Yatırım yapmaya başla!

Consumer Reports Dünyanın En Güvenilir Otomobil Marka ve Model Raporlarını Yayınladı!

Geniş kapsamlı araştırmalar yapan Comsumer Reports, dünyanın en sorunsuz marka ve modellerini yayınladı. İşte detaylar...
Consumer Reports Dünyanın En Güvenilir Otomobil Marka ve Model Raporlarını Yayınladı!

Her yıl olduğu gibi bu sene de markaların güvenilirlik araştırmaları yapıldı. Dünyanın en kapsamlı araştırması olarak görülen Consumer Reports, 640 bin araç üzerinde geniş çaplı araştırma yaptı. 2017’nin en iyi aile otomobillerini sizlere sunduktan sonra şimdi de dünya genelinde marka ve modellerin memnuniyet düzeyleri ne durumda onu vereceğiz.

Araştırmada esas alınan konulardan bazıları üretici firmaların modellerinde her hangi bir sıkıntı çıkmış mı, müşterileri ile olan dialoglar nasıl, güvenlik, arıza, satış sonrası arabaların sahiplerine maliyeti ve oluşturulan garanti kapsamlarının tam olarak uygulanıp uygulanmadığına bakılıyor.

Tabi bu kadarla bitmiyor. Araştırmanın derinliklerinde, sahip olunan marka modellerinin motor, fren, yakıt, şanzıman ve elektronik gibi farklı birçok sistemin üzerinden alınan cevaplar doğrultusunda sonuçlandığını belirtmek isteriz.

Consumer Reports toplamda 27 marka üzerinden rapor sundu. O zaman bakalım dünyanın en güvenli marka ve modelleri nelermiş?

27 Cadillac – General Motors

En son sırada Cadillac bulunuyor. Güvenirlik puanı 26/100 ve geçen sene ki marka sıralamasında 21. sıradaydı. Buna göre 2016 yılına göre 5 basamak gerilemiş. Markanın en çok güven veren modeli Cadillac CTS, en az güven vereni ise Cadillac Escalade seçilmiş.

26 GMC – General Motors

Marka üzerinden yapılan soru-cevaplar doğrultusunda GMC’nin güvenirlik puanı 28/100, geçen seneki sıralaması ise 25. olarak kayıtlara geçmiş. GMC’nin en çok güven veren modeli Sierra 2500HD olurken, en az güven arz edeni Acadia SUV modeli olmuş.

25 RAM

Markanın güvenilirlik sıralaması 30/100 iken, geçen seneyi 29. sırada kapatmış. FCA Gruba bağlı olan RAM’in en çok güven modeli RAM 1500 pick-up, bu sene en az güven vereni RAM 3500 kamyoneti olmuş.

24 Dodge

Viper’ın üretim sonlandırmasından sonra sarsılan firmanın güvenilirlik puanı 32/100 olarak yazılmış. Geçen sene ki sıralamsı da 26. olan Dodge’nin insanları en çok memnun eden modeli Grand Caracan MPV olurken, en az güven veren modeli de yine MPV olan Journey olmuş.

23 Volvo

Sağlamlık ve insanlara güven veren bir marka olarak lanse edilen Volvo 33/100 güvenilirlik puanı verilmiş. Geçen sene ki sıralamasına baktığımızda 4 basamak gerilediğini görüyoruz. Çinli Geely‘e satılmasıyla insanlar gözünde kalitenin düşürüldüğü algısı da verilmiş olabilir. Güven açısından en çok V60‘ın adı geçerken, en güvende ise XC90 olarak söylenmiş.

22 Lincoln

Son zamanlarda yeni modelleriyle adından söz ettiren Amerikalı firma 33/100 güvenilirlik puanı almış. Satışı yapılan modelleri arasından en çok güven MKZ Sedan modeli olurken, en az güveni ise MKS serileri vermiş.

21 Tesla

Son zamanda Model 3’ün az satışlarıyla gündeme gelen Tesla’ya 37/100 güvenilirlik puanı verilmiş. Geçen sene ki sıralamasına baktığımızda 25. sıradıydı. Dünya markalar sıralamasında 4. olması bunu etkilememiş. Müşterilerinin en az dönüş yaptığı modeli Model S olurken, en çok şikayet Model X yönünde olmuş.

20 Jeep

4×4’ün duayeni olarak gördüğümüz Jeep, 38/100 puana hak görülmüş. Sıralamayı yeni kasa yapısıyla Cherokee en az sorunla bitirirken, halen daha alışılamayan modeli Renegade olan güven halen az gözüküyor.

19 Acura

Honda’nın Amerika ayağı olan Acura’ya 38/100 güvenilirlik puanı verilmiş. Acura’nın RDX‘i en çok tercih edileni olurken, ILX Sedan modeli ise en az tercih edilen olmuş.

18 Chevrolet

Son zamanlarda biraz daralmaya politikası uygulan Chevrolet 39/100 güvenilirlik puanına hak kazanmış. Geçen sene 15. sırada olan marka bu yıl 18’e gerilemiş. Chevrolet tamamı elektrikli modeli Bolt‘a güven tam iken, Camaro için aynı şeyler söylenmemiş.

17 Chrysler FCA

Marka değeri yüksek grubun bu sene için 41/100 güvenilirlik puanı verilmiş. Geçen sene sıralamada 27. olan grup bu sene 17. sırada bitiriyor. Chrysler’in Pacifica MPV‘si güvende iyi yorumlar alırken, 300 Serisi için öyle düşünülmemiş.

16 Volkswagen

Sürekli emisyon skandalı ile anılsa da ayakta durmayı başaran VW, 44/100 güvenilirlik puanına hak kazanmış. Geçen sene ki sıralaması 22 olarak kayıtlara geçilmiş. Modelleri arasında en çok güven aşılayan ve sorunsuz olarak görülen Passat‘a tam puan, Golf içinse en az güvenilen model denilmiş.

15 Ford

Dünyanın hatırı sayılır otomobil firmalarınan biri olan Ford, 45/100 müşterilerinden güvenilirlik puanı almış. 2016 yılını 18. sırada kapatan Ford’un en az şikayet aldığı araba Mondeo olduğu kararı verilmiş. Hangi sorunlar çıktığı bilinmiyor ancak Focus modeli en az güvenilen arabası olmuş.

14 Mercedes – Benz

Üç yıldızın sahibi köklü Alman markası Mercedes 47/100 güvenilirlik puanı ile 14. sıraya yükselmiş. Yükselmiş diyoruz çünkü geçen sene 17. sırada bitirmişti. En güvenilir modeli E Class olurken, en az güvenilen modeli GLC SUV modeli olduğunu gördük.

13 Porsche

VW gibi adı emisyon skandalına karışan Porsche, güven puanı olarak 50/100 almayı başarmış. Geçen seneye göre yükselişe geçen Porsche’nin bu yıl Macan SUV‘u güven aşılırken, Cayenne SUV modeline biraz ön yargılar olmuş.

12 Mazda

Son zamanlarda Toyota ile açacağı mega fabrikayla adından söz ettiren Mazda, 52/100 güvenilirlik puanı verilmiş. 3 Serisi en memnun kalınan model olurken, yeni nesliyle yollara çıkan CX-9 için güven için biraz daha zaman olduğu düşünülmüş.

11 Nissan

Mazda’dan sonra 11. sıraya yerleşen Nissan, 53/100 güvenilirlik puanı almış. Yapılan anketten Note modeli tam puan almayı haketmiş. Amerika pazarı için satılan Sentra ise en az güven veren model olmuş.

10 Hyundai

Koreli firma bizlere en son gösterdiği i30 Fastback ile adından söz ettirmişti. 59/100 puanı hanesine yazdıran Hyundai’nin Elentra’sı herkes tarafından iyi yorumlansa da Tucson SUV‘u bazı nedenlerden dolayı tepki almış.

9 Honda

 İyi çıkışlarını gördüğümüz Japon firmaların en büyük temsilcilerinden biri olan Honda 59/100 puan almış. Son zamanlarda Civic FC5’lerin büyük sorunuyla karşımıza gelmişti. Honda’nın en çok güven veren modeli CR-V olurken, en az güveni Ridgeline pick-up‘ı vermiş.

8 Buick

Listede 8. sırada yer alan Amerikan Buick, 59/100 puanla 8. sıraya yerleşmiş olduğunu görüyoruz. Geçen sene 3. sırada olan Buick, bu sene 5 basamak gerilemiş. En çok Encore modeli güvenilirlik puanı alırken, en az puanı ise Lacrosse modelinden almış.

7 Infiniti

Nissan markasının Amerika tarafını temsil eden Infiniti 60/100 puan alarak 7. sıraya yerleşmiş. Geçen seneye göre sadece 1 basamak gerilediğini gördük. Sorunsuzluk adına en iyi dönüşler Q70 Sedanına olurken, şekliyle büyüleyen Q50 ise şimdilik beklemede kalmış.

6 Subaru

AWD’nin simgesi olan Subaru, 60/100 ile 6. sırada yer almış. Spor arabası BRZ‘den iyi dönüşler sağlanırken, yeni Impreza serisi BRZ’ye nazaran daha az tepki almış.

5 BMW

Alman otomobil üreticisi BMW, 62/100 puan ile ilk sıralarda yer almayı başarmış. Geçen sene 9. sıra olan BMW’nin 2 Serisi güvenilirlik açısından tutulurken, en az güven puanlaması i3 Serisine yapılmış.

4 Audi

Dünyada kendine has stiliyle söz ettiren Audi, 68/100 puan almaya hak kazanmış. Alman markanın en çok güvenilen modeli Q3 olurken, en az güvenileni A7 olmuş. Tabi yukarıda da saydığımız bazı modellerin oldukça yeni olması dezavantaj doğurmuş olabilir.

3 KIA

Son yılların en iyi çıkışlarını yapan Koreli firma, 71/100 ile ilk üç sıra içerisinde yer almayı başarmış. Niro üzerinden iyi dönüşler alan Kia, Sportage’i için aynı şeyler olmamış.

2 Lexus

Lüks segmentin liderlerinden Lexus, 77/100 ile güvenilirlik açısından dünyada 2. sırada yer aldığını görüyoruz. Geçen seneye göre bakarsak yerinde her hangi bir değişiklik olmamış. En çok ilgi ES Serisine olurken, yeni üretime aldığı GX için daha az güven puanları verilmiş.

1 Toyota

Dünyanın en değerli markası seçilmesinin ardından Toyota’yı şimdi de en güvenilir marka olarak görüyoruz. 80/100 puanla 1. olan Toyota’nın GT86 spor arabası en çok güvenilen modeli olmuş. En az güven ise yeni kasasıyla karşımıza çıkan Tacoma pick-up modeline olmuş.

Bu sene yapılan araştırmalar sonucunda bazı modeller yerinden ayrılmazken, bazı modellerin ise düşüşler yaşadığını gördük. 27 marka üzerinden araştırma yapan Consumer Reports, oldukça kapsamlı konular üzerinden raporlar hazırlamış.

Listeye baktığımızda çoğunluklu olarak memnuniyet sağlayan Japon otomobil markaları ve modelleri olduğunu gördük. Zaten ilk iki sıraya marka ve alt modeli yerleşmiş. Bu çalışma, müşterilere sorulan sorular ve karşılığında alınan cevaplara göre değerlendirilmiştir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum