birisiydi ve 11,7 – 17,5 milyon İsviçre frangına satılması tahmin ediliyordu. Ama tahminler neredeyse ikiye katlandı ve yüzük tam olarak 28,25 milyon İsviçre frangına alıcısını bulmuş oldu.

Tarihi Pembe Yüzük

Sothbey’s Müzayede Evi’nde satılan dünyanın en pahalı ikinci yüzüğü de yeni alıcısını buldu. “The Historic Pink” adıyla bilinen Tarihi Pembe yüzük, 15,9 milyon dolara satıldı. Tarihi Pembe ismiyle anılan yüzük için 13,65 – 17,5 milyon İsviçre frangı tahmini fiyat verilmişti. Yüzük 14,81 milyon İsviçre frangına alıcı bularak dünyanın en pahalı ikinci yüzüğü unvanını kaptı.

Tarihi Pembe yüzük, 8,72 karat ve I. Napeleon’un yeğeni Mathilde Bonaparte‘a ait olduğu tahmin ediliyor.

Elmas ve değerli taşlarla ilgili sitemizde bulunan yazılara göz atmak ister misiniz?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın