Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafını Görmeye Hazır mısınız?

Peyzaj fotoğrafçısı Peter Lik tarafından objektife alınan, Arizona, Antilop Kanyonu’nda çekilen kare 6,5 milyon dolar ile dünyanın en pahalı fotoğrafı oldu.
Dünyanın En Pahalı Fotoğrafını Görmeye Hazır mısınız?
Son Güncelleme: 
Yorum

Fotoğraflar, yakaladığınız anın ölümsüzleştirilmesinin bir başka adıdır. Bazen öyle bir durumla karşılaşırız ki keşke elimizde bu kareyi kaydedecek bir makine olsaydı deriz. Cep telefonlarının yaygınlaşması ve ileri teknolojiye sahip olmalarıyla, fotoğraf makinelerine olan ilgi azaldı. Ama hala makinesini alarak doğayla baş başa bir ortamda anın keyfini çıkarmaya çalışan usta fotoğrafçılar var. Eşsiz bir görsellik, makineniz ve siz…

Dünyada bu durumu teşvik etmek amacıyla birçok yarışma düzenleniyor. Özel günlerin anısına resim ve fotoğraf sergileri oluşturuluyor. Aslında iyi bir fotoğrafçı olmanın, kaliteli bir ressamdan farkı yoktur. Ressamlar bizlerin hayal ettiklerini el becerileriyle tuvale aktarır. Fotoğrafçılarsa baktığımız fakat fark edemediğimiz ayrıntıları anlık bir hareketle kaydederler. Objektife yapılan her hareket fotoğraf olabilir ama, asla bir sanat değildir. Onun değeri benzersiz oluşuyla ortaya çıkar. Bu yazımızda, böyle bir fotoğraftan bahsedeceğiz sizlere.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı karesi:

Peter Lik – Arizona Antilop Kanyonu

6.5 Milyon Dolar

Peter Lik - Arizona Antilop KanyonuSiyah beyaz fotoğraf sanki usta eliyle çizilmiş bir resim gibi görünüyor. Görür görmez bir fotoğraf bu kadar para eder mi diye düşünmüşsünüzdür. Bu değerli fotoğraf Arizona, Antilop Kanyonu’nda çekildi. Peki, bu kare neden bu kadar değerli?

Fotoğraf bir sanat eseri değildir, bir teknolojidir. Aldatıcı yüksek çözünürlüklü görüntüler ve mevcut dijital kamerayla sağlanan efektler gerçeğin dışında bir görüntü sağlar. Peyzaj fotoğrafçısı Peter Lik bastığı bir düğmeyle tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu fotoğraf tam olarak 6.5 milyon dolara satıldı. Bu resme belki de iddialı bir otel odasında rastladınız. Çünkü resim lüks poster gibi görünüyor.

Peter LikFotoğraf Arizona, Antilop Kanyonu’ndan alınan siyah beyaz bir karedir. Siyah beyaz olması sizi yanıltabilir, ancak bugünün modası olan bu nostaljik çekim, o günün kısıtlı imkanlarıyla görsele alınmıştır. Lik’in fotoğrafı oldukça güzeldir. Böyle bir görsel ancak, doğaya büyük bir aşkla bağlı olduğunuzda ortaya çıkabilir. Kanyonun detayları fotoğrafta oldukça göz alıcı şekilde görünüyor. Sütunlar ve güneş ışığının muhteşem uyumu ile ortaya hayli başarılı bir iş çıkmış. Aslında ışığın aşağı doğru akışı Antilop Kanyon’unun doğal bir yönüdür. Kanyonun diğer fotoğraflarına baktığınızda aynı özelliği gösteren fotoğrafların geniş bir yelpazede olduğunu göreceksiniz. Google, hayranlık uyandıran bu doğal özelliğin büyük resimleri ile doludur.

Fotoğraf aslında herhangi bir iddiası olmadan bir rekora imza attı. Bu kare sanatsal hırs için oluşturulan resimlerin türevidir. Lik sadece klasiği görüntülemeyi tercih etmiş ve ortaya muhteşem bir manzara çıkmıştır. Zaten böyle bir başarı sadece doğalda gizlidir.

Objektifin önünde olmak belki her zaman seveceğiniz bir durum olmayabilir, fakat arkasında yer almak size oldukça güzel duygular hissettirebilir. Doğanın sürprizi olan ve tamamen gerçekçi bazı anlar vardır. Böyle bir kareyi yakalamak için doğru zamanda, doğru yerde olmalısınız. Yapmanız gereken artık sadece tuşa basmak, gülümseyin…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu