Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Pahalı Yiyeceği: Strottarga Bianco

Dünyanın En Pahalı Yiyeceği: Strottarga Bianco

Yiyeceklerin kendi türleri arasındaki fiyatlara az çok hakimsinizdir, değil mi? Mesela, en pahalı kiraz çeşidini bilirsiniz ya da mantar türünü. Kendi aralarında en az yetiştirilen, en nadir olan, en güzel lezzeti sunan muhtemel o ürünün en pahalısıdır. Peki, size genelleme yaparak en pahalı yiyeceği sorsak? Eğer bir yerlerden duymadıysanız cevabı söylemeniz biraz zor olur. Sanırım düşünüyorsunuzdur da temel bir ihtiyacımız ne kadar pahalı olabilir ki diye?

Evet biliyoruz ki yemek yemek, tıpkı su içmek gibi insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından bir tanesi, değil mi? Vücudumuzun zaruri ihtiyaçlarından biri olan yiyeceklerden bazıları da çağımızın aşırılıklarından nasibini görerek, inanılmaz bir şekilde pahalıya satılan ürünlere dönüşmüş durumdalar. Aslında varlıklı insanlar için özel olarak imal edilen ve bizim tabirimizle peynir ekmek gibi pazarlanan bu ürünler, yine ilginç bir şekilde yoğun olarak talep görmekteler. İşte bugünkü yazımızda da bu durumla ilgili olarak, meraklı okuyucularımızın oldukça şaşırtıcı bilgiler edinecekleri bir haber hazırladık. İsterseniz sizleri daha fazla meraklandırmadan asıl konumuza geçerek, dünyanın en pahalı yiyeceğini anlatacağımız konumuza geçelim.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı yiyeceği!

Strottarga Bianco

1 Kilosu 112.600 Dolar

Strottarga BiancoEğer bu aşırı pahalı olan yiyeceğin fiyatını duymaya hazırlandıysanız, bizim de oldukça şaşırdığımız 112.600 dolarlık fiyatını söyleyebiliriz. Bu fiyat, açıklayacağımız yiyeceğin yalnızca bir kilosunu satın almak için vereceğiniz fiyata tekabül etmektedir. Eminim ki şu an bu kadar pahalı yiyeceğin ne olduğu hakkında tahminler yürütmeye çalışıyorsunuz, değil mi? Peki, sizleri sabırsızlandırmadan hemen söyleyelim; bu absürt fiyata sahip olan yiyecek, nadir albino mersin balığının yumurtalarından üretilmiş Strottarga Bianco isimli beyaz altın havyardır.

Avusturyalı bir balık çiftçisinin üretmiş olduğu bu yeni havyar çeşidi, Strottarga Bianco’nun dünyanın en pahalı yiyeceği unvanıyla anılmasını sağlayan unsur olan, 22 ayarlık altın parçacıkları ile harmanlanmıştır. Elbette ki sıradan halkın tadına bile bakamayacağı, altın zerreleriyle değerlenmiş olan bu ürün, Monako’dan Dubai’ye birçok ünlü restoranda kraliyet ailesi ve varlıklı müşteriler için servis edilmektedir.

Albino Mersin BalığıKilosu yalnızca seçkin müşteriler için 112.600 dolar olan beyaz altın havyar gerçekten oldukça nadirdir. Ürünün yaratıcıları olan 51 yaşındaki eski balık çiftçisi Walter Gruell ve 25 yaşındaki oğlu Patrick’e göre, ayrıcalıklı müşteriler için değil de halk insanları için olursa Strottarga Bianco’nın en azından 308.757 dolar edeceğini belirtiyorlar. Bununla birlikte bu ürünün bu kadar pahalı olmasında; nadirliği, eşsiz lezzeti ve oldukça sağlıklı olması gibi etkenler bulunuyor. Aslında Strottarga Bianco’ya 22 ayarlık yenilebilir altın tanecikleri eklenerek, beyaz altın havyarın besleyiciliği en üst seviyeye yükseltilmiş. Nitekim, küçük miktarlarda altın yemenin bağışıklık sistemi için çok yararlı olduğu söyleniyor.

Avusturya’nın sürekli karla kaplı olan dağlarının altındaki kirletilmemiş sularda yüzen Albino Mersin Balığı’nın yumurtalarının, yüksek kaliteli ve sağlıklı oluşu da ürünün tercih edilmesindeki nedenlerden bir tanesi. İlavetern, Walter Gruell ve oğlu Patrick gururlanarak, albino mersin balıklarının yalnızca yaşlı olanlarının yumurtalarını kullandıklarını belirtiyorlar. Nitekim ürünün yaratıları, yaşlı balıkların yumurtalarının daha aromatik, daha lezzetli ve daha yumuşak bir dokuya sahip olduklarını söylüyorlar.

Sonuç olarak aşırı pahalı olan bu ürün elbette ki uçuk bir fiyata sahip, ancak beyaz altın havyarın besleyici niteliği, Strottarga Bianco’nun 112.600 dolarlık fiyatını ciddi ciddi hak ettiğini düşündürtmüyor değil, yanılıyor muyum?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum