Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Önemli Ekonomisti: “Daron Acemoğlu”

Dünyanın En Önemli Ekonomisti: “Daron Acemoğlu”

Ekonomi alanında araştırma yayıncılığı yapan Research Papers in Ekonomisc (RePEc) platformu, dünya çapındaki en önemli ekonomistleri içeren bir liste hazırladı. RePEc platformuna üye olan 2 bin 223 ekonomist değerlendirmeye alındı. Ermeni asıllı Türk ekonomist, Profesör Daron Acemoğlu bu listenin birinci sırasında yer aldı.

Kısa süre önce Bilkent Üniversitesi’nin fahri doktora unvanına layık görülen Daron Acemoğlu, Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nde ekonomi profesörü olarak görev yapıyor. Dünyanın en önemli ekonomisti unvanını kapan Acemoğlu’nu, Harvard Üniversitesi’nden Andre Shleifer, Chicago Üniversitesi’nden James J. Heckman ve yine Harvard Üniversitesi’nden Robert Barro takip etti.

RePEc tarafından hazırlanan listede eski FED Başkanı Ben Bernanke, 25. sırada yer aldı. Platformun yaptığı değerlendirmeler, 10 yılda yapılan akademik çalışmaları, alıntıları ve popülerlik gibi unsurları göz önüne alarak yapıldı.

Daron Acemoğlu yaptığı yorumlarla her zaman dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Aynı listede Acemoğlu daha önce dünyanın en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomisti arasında da yer almıştır. James Robinson ile birlikte yazdığı “Ulusların Dönüşü” isimli kitap ile fazlaca ses getirirdi ve Nobel Ekonomi Ödülü’nü alması kesin gözüyle bakılıyor.

Bilkent Üniversitesi’nin “fahri doktora” unvanını alan Doran Acemoğlu, 2013 yılında da “T.C Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nü de almıştı. Başarıları ile dikkatleri çeken Acemoğlu, şimdi de dünyanın en önemli ekonomisti.

Daron Acemoğlu Kimdir?

Daron Acemoğlu Kimdir?Başarılı bir ekonomi kariyerine sahip olan Daron Acemoğlu’ndan biraz bahsetmek istiyoruz. 1967 doğumlu Acemoğlu, İstanbul’da dünyaya gelmiştir ve tam adı Kamer Daron Acemoğlu’dur. 1986 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra İngiltere’deki York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. London School of Economics’te lisans ve doktora derecelerine yükseldi.

1993 yılından bu yana Acemoğlu, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Massachussets Teknoloji Enstitüsü (MIT) akademisyen kadrosunda yer alıyor. 2000 yılında profesörlüğe yükselmiştir ve şimdilerde Charles P. Kindleberger Uygulamalı Ekonomi Bölümü’nde görev yapmaktadır.

James Robinson ile “Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri” kitabını yazmıştır ve akademi dünyasında büyük ses getirmiştir. 57 ülkede 100’den fazla gönüllüsü olan IDEAS/RePEc isimli ekonomik araştırma kurumuna göre Acemoğlu, dünyada referans gösterilen ilk 10 ekonomistten biri olmuştur.

Daron Acemoğlu genel olarak gelir ve ücret eşitsizliği çalışmaları ile ABD’de adını duyurmuştur. İlgilendiği konular arasında siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme gibi konular da yer almaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum