Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Pahalı Dini Öğeleri

Dünyanın En Pahalı Dini Öğeleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya üzerinde bulunan eserler kültürel, tarihi ve dini açıdan oldukça önemli anlamlar içerirler. Ayrıca günümüzde bu eserler herhangi bir dini ya da inancı temsil etmeseler bile paha biçilemez olabilirler. Bu nedenle dini eserlerin sahip oldukları astronomik değerler şaşırtıcı olmasa gerek. Dönem dönem bu tarz eserler gün yüzüne çıkmaya devam ediyorlar. İçlerinden bazıları el yapımı olsalar da zaman geçtikçe tarihi değeri yüksek parçalar haline geliyorlar.

İşte bizler de bu nedenle, hem antik hem de günümüz toplumunun önemli ve değerli dini eserlerinden oluşan bir liste hazırladık. Listemizde bulunan bazı eserlerin sahte oldukları tarih bilimcilerinin bazıları tarafından iddia edilse de, o dine mensup insanların çoğunluğu bu eserlerin gerçekliğine inanmaya devam ediyorlar. Elbette ki, inanan insanlara göre bu eserlerin değerleri daha yüksek ya da daha düşük olabilir. Şimdi dilerseniz, dünyanın en pahalı dini eserlerine birlikte bir göz atalım.

İşte huzurlarınızda dünyanın en pahalı dini eserleri.

7 Kutsal Bakire’nin Tuniği

4.500 Dolar

Kutsal Bakire'nin TuniğiHz. İsa’nın doğumu sırasında Meryem’in giymiş olduğu tunik olduğuna inanılan Kutsal Bakire’nin Tuniği ya da diğer adıyla Sancta Camisa, Fransa’daki Chartres Katedrali’nde bulunuyor. İmparator VI. Konstantin’in, Kudüs ziyaretinde hükümdar Şarlman’a verdiği bu değerli parça daha sonra, 876 yılında Chartres Katedrali’ne geçti. 1194 yılında çıkan yangında bu katedral büyük bir hasar görse de, tunik mucizevi bir şekilde hasar almadan kurtarılmayı başardı. Yılda milyonlarca insanın ziyaret etmiş olduğu Gotik katedralde sergilenen bu tuniğin değerinin en az 4500 dolar olduğu söyleniyor.

6 Torino Kefeni

4.730 Dolar

Torino KefeniMilyonlarca insan İtalya’daki Torino Katedraline, Torin Kefeni’ni görebilmek için akın ediyor. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra sarıldığı kefen olduğuna inanılan bu kefen, MS 70 yılında, Roma İmparatorluğu’nun Kudüs’ü yok ettiği sırada Edessa tarafından alındı ve daha sonra İstanbul’a o dönemki adıyla Konstantinopolis’e götürüldü. 1204 yılındaki işgal sırasında Tapınak Şövalyeleri bu parçayı korumayı başardılar ve 1307 yılında Fransa’ya ulaştırdılar. Daha sonra ise, Savoy Dükü Lireyli DeCharney, 1452 yılında bu dini eseri iki kale karşılığında sattı. En nihayetinde Torino’daki Katolik Kilisesi’ne geçen bu parçaya karbon testi yapıldı ve yaklaşık olarak 1300 yılında üretildiği meydana çıktı. Bu eserin sahte olduğu ortaya çıkmasına rağmen halen daha birçok insan 4.730 dolarlık bu parçanın İsa’nın kefeni olduğuna inanıyor.

5 Mijölnir

8.000 Dolar

MijölnirŞimdiye kadar çekilmiş en pahalı süper kahraman filmleri arasında yer alan Yenilmezler serisinin başrol oyuncularından Chris Hemsworth’un hayat verdiği Şimşekler Tanrısı Thor’un çekici olduğuna inanılan Mijölnir de en pahalı dini eserlerden bir tanesi olarak kabul görülüyor. Danimarka’nın Ulusal Müzesi’nde sergilenen bu parça, elbette ki Thor tarafından kullanılmış gerçek bir çekiç değil.  10’uncu yüzyıldan gelen bu Mijölnir, 2.5 santimetrelik bir tılsımdır. Danimarka’nın en önemli keşiflerinden biri olan bu çekicin efsanevi Şimşek Tanrısı Thor’un varlığını kanıtladığı düşünülüyor.

4 James’in Kemik Kutusu

50.000 Dolar

James'in Kemik KutusuMS birinci yüzyılda, insanlar ölülerinin kemiklerini bir mağaranın içerisine koyarlardı ve bir yıl boyunca kemikleri burada bırakırlardı. Daha sonra ise, bu kemikler mağaradan alınıp kireçtaşından bir kutunun içerisine koyulurdu. James’in Kemik Kutusu da bu kireçtaşı kutularından bir tanesidir. James’in ya da bilinen adıyla Yakup’un ise, Yusuf’un oğlu ve İsa’nın kardeşi olduğuna inanılıyor. Dünyanın en önemli dini eserlerinden biri olduğu kabul edilen bu parçanın değeri 50 bin dolardır.

3 Buda’nın Dişi

71.000 Dolar

Buda'nın DişiEvet, bu devasa diş Buda’ya ait ya da en azından insanlar buna inanıyorlar. Buda öldükten sonra cesedi yakılmıştı. Fakat nasıl olduysa bu Buda’ya ait olduğu iddia edilen bu diş yangından sağ kurtulmayı başarmış. Buda’nın yaşamış olduğunun sembolik bir kanıtı olan bu diş, Sri Lanka, Kandy’deki bir tapınakta saklanıyor ve bu tapınağa Diş Tapınağı (Temple of Tooth) adı veriliyor.

2 Firavun Tutankamon’un Ölüm Maskesi

2 Milyon Dolar

Firavun Tutankamon'un Ölüm MaskesiFiravun Tutankamon’un Ölüm Maskesi 1922 yılında Howard Carter adındaki bir arkeolog tarafından keşfedildi. Sadece 9 yaşında bir çocuk olan Mısır hükümdarı Kral Tut, sadece 18 yaşına kadar Mısır hükümdarı olarak kalabildi. Kran Tutankamon’un mezarında bulunan en değerli parça olan ölüm maskesi, 11 kilogramlık saf altından ve yarı değerli taşlardan inşa edilmiş. Bu maskenin sadece oluşturulduğu altınların değeri 2 milyon dolar. Elbette ki, tarihi ve dini değeri paha biçilemez.

1 Sina Yazması

2.5 Milyon Dolar

Sina YazmasıSina Yazması ya da diğer bir adıyla Sina İncili, dünyanın en eski İncili olarak kabul ediliyor. Bu yazma tamı tamına MS 4’üncü yüzyıla ait. On yıllardır Birleşik Krallık Milli Kütüphanesi’nde saklanan bu eski İncillerden sadece iki tanesi günümüze kadar gelebilmiş. 1933 yılında Ramsay MacDonald bu İncil için Joseph Stalin’e 100 bin pound ödemeyi teklif etmiştir. Dönemin Sovyet vekilleri de paraya ihtiyaç olduğu için bu Kutsal Kitap’ın satılmasına karar vermiştir. O dönemin enflasyonuna göre bu tarihi eser şimdilerde 2.5 milyon dolar ediyor.

Dini ve tarihi eserlerin her biri hitap ettikleri kitleye göre paha biçilemez olsalar da, tarih boyunca birçok kez satılarak el değiştirilmişlerdir. Hatta içlerinden sahte olanlar bile halen daha müzelerde ve antikacılarda sergilenmeye devam ediyorlar. Peki, gelelim sorumuza. Birlikte incelemiş olduğumuz bu dini eserlerden en çok hangileri sizleri pahasıyla şaşırtmayı başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu