Yatırım yapmaya başla!

En Pahalı 10 Otel Restorasyonu

En Pahalı 10 Otel Restorasyonu

Lüks oteller günümüzde, modern yapıları şık ve konforlu tarzlarıyla dikkat çekiyor. Her biri alanında dünya markası olabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Konuklarının kendilerini özel hissedebilmesini sağlamak onların en önemli ilkesi olarak göze çarpmaktadır. Bunları yapabilmek için de hiçbir masraftan kaçınmıyorlar.

Sizler için listelediğimiz otellerin çoğuna gitmek isteyeceğinizden eminim. Çünkü onlar değişen yüzleri ve konseptleriyle tamamen size hitap ediyorlar. Oteller genelde diğer otellerde olmayan şeyi keşfedip onun üzerine yoğunlaşır. Bunun içinde her sene değişen yüzleri ve farklı konseptleriyle karşımıza çıkarlar. Listemizde bulunan otellerin yeni ve lüks otellerden farkı ise eski nostaljik yapılarını koruyup, yeninin tüm olanaklarını karşınıza getirmeleridir. Tabi ki bu restorasyonun bir de maliyeti olacaktır. Maliyetlerine dilerseniz listemizde göz atalım.

İşte karşınızda bitiş tarihleriyle en pahalı 10 otel restorasyonu:

10 Gritti Palace – Venedik, 2012

57 Milyon Dolar

Gritti Palace - Venedik, 201215. yüzyıl asilzade evi, Venedik doçu Andrea Grittiye ait bir saraydı. 19. yüzyılın sonlarında bina bir işletmeci tarafından satın alındı ve Grand Hotel ismini aldı. Otel, 1947 yılında el değiştirdi ve bugünkü adıyla günümüze ulaştı. 1947 sonrası Gritti; yazarlar, sanatçılar ve film yıldızları gibi insanların uğrak yeri haline geldi. Kayda değer misafirlerinin arasında; Hemingway, John Ruskin ve Woody Allen gibi isimler var. Otelin yeni tasarımını ünlü Amerikalı iç mimar Chuck Chewning yaptı.

9 Peninsula – Hong Kong, 2013

60 Milyon Dolar

Peninsula - Hong Kong, 2013Peninsula, kelime olarak “Yarımada” anlamına gelir. Hong Kong otelinin harika bir liman görünümü olmasına rağmen, bu isim kabul edilmiştir. Otel zincirinin amiral gemisi olan Peninsula; 1928 yılında bölgeyi işgal eden İngiliz askerleri, seyahat eden işadamları ve gösteri sanatçıları için açıldı.

Son restorasyon çalışmaları görünümden ziyade, teknoloji odaklıdır. Otel, artık daha hızlı Wi-Fi, ses sistemi, Blu-ray’le donanımlı 3D TV’ler ve perdeleri kontrol eden kablosuz tablet gibi dünyanın en üstün teknolojik odalarına sahiptir. Odaların hizmet menüleri, tabletlerle 7 ayrı dilde sunulur.

8 Westin New York Grand Central – New York, 2012

75 Milyon Dolar

Westin New York Grand Central - New York, 2012New York Helmsley Otel el değiştirdikten sonra, Westin Oteller zincirinin bir parçası olarak yenilendi. Odaların duvarları, rahat bir uyku sağlayacak; bej ve kahverengi renkler ile Westin’in görünümünü yansıtacak şekilde güncellendi. Odalar yaşam alanı için oldukça büyüktür ve şehrin en muhteşem manzarasına sahiptir. Restoran da yenilenen yerler arasındadır. Misafirlerin özellikle mobilya, perde ve halı gibi dekorasyonlara hayran kaldığı bilinmektedir.

7 Loews Regency Hotel – Manhattan, 2014

100 Milyon Dolar

Loews Regency Hotel - Manhattan, 2014Loews müdürü Jonathan Tisch, bu otel için oldukça fazla zaman ve para harcamıştır. Tisch, her şeyi mükemmel yapmak için oteli 1 yıl kapattı. Lauren Rottet odalar ve lobiyi; Meyer Davis ise studio, spa, salon, bar ve iki özel Regency Bar&Grill suit’i restore etmiştir.

6 El Encanto – Santa Barbara, 2013

134 Milyon Dolar

El Encanto - Santa Barbara, 2013Bu Güney Kaliforniya otelini yenilemek tam 7 yıl sürdü. Bu süre boyunca otel kapalı kaldı. Bu işlem mantıksız görünse de oldukça güzel sonuçlar verdi. İlginç olan detay ise Orient Express Hotels’in restorasyon için ayırdığı 20 milyon dolarlık bütçenin, iş sonunda 134 milyon dolara ulaşmasıydı.

5 Le Lutetia – Paris, 2017

137 Milyon Dolar

Le Lutetia - Paris, 2017Le Lutetia’nın yenilenmesi bu yıl başladı ve yeniden açılması ise 3 yıl sürecek. Çalışmaların tamamlanması, otelin müşterileri tarafından dört gözle bekleniliyor. Başlangıçta art-deco tarzında inşa edilen Le Lutetia, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Subaylar tarafından devir alınmış bir tarihe sahiptir. Tadilat, Elysée Sarayı’nda Mitterrand için çalışan; Fransız mimar Jean-Michel Wilmotte tarafından yapılıyor. Ayrıca Jean-Michel Wilmotte, Fransa, Portekiz, Katar, Monako, Japonya müze ve otellerinde çalışmalar yapmıştır. Otelin restorasyonunun 2017 yılında tamamlanması planlanıyor.

4 Vancouver Otel Yenilemeleri – Vancouver, 2016

144 Milyon Dolar

Vancouver Otel Yenilemeleri - Vancouver, 2016Bu yenileme, listedeki diğer otellerden oldukça farklı. Oteller Vancouver Downtown Eastside’de bulunuyor ve şehrin en eski otelleri buradadır. Son yıllarda yoksullar buraları barınak olarak kullanıyor.

Eyalet hükümeti otelde büyük ısıtma sistemleri, sıhhi tesisat, mutfak ve depolama alanı yükseltmeleri dahil olmak üzere çok ihtiyaç duyulan pratik tadilatlara, 144 milyon dolar harcayacağını duyurdu. Bölgedeki otellerin restorasyonu 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.

3 MGM Grand – Las Vegas, 2012

160 Milyon Dolar

MGM Grand - Las Vegas, 2012Las Vegas, ihtişamı ve pırıltılı yaşamı ile bilinir. Otel 4.200 odaya sahip ve yenilenmesi tam 11 ay sürdü. Otele; LED ışıklar, daha verimli termostatlar, yükseltilmiş duş ve güneş sistemleri gibi çağdaş, çevresel özellikler ilave edildi. Ayrıca otele 5 katlı gece kulübü, bir komedi kulübü, Hakkasan Kanton restoran ve kumarhane de dahil edilenler arasındadır.

2 Savoy – Londra, 2010

260 Milyon Dolar

Savoy - Londra, 2010Olimpiyatlar için yenilenmiş Fairmont otelde çalışmalar 2 yıl sürdü ve Londra’nın en büyük otel restorasyonu gerçekleştirildi. Otelin 58 odasının tümü yenilenmiştir. Ayrıca ilaveten 3.350 metrekarelik 2 odalı süit otele eklendi. Oteli Monaco’da Hermitage ve George V ile de çalışan Pierre Yves Rochon restore etti. Otelde ünlü Amerikan bar restore edildi ve Nehir Restaurant, tamamen yeni eklemelerle dizayn edildi. Şampanya ve kokteyller için Beaufort Bar, Savoy Tea Shop yapıldı.

1 Hyatt Regency – New Orleans, 2011

275 Milyon Dolar

Hyatt Regency - New Orleans, 2011Otel, 2005 yılındaki Katrina Kasırgası sonrasında tam 6 yıl kapalı kaldı. Hyatt Regency’de, eski görünümünden çok farklı olarak yüzlerce penceresinin değiştirilmesi ve neredeyse 1.200 yeni oda eklenerek oldukça fazla yenilik yapıldı. Aynı zamanda otelin toplantı ve sergi salonu alanı iki katı büyüklüğe çıkarıldı. Güzel ve modern görünümlü avizeler salonun ortasına asıldı.

Restorasyon oldukça bilgi ve beceri gerektiren zor bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Mimari yapının özüne ve eski kimliğine dokunulmadan yapılması en önemli önceliktir. Zaman zaman yenilemek ile restore etmek kavramlarını bir birine karıştırıyoruz. Tarihi değere sahip yapıların kimliklerini bozarak, genelde onlara iyilik yaptıklarını düşünüyorlar. Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum