Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Kötü Merkez Bankası Başkanları

Dünyanın En Kötü Merkez Bankası Başkanları

Ülkemizde merkez bankaları bir ülkede, banknot ihraç eden, para ve kredi politikalarını yürüten, veznedarlık görevini üstlenen, devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan bağımsız ekonomi kurumudur. Merkez bankaları, tüm dünyada bağımsızdır. Para basma tekelini elinde bulundururlar. Para politikasını belirlerler ve basılan madeni paraların tedavülünü sağlarlar. Kısaca bir ülke ekonomisi adına merkez bankaları oldukça mühim kurumlardır.

Merkez bankası başkanları ise son birkaç yılın en çok gündeme gelen ünlüleri diyebiliriz. Faiz, enflasyon gibi oranlar için belirledikleri para politikaları hakkında yapacakları bir açıklama dünyanın her yerine merakla beklenir oldu. 2013 yılının başında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi politikaları ile fazlaca konuşuldu.

Amerikan Merkez Bankası Eski Başkanı Ben Bernanke, ülke ekonomisinin iyileştiğini ve bu nedenle tahvil alımını sonlandıracağını açıklayarak gündemde bomba etkisi yarattı. Varlık alımlarının sonlandırılma aşaması ve günümüzde de Başkan Janet Yellen’ın faiz artırımı açıklamaları ile FED yaklaşık 3 senedir tüm dünyanın markajında yer alıyor.

Ülkemiz TCMB Başkanı Erdem Başçı ise dünyanın en başarılı merkez bankası başkanlarından birisi. İzlediği para politikası ile Nobel Ödülü alabileceği bile söylenmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert eleştirilerine maruz kalsa da, uzlaşmayı başarmıştır.

Oldukça önemli görevleri ile ülke ekonomilerine yön veren merkez bankası başkanları, her zaman başarılı politikaları ile anılmıyor. Özellikle küresel ekonominin zor zamanlar geçirdiği bu günlerde, merkez bankası başkanları ekonomileri ayakta tutmaya çalışıyor. Yapılan araştırmalarla merkez bankası başkanlarının performansları değerlendirildi ve en kötü başkanlar sıralandırıldı. A ile F arasında not alan başkanların en kötü 13 tanesini listemizde bulacaksınız.

İşte dünyanın en kötü merkez bankası başkanları:

13. Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı – Gill Marcus

13. Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı – Gill Marcus13. sırada, kötüler arasında en iyi Gill Marcus. C notuna sahip olan Gill Marcus, dünyanın en yüksek işsizlik oranına sahip ülkelerinden birinde görev yapıyor. Yıllık büyüme rakamı beklentisi ise % 3’ten % 2,7’e indirildi.

12. Lübnan Merkez Bankası Başkanı – Riad Selami

12. Lübnan Merkez Bankası Başkanı – Riad Selami19 yıldır başkanlık yapan Riad Selami, 2011 yılında aldığı A notunu C’ye indirdi. ABD tarafından para aklamayla mücadelede yavaş kalması suçlamaları nedeniyle oldukça kötü zamanlar geçirdi.

11. Etiyopya Merkez Bankası Başkanı – Teklewold Atnafu

C notuna sahip olan bir diğer başkan da, Teklewold Atnafu. Etiyopya, % 20 oranlarında gezen enflasyona sahip. Atnafu, para politikasında ölçüsüz genişleme nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor.

10. Cezayir Merkez Bankası Başkanı – Muhammed Laksaci

10. Cezayir Merkez Bankası Başkanı – Muhammed Laksaci2001 yılından bu yana merkez bankası başkanı, Muhammed Laksaci’dir. Arap Baharı nedeniyle artış gösteren memur maaşları, değer kaybeden para birimi ve % 18 artan sebze fiyatları ile Laksaci’nin notu C’te düştü.

9. Vietnam Merkez Bankası Başkanı – Nguyen Van Binh

9. Vietnam Merkez Bankası Başkanı – Nguyen Van BinhC notuna sahip bir diğer başkan da, Nguyen Van Binh. Enflasyonla mücadele kapsamında faizi 5 puan birden indirme cesareti göstermiştir. Bazı banka sahiplerinin hapse atılması sonrasında yatırımcının yeniden güvenini kazanmaya çalışmaktadır.

8. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı – Kim Choongsoo

8. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı – Kim ChoongsooGeçtiğimiz yıllarda olduğu gibi başkan Kim Choongsoo, bu yılda yerini koruyor ve 8. sırada yer alıyor. Piyasaları yanlış yönlendirme ve ekonomi performansında çok siyasi menfaat kollamasıyla suçlanıyor.

7. Hindistan Merkez Bankası Başkanı – Duvvuri Subbarao

7. Hindistan Merkez Bankası Başkanı – Duvvuri Subbarao2010 yılında C olan notunu, 2011 yılında B’ye yükseltmeyi başarmıştır. Buna rağmen notu yeniden C’ye düşmüştür. Enflasyon ile mücadele teknikleri nedeniyle eleştirilere maruz kalmaktadır. Subbarao’nun, para birimi olan rupiye istikrar kazandırma çabalarının yetersiz ve etkisiz kaldığı söyleniyor.

6. Bangladeş Merkez Bankası Başkanı – Atiur Rahman

6. Bangladeş Merkez Bankası Başkanı – Atiur RahmanListede ilk defa yerini alan bir isimdir. C notu ile başkan Atiur Rahman, nüfusun neredeyse 1/3’ünün 2 dolardan az bir gelire sahip olduğu ülkede, enflasyonu dizginleyemediği için eleştirilere maruz kalıyor.

5. Macaristan Merkez Bankası Başkanı – Andras Simor

5. Macaristan Merkez Bankası Başkanı – Andras SimorC notu ile 5. sırada yer alan Simor, Orta Avrupa’nın en yüksek borç oranına sahip bir ülkede görev yapıyor. Resesyonun eşiğindeki ülkesinde, faiz oranlarını inatla yüksek tutması nedeniyle eleştiriliyor.

4. Belarus Merkez Bankası Başkanı – Nadezhda Ermakova

4. Belarus Merkez Bankası Başkanı – Nadezhda ErmakovaÜlkede 2011 yılında yaşanan kriz nedeniyle para biriminin dolar karşısında 2/3’ü oranında değer kaybından ve % 100’ün üzerindeki enflasyonla mücadele de yetersizliğinden dolayı suçlanıyor.

3. Japonya Merkez Bankası Başkanı – Masaaki Shirakawa

3. Japonya Merkez Bankası Başkanı – Masaaki ShirakawaDünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Japonya’nın merkez bankası başkanı, Masaaki Shirakawa’dır. C- notuyla en kötü 3. başkandır. Japon yeninin, değer kazanması nedeniyle ihracata bağımlı ekonomisine verdiği zararın sorunlusu olarak görülüyor. Hükümetin % 1 olarak belirlediği enflasyon hedefine rağmen gösterge faizi % 0 – 0,1 arasında.

2. Ekvador Merkez Bankası Başkanı – Pedro Delgado

2. Ekvador Merkez Bankası Başkanı – Pedro DelgadoDünyanın en kötü 2. merkez bankası başkanı, Pedro Delgado’dur. 2000 yılında borç krizi yüzünden para birimi olarak Amerikan dolarına geçmişlerdir. Ülkenin kendi parasının olmaması nedeniyle enflasyonla mücadelede merkez bankası çaresizdir.

1. Arjantin Merkez Bankası Başkanı – Mercedes Marco del Pont

1. Arjantin Merkez Bankası Başkanı – Mercedes Marco del PontDünyanın en kötü merkez bankası başkanı, D notu ile Mercedes Marco del Pont. % 25 oranındaki enflasyona sahip olan ülkede, Fernandez hükümetinin yakın destekçisidir. Resmi rakamların neredeyse 3 katına yaklaşan kendi enflasyon tahminlerini açıklayan ekonomistleri, dava etmiş ve cezalandırılmaları için hala çaba gösteriyor.

Dünyanın En İyi Merkez Bankası Başkanları

Dünyanın En İyi Merkez Bankası BaşkanlarıBaşarılı hamleleri ile adlarından bahsettiren ve A notuna sahip olan 6 merkez bankası başkanı bulunuyor. Bu başkanlar, Avustralya’dan Glenn Stevens; Kanada’dan Mark Carney; İsrail’den Stanley Fischer; Malezya’dan Zeti Akhtar Aziz; Filipinler’den Armando Tetangco J. ve Tayvan’dan Fai – Nan Perng’dir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem BaşçıB notuna sahip olan TCMB başkanı Erdem Başçı, dünyanın en iyi merkez bankası başkanlarından birisidir. Erdem Başçı, Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke ile aynı nota sahip olmuştur. Ayrıca, B- olan notlarıyla Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve İngiliz MB Başkanı Mervyn King’den daha iyi bir nota sahiptir.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Galeriler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum