Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Kapsamlı Yolsuzluğu Suçlamasıyla Total’e Şok Ceza!

Dünyanın En Kapsamlı Yolsuzluğu Suçlamasıyla Total’e Şok Ceza!

Dünyaca ünlü petrol üretim şirketi olan Total’in başı son günlerde büyük dertte. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yaz aylarında Fransa’da Birleşmiş Milletler’in 1996 ile 2003 yılları arasında ambargo altında olan Irak’a yönelik uygulanan program kapsamında, Saddam Hüseyin yönetimine rüşvet verdiği iddia edilen 14 şirket temize çıkarılmıştı. Bu şirketler arasında Fransız Renault Trucks, Schneider Electric ve Legrand gibi dünyaca ünlü firmalar bulunuyordu.

Total hakkında da 2010 yılında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle bir soruşturma başlatılmıştı. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan yolsuzluk raporunda, oldukça ilginç bir iddia yer alıyordu. İddialara göre, dünya devlerinin de aralarında bulunduğu 2 binden fazla şirket petrol karşılığı gıda programı sırasında Saddam Hüseyin yönetimine rüşvet vermekle suçlanmışlardı. Bu şirketlerden öne çıkaranları ise Volvo, Siemens, Chrysler ve Total olmuştu. 2010 yılından bu yana süren iddialar, açılan soruşturmalar ve görülen davalar bugün sonuçlandı.

Total 750 bin Euro para cezası ödeyecek!

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan ve pazarda kendine saygın bir yer edinen Fransız Total şirketi, petrol karşılığı gıda programında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Paris Temyiz Mahkemesi tarafından suçlu bulundu. Mahkeme, Birleşmiş Milletlerin 1990’lı yıllara yönelik olarak hazırladığı raporu haklı buldu ve yaklaşık 6 yıldır süren soruşturmalar bugün sonuçlandı. Böylelikle mahkeme, bugün Fransız Total şirketini 750 bin Euro para cezasına çarptırdı. Ayrıca mahkeme, aynı soruşturma kapsamında başka bir petrol şirketi olan İsviçreli Vitol’ün de 300 bin Euro ceza ödemesine karar verdi.

En kapsamlı yolsuzluk!

Birleşmiş Milletler tarafından 1990’lı yıllara yönelik hazırlanan yolsuzluk iddiasında, bugüne kadar görülmüş olan dünyanın en kapsamlı yolsuzluğu olarak nitelendirilmişti. Yolsuzluğun maliyetinin ise 10 milyar doları aştığı belirtiliyor. 1996 ile 2003 yılları arasında Irak’ın gıda, ilaç ve diğer mallara karşılık petrol satması amaçlanmıştı. Ancak Birleşmiş Milletler raporunda yer aldığı üzere, Irak’ın tam 248 şirkete 64,2 milyar dolar tutarında petrol sattığı belirtiliyor. Bu şirketlerden 139’unun ise o dönem de Saddam Hüseyin yönetimine rüşvet ödediği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum