Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Hızlı Süpersonik Yolcu Jeti: “Boom XB-1”

Dünyanın En Hızlı Süpersonik Yolcu Jeti: “Boom XB-1”

İlk ya da orta öğrenim dönemlerimizde neredeyse hepimiz, yağmurlu günlerde camın önüne oturup, “gök gürültüsünün, şimşek veya yıldırımdan daha sonra geldiğini” deneyimlemişizdir. Havanın ani bir şekilde genleşmesi sonucunda oluşan bu gürültü, sonik ses dalgasının eseridir. Havada süzülen bir sesin hızı ise yaklaşık 1235.5 km/s veya Mach 1 olarak belirlenmiştir. Bu kısa konu anlatımından sonra, esas konumuza geliyoruz.

Dünyanın en pahalı savaş jetleri, genellikle ses hızını aşarak sonik patlamalar meydana getirirler. Aslında bu patlamalara 15 Temmuz’da yaşanan ve onlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan korkunç darbe girişiminde de şahitlik etmiştik. Kulakları sağır eden ve devasa yapıları bile yerinden sallayan sonik patlamalar, doğru amaç için kullanıldığında oldukça uzun mesafeleri, birkaç saat ve hatta sadece dakikalar süren yolculuklara indirebiliyor.

Geleceğin seyrini değiştirebilecek güce sahip milyarderler arasında yer alan Richard Branson, hem yürütmüş olduğu sosyal sorumluluk projeleriyle hem de teknolojiden yararlanarak tasarlamış olduğu eşsiz makinelerle, bu gücü doğru amaç uğruna kullanabilecek sayılı isimlerden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. Boom XB-1 adı verilen dünyanın en hızlı süpersonik yolcu jeti projesi ise Branson’un hayallerinden ilham alan Boom Technology mühendislerinin ellerinde hayat buluyor. En az 40 yolcunun ses hızından 2 kat daha hızlı bir şekilde seyahat edebilmesini sağlayan dünyanın en hızlı süpersonik yolcu jeti, Boom XB-1 modeliyle “ışınlanmaya” hazır olun!

İşte karşınızda dünyanın en hızlı süpersonik yolcu jeti:

Ses Hızından 2.2 Kat Daha Hızlı

Ses Hızından 2.2 Kat Daha HızlıColorado (Kolorado) merkezli Boom Technology şirketi, XB-1 adını verdiği süpersonik yolcu jetiyle havacılık sektörünü sallamayı başarıyor. Aslında bu model sektör için bir ilk değil. Dünyanın ilk süpersonik yolcu jeti Aerion AS2, 1593 km/s hızıyla, bu tarz yolcu jetlerinin oluşturulmasına öncülük etmişti. Ancak Virgin Group’un kurucusu Richard Branson tarafından desteklenen bu proje, Mach 2.2 veya 2695 km/s hıza ulaşarak, dünyanın en hızlı süpersonik yolcu jeti olmayı başarıyor. Böylelikle Boom XB-1 modeli, Aerion AS2 jetinden %40, ticari uçaklardan ise 2.6 kat daha hızlı bir seyahat sağlıyor.

11 Ayrı Yakıt Tankıyla İnanılmaz Performansını Destekliyor

11 Ayrı Yakıt Tankıyla İnanılmaz Performansını DestekliyorAskeriyenin savaş pilotlarını yetiştirmek için kullandığı T-38 Talon eğitim uçaklarında da bulunan, üç adet General Electric J85-21 turbo fanıyla güçlendirilen XB-1 jeti, ayrıca 11 ayrı yakıt tankında da 3175 litrelik jet yakıtını depolayabiliyor. Jet pompaları sayesinde, gövde ve kanat kısımlarında bulunan bu tanklardan alınan yakıt, üç motorun her birine güvenli bir şekilde aktarılıyor. Aynı zamanda kıç kısmında bulunan bir ayar tankı da süpersonik uçuşlar için yakıt tutuyor. Üstün performans özellikleriyle 11 saatlik bir uçuşu sadece 5 saat 30 dakikada içerisinde gerçekleştirebilen XB-1, “Baby Boom” adıyla seyahatlerini gerçekleştirecek.  

DÜNYANIN EN LÜKS ÖZEL JETLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Boom XB-1 Jeti Ne Zaman Seferlerine Başlayacak?

Boom XB-1 Jeti Ne Zaman Seferlerine Başlayacak?Boom XB-1 jeti, inşasında kullanılan karbon fiber alaşım sayesinde hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de sessiz bir uçuş deneyimi sunuyor. Yaklaşık olarak 45 ila 55 yolcu taşıyabilen bu mühendislik harikası, tamı tamına 1.000 adet sanal rüzgar tüneli testinden başarı ile geçebilecek şekilde tasarlandı. İlk uçuşunu 2017 yılının sonlarına doğru gerçekleştirmesi beklenen Boom XB-1 süpersonik yolcu jetinin, 2023 yılından itibaren seferlerine başlayacağı belirtiliyor. En yeni teknolojik özelliklerle donatılan bu süper yolcu jeti ile seyahat etmek istiyorsanız, kişi başı 5.000 doları gözden çıkarmalısınız.

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna sesten en az 2 kat daha hızlı bir şekilde seyahat yapabilmemizi sağlayan Boom XB-1 süpersonik yolcu jeti, en yeni mühendislik harikası olarak karşımıza geliyor. Ünlü milyarder Richard Branson tarafından desteklenen bu proje, havacılık sektörünü farklı bir boyuta taşımayı başarıyor. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz Boom XB-1 süpersonik yolcu jeti ile ses hızına tur bindirmek istemez miydiniz?


Okur Yorumları
  1. Hız olarak pek bir değişiklik yok. Concorde da ses hızının 2 katına çıkıyordu. Concorde un normal seyir hızı 2.02 mach idi. Bu yeni uçak daha güvenli ve ekonomik olabilir, öylede olması gerekir. Hatta belkide ekonomik nedenlerle küçük yapılmış Concorde a göre. Concorde 120 kişiye kadar yolcu alabiliyordu. Ama en önemlisi güvenlik tabii.


Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum