Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Park Yeri

Aracınız ne kadar pahalıysa, o kadar kıymetli olur ve daha çok korumak istersiniz. Peki, bir park yerine en fazla ne kadar ödeme yaparsınız?
Dünyanın En Pahalı Park Yeri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günümüzde büyük şehirlerin en büyük sorunları arasında şüphesiz park sorunları yer alır. Yoğun geçen bir günün ardından, rahatlamak için arabanızla çıkacağınız bir alışveriş size büyük zorluklar yaşatabiliyor. Hatta çoğumuz caddelerin işlek bölgelerinde yapılan park kavgalarına da defalarca şahit olmuşuzdur. Büyükşehir belediyeleri buna çözüm olarak toplu taşımaları önerse de özel araçla yapılan kısa yolculukların önüne geçilemiyor. Hal böyle olunca da kilometrelerce uzayan kuyruk ve park sıkıntısı kaçınılmaz oluyor.

Park ücretleri ise şehre göre ve o şehirde arabanızı park edeceğiniz alana göre değişiyor. Saatlik 10 TL’den 50 TL’ye varan fiyatlarla karşılaşabilmeniz mümkün. Oldukça karlı gözüken bu sektör için özellikle büyükşehirlerde uygun yer bulabilmeniz ise neredeyse imkansız. Çünkü şehrin işlek bölgeleri, daha çok alışveriş merkezleri, marketler gibi kuruluşlar tarafından doldurulmuş. Bu konuda belediyelerin de çaresiz kaldığı aşikar. Park alanı bulamayan çoğu sürücü, işini halledebilmek için de otomobilini cadde üzerinde bırakıp gidiyor. Kilitlenen trafik ile birlikte zaten stresli olan hayatınıza başka bir aksiyon daha eklenmiş oluyor. Aslında bu sorun sadece ülkemizin bir sorunu değil. Dünyanın güzide şehirlerinin hemen hemen hepsi aynı sorunla uğraşmak zorunda kalıyor. Bugün sizler için özellikle bir park alanına değinmek istedik. Park fiyatını duyunca belki de inanamayacaksınız.

Dünyanın en pahalı park yerine daha yakından göz atalım:

Amerika Birleşik Devletleri – San Francisco

Amerika Birleşik Devletleri - San FranciscoAracınızın özel bir park alanı ya da garajı olmadığını varsayalım. Arabanızın daha güvende olabilmesi için bir park alanı almayı düşünüyorsunuz, en fazla ne kadar öderdiniz? Tahminlerinizi bilemiyorum ama, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir arabalık park alanı tam 82.000 dolara satıldı. Özellikle San Francisco’da otopark alanlarının her metrekaresi 1.000 dolar olarak fiyatlandırılıyor.

Otopark, San Francisco Giants Basketbol Sahası yakınında bir binada yer almaktadır. Ancak, buradan park alanı satın alan kişi tespit edilememiştir ve hala anonim kalmaya devam ediyor. Otoparklar kentte bulunan boşluğun sınırlı olması nedeniyle, San Francisco gibi şehirlerde oldukça pahalı olabiliyor. Paralı park yerlerine talebin fazla olmasının nedeni ise eski yapıların özel park alanlarına sahip olmamasıdır.

GCM Yatırım Banner

Bu park yerini alan kişinin, yaklaşık 220.000 TL ödediği park alanında nasıl bir araç muhafaza ettiği bilinmez ama, onun için oldukça kıymetli olduğu da bir gerçek. Park sorunun ülkemizdeki durumu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.