Paylaşım
in G+

Dünyanın En Pahalı Pasaportu Türkiye’de


 

Türkiye'nin en pahalı ücretleri ödemesine alıştık diyebiliriz. Şimdi ise dünyanın en pahalı pasaportuna sahip olmakla gündemdeyiz. İşte pasaportumuz ile ilgili Statista isimli veri analiz şirketinin verileri sizlerle…

251 dolarlık bedeli ile Türk vatandaşların kullandığı pasaport, dünyanın en pahalısı. Veri analiz şirketi Statista, 10 yıllık pasaport alabilmek için Türkiye’de asgari ücretle çalışan birinin kaç saat çalışması gerektiğini hesapladı. Zaten asgari ücretli bir kişinin yurt dışına gidebilmesi neredeyse imkansız. Diyelim ki gitmeye karar verdi, şimdi ise 95 saatlik çalışma ücretine eşdeğer 251 dolarlık pasaport bedelini ödemesi gerekiyor.

Statista, 1 Şubat 2015 kurları üzerinden dolara çevirerek pasaport bedellerini hesapladı. Buna göre 251 dolar ile Türkiye birinci sırada yer alırken; 206 dolar ile Avustralya ikinci sırada, 159 dolar ile İsviçre üçüncü sırada yer alıyor. 1 Şubat tarihinde Dolar/TL kuru, 2,40 seviyesindeydi ve bu durumda pasaport ücretinin yüksek çıkmasına neden oldu. Şimdi ise 2,83 seviyesinde ve eğer hesaplama aynı kur üzerinden yapılsaydı bedelin 206 dolar olacağı biliniyor.

Asgari ücretlilerin pasaport alabilmesi için çalışması gereken süre konusunda ise Meksika 266 saat ile ilk sırada yer alıyor. Çalışma süreleri 8 saat üzerinden hesaplanmış ve Meksika’da asgari ücretli birisi, pasaport parasını 33 günde toplayabiliyor. Pasaport fiyatı ise 155 dolar.

Ülkemizde pasaport defterinin bedeli, 82,50 lira. Elbette bu bedel, pasaportun geçerlilik süresi uzadıkça artıyor. 10 yıllık pasaport bedeli, defter bedeli ile birlikte 587,50 liraya ulaşmış oluyor.

Türkiye’nin en pahalı pasaportu kullanması durumu üzerine yapılan tartışmalar, daha önceki yıllarda da gündeme gelmişti. Birçok çalışmaya rağmen bir noktaya gelinemediği biliniyor. 2012 yılında da dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye’deydi ve bu konuda Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru yapıldı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı