Yatırım yapmaya başla!

Üzerinizde Şok Etkisi Yaratacak Dünyanın En Küçük 10 Dairesi

Üzerinizde Şok Etkisi Yaratacak Dünyanın En Küçük 10 Dairesi

Bazı insanlar tek odalı stüdyo tipi dairelerde mütevazı bir yaşam sürdürmek ister, bazılarına ise beş-altı odalı büyük evler bile boğucu gelir. Kiralayacağınız ya da satın alacağınız dairelerin yaşam alanları ne kadar büyürse, fiyatları da o doğrultuda artar. Bu nedenle de kısıtlı bütçeler insanları daha küçük evlerde yaşamaya mahkum eder. Özellikle Amerikan tipi kavramının iç tasarımda popüler olmasıyla, evlerdeki kullanım alanları neredeyse 1 odanın içerisine toplanır oldu. Kısacası keşfedilen yeni yerlerle dünya büyürken, sıcacık yuvalar bizim için gün geçtikçe daralıyor.

Vasatın altında daireler kiralamaktan yoruldunuz mu, komşularınız çok fazla gürültü mü yapıyor? Bence bunları sorun yapmaya başlamadan önce, bugün sizler için hazırladığımız listeye bir göz atın. Dünyanın en büyük şehirleri, ters orantıyla düşünürsek aynı zamanda gezegenin en küçük dairelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu “minicik” daireler, çok fazla para harcamadan; “başımı sokacak bir evim olsun yeter,” diyenler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu dairelerde yaşayan kiracıların hapishane hücrelerinden daha küçük alanlara hayatlarını sığdırdığını söylersek abartmış olmayız sanırım.

Listemizin ikinci yarısında odalardan bahsettiğimiz zaman, ailelerin bu alanlarda nasıl hayatlarını sürdürebildiklerini merak edeceksiniz. Bu listede New York ve Hong Kong, dünyanın diğer büyük şehirlerine göre daha baskın çıkmaktadır. Yazımızı okuduğunuzda böylesine küçük evlerde yaşamınızı sürdürmediğinize şükredeceğinizden emin olabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu “minnacık” dairelere daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda üzerinizde şok etkisi yaratacak dünyanın en küçük 10 dairesi:

10 Polonya

42 Metrekare

Polonya42 metrekarelik bir ev, yaşayabileceğiniz herhangi bir yerden çok daha küçüktür. Bu ev minimalistik ve klostrofobiklik arasında bir yerdedir. Szymon Hanczar, bütün hayatını 42 metrekarelik bu küçük daireye sığdırmıştır. Bu küçük odada; bir mutfak, çalışma alanı, yükseltilmiş bir yatak ve gizlenmiş bir banyo bulunuyor.

Hanczar yaşadığı evi; “inanılmaz derecede küçük olan bu daireler, şehir hayatının keyfini minimalist bir şekilde çıkarmak isteyen insanlar için mükemmeldir,” diyerek açıklıyor. Küçücük bir mutfak ve yatağın altında bulunan gizli bir banyoya sahip bu evde, duş ve tuvalet hemen hemen aynı şeydir. Dairenin içerisindeki dolap ayrıca bir çamaşır makinesini de bünyesinde barındırmaktadır. Hanczar; “Bir bisiklet, şehirdeki yaşamın ayrılmaz bir öğesidir. Çevre dostu ve hızlı olmasından dolayı, ulaşımın en iyi yoludur. Kısıtlı alana sahip olduğum için onu duvara astım ve bir dekorasyon öğesi oluverdi,” diyerek sözlerini tamamlıyor.

9 Paris

40 Metrekare

ParisListemizdeki diğer korku dolu hikayelerin aksine, iyi bir mimariyle inşa edildiğinden dolayı olduğundan daha büyük görünüyor. Marc Baillargeon ve Julie Nabucet, sadece 3 metreden 3 metreye daha geniş hissettiren bir yaşam alanı oluşturmayı başardı. Baillargeon; “bizim mimari yaklaşımımız, evi yaşamak için çok fazla eşya ile doldurmak yerine; yaşamı kolaylaştıran daha az eşya kullanarak, iyi bir yaşam sunmaktır,” diyerek kendi mimari yaklaşımlarını bizlerle paylaşıyor.

Thibaut Ménard, bu yaşam alanının sahibi, günlük daireler hakkında yeni şeyler keşfettiğini şu sözler ile yorumladı: “Bu stüdyo daire çok akıllıca ve adapte olunabilir bir şekilde oluşturulmuş. Depolama alanı ve dolapları oldukça fazla. Bu da her türlü durum için bu daireyi daha uygun bir hale dönüştürüyor.” Bu daire ikiye bölünmüştür ve içerisinde bulunan yükseltilmiş yatak katlanabilir. Yatağı katladıktan sonra ortaya bir oturma odası, bir banyo, bir tam mutfak ve bir yemek odası çıkıyor.

8 Manhattan

30 Metrekare

ManhattanBu daire; büyük bir şehrin kalbinde yaşadığınızda, vasat bir durumda yaşamak isteyen insanların kanıtı niteliğindedir. Dairenin aylık kira fiyatı 1.100 dolardır ve Manhattan’da bile olsa böylesine küçük bir daire için fazlasıyla yüksek bir maliyete sahip. Ancak Grayson Altenberg burayı, bir buçuk saatlik işe gidiş geliş süresini, beş dakikalık yürüme mesafesine indirmek için ideal bir yer olarak belirtiyor.

Altenberg’in bir şef olup da mutfağa ihtiyaç duymaması oldukça ilginç. Altenberg’in yemek odası bile sadece küçük bir tepsiden oluşuyor. Altenberg bu durumu; “büyük bir mutfağa sahip olmayı özlemiş olsam da Lincoln Center’da bu hasretimi gideriyorum. Oturma odam ise Central Parktır,” diyerek açıklıyor. Sadece bir yatağın ve kişisel eşyaların bulunduğu bu evin tuvaleti, küçücük bir köşede bulunuyor ve kokuyu engelleyici hiçbir bariyer yer almıyor. Ayrıca duşu ise tam olarak yatağının hemen yanında yer alıyor.

7 Manhattan

27 Metrekare

ManhattanFelice Cohen, kostrofobik bir insan değil ve şehrin dışında daha geniş bir evde yaşamaktansa; şehrin merkezinde kutu kadar bir evde yaşamayı tercih ediyor. Cohen, Manhattan’da yaşamayı tecrübe edebilmek için aylık sadece 700 dolar ödüyor. Bu daire mükemmel bir konuma sahip. Central Park’a bir blok uzaklıkta ve Lincoln Center, birkaç kütüphane, spor salonu, metro gibi yerlere de oldukça yakın mesafededir.

Daire, bünyesinde bir mutfağı barındırmasa da içerisinde bir buz dolabı, yemek kabı ve bir de tost makinesi bulunduruyor. “Oldukça büyük” banyosu ise normal boyuttaki bir daireninkinden çok az daha küçük. Antresinde bulunan yatağı; kitap okumak, takılmak ve yoga yapmak için geniş bir alan sağlıyor. Bu ev ayrıca, laptop ile bir çalışma masası bulunan küçük bir ofise de sahip. Cohen bu dairenin “sakin ve rahat” olduğunu belirtiyor.

6 Paris

26 Metrekare

ParisBu daire, Fransa’nın Kitoko Studio’su tarafından eski bir hizmetçi odasından dönüştürülmüştür. Geçmişte yapılan hizmetçi odaları zamanla başlangıçtaki amaçlarını kaybetmişlerdir. Bu alanlar depo olarak kullanılması yerine, yaşanabilecek birer lüks daire haline getirilmiştir. Dairenin en büyük özelliği, bünyesinde barındırdığı duvar kabinleridir. Dolaplar ve üzerindeki yatak sadece 1.5 metrelik bir alanı kaplamaktadır. Kabinler ayrıca iki küçük bölmeye ve kişisel eşyalarını koyabileceğiniz küp şeklinde alanlara da sahip.

Yatağın yanında ise küçücük bir banyo bulunmaktadır. Bu ev bir de pencerenin hemen altında bir mutfağa da sahiptir. Daire, sade ve minimal bir şekilde tasarlanmıştır. Odalarının hepsi beyaz renktedir ve bu daire çatının altına inşa edilmiştir. Bu yüzden de güneşin doğuşunu ve Paris’in eşsiz manzarasının keyfine doyabilirsiniz.

5 Manhattan

24 Metrekare

ManhattanBu daire iki eşsiz özellik ile karşımıza geliyor. Özelliklerden ilki, dünyanın en pahalı şehirlerinden bir tanesinde bulunması. Diğeri ise dünyanın en küçük dairelerinden bir tanesi olmasıdır. Burada yaşamanın maliyeti 800 dolar. Bu dairede banyo, tuvalet ve mutfak bulunmamasının yanı sıra, apartmanda oturan diğer komşuların da kullandığı ortak bir banyo bulunuyor.

Aslında New York’ta böylesine küçük bir dairede yaşamak zorunda değilsiniz. Aylık bin olara tam bir yatak odası kiralayabilirsiniz. Evin kiracısı Luke Clark Tyler; “sanırım daha büyük bir yerde yaşayabilirdim; fakat buranın küçük doğasını seviyorum,” diyerek bu küçücük dairede mutlu bir yaşam sürdürdüğünü belirtiyor. Evin içerisindeki çekyat, yatak olarak kullanılıyor. Yatak toplandığında ise ortaya bir oturma odası ve küçük bir ofis çıkıyor. Tyler’in “mutfak” diyerek söz ettiği kısımda minik bir buzdolabı yer alıyor. Yaşamak için ihtiyacı olan mikrodalga fırın, yazıcı, gümüş eşyaları sığdırabildiği bir de dolap bulunmaktadır.

4 Londra

18.5 Metrekare

LondraBu daire boyutu ve fiyatından dolayı oldukça ilginç özelliklere sahip. 18 metrekarelik eski bir süpürge odası, 1987 yılında daireye dönüştürülmüş. Bu kadarla bitmedi, dairenin fiyatı tam 313 bin dolar. Kim burayı alır ki demeyin; zira bazı insanlar, küçük ve verimli alanlara sahip olmaktan hoşlanıyor. Aslında bu daire, listemizde bulunan sonraki evlerle karşılaştırıldığında o kadar da kötü bir yer değil. Eğer çok fazla misafir ağırlamıyorsanız, ekstra alana ihtiyaç duymuyorsanız ve zamanınızın çoğunluğunu evinizin dışında bir yerlerde geçiriyorsanız; burası sizler için oldukça ideal bir yaşam alanı olabilir.

Evin eski sahibi Ray Barker; “aynı anda duş alıp, kapıya cevap verip, çay demleyip, tuvalete gidebiliyordum,” diyerek eski evinin kullanışlı olduğundan bahsetmiştir. Bu dairede küçük bir mutfak, yatak olan bir koltuk, çift taraflı gardırop olarak da kullanılabilen duş kabini ile karşımıza geliyor. Birkaç kabin ve altı inçlik derin dolaplarında bulunduğu bu ev, dışarıya bakabileceğiniz bir de pencereye sahip.

3 Hong Kong

12 Metrekare

Hong KongBu daire, listemizde 2 numarada bulunan evden sadece 8 metrekare daha büyüktür. Yukarıdaki fotoğraf, Hong Kong’daki konut krizine dikkat çeken bir karedir. Şu anda bu şehirde bir ev kiralamak, New York’ta bir daire kiralamaktan yaklaşık olarak %35 daha yüksek. Günümüz itibariyle, Hong Kong’da bulunan 100 bin insan 12 metrekarelik bu dairelerde barınmaktadır. Sosyal Hizmetler Kurumu’na göre, Hong Kong ayrıca dünyanın en zengin şehirlerinden bir tanesidir.

Bu daireler genellikle bünyesinde birden fazla insanı barındırıyor. Resimlerden bu dairelerin birer hapishane hücresini andırdığını düşünebilirsiniz. Genellikle bu evlerde 3 ya da daha fazla insan yaşamını sürdürmektedir. Cezaevindeki hücrelerde bile bir ya da iki kişi kalıyor.

2 Hong Kong

4 Metrekare

Hong KongHapishane hücreleri bile bu iç karartıcı kutulardan daha büyüktür. Bu küçük alanların fiyatı aylık 384 dolar civarındadır. Bu daireler tam olarak Hong Kong’un göbeğinde yer almaktadır. Etrafında bulunan rezidanslar, insanları büyüleyerek bu dairelerin varlığından bihaber olmalarını sağlıyor. Bu yerler aslında, daireden daha çok küçük bir dolabı andırıyor. Bir pencere, klima ve internet erişimi bulunuyor olsa da odaların bazılarında hava almalarını sağlayabilecek hiçbir özellik bulunmuyor.

Dairelerin koridorları kendilerinden daha küçüktür. Shaquille O’Neal gibi insanların bu tarz yerlere sığabileceğinden şüpheliyim. Bu dairelerde bulunan kiracılar, kapıyı açtıktan sonra 1.5 metreye 1.5 metre olan yataklarına anında ulaşıyor. Dairenin içi kısmında, kiracılar kap kacak gibi kişisel eşyalarını da bulundurabiliyor.

1 Hong Kong

1.5 Metrekare

Hong KongTahtakuruları küçücük alanlara nüfuz ederler. Bu yüzden onlar bir minder yerine kauçuk yastıklar ve bambu yastıkları tercih eder. Kentin idari amiri bu durumu şöyle özetliyor; “sıkışık bir yaşam alanı bulunan kafes evleri, hücreye benzer daireleri ve bölünmüş tasarımları Hong Kong’da yaşayan binlerce insan gönülsüz bir şekilde tercih etmektedir.” Kiracılar, bütün kıyafetlerini tek bir kovanın içerisinde yıkıyorlar. Banyo iki adet tuvalet kabininden oluşuyor. Mutfağında ise sadece küçük bir lavabo bulunuyor. Bir birinin üzerine yığılmış 1.5 metrekarelik tel örgülü kafeslerin aylık fiyatları 167 dolardır. Bu tarz daireler, 1950’li yıllarda ortaya çıktı ve burada yaşayan kiracıların birçoğu yalnız adamlardı.

Haksız değilmişim değil mi? Sanırım yaşadığınız evi şimdi daha çok seviyorsunuz. Stüdyo tipi daireler, hücrelerden ve hatta birçok umumi tuvaletten bile çok daha geniş. İnsanların çoğu bu evlerde yaşamak istemeseler de maddi durumlarından dolayı bu tarz yerlerde hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Listemizde bulunan evlerin hepsi, dünyanın en büyük şehirlerinde bulunuyor olsalar da bu evlerde yaşamak, hapiste yaşamaktan farksız hissettirir diye düşünüyoruz. Sizlere sunmuş olduğumuz dünyanın en küçük daireleri listemizle ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Son olarak bu kez bir farklılık yapıp, bu dairelerden hangisinde yaşamak istemezdiniz, sorusunun yanıtını da yorumlarınıza ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum