Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Güçlü Ordusuna Sahip Olan 10 Ülke

Dünyanın En Güçlü Ordusuna Sahip Olan 10 Ülke

Dünya çapında birçok insan silahsızlanmanın huzur ve barış getireceğini düşünse de önde gelen ülkelerin başlarında bulunan insanlar, bu iki öğenin askeri birlikler ile geleceğine inanıyorlar. Yakın tarihimizde şahit olduğumuz Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrasında kurulan ve birçok ülkenin de üyesi olduğu NATO gibi örgütler, anlaşma dahilinde yer alan ülkelere karşı dışarıdan yapılan işgale yönelik saldırıları geri püskürtmek için hazır konumda bekliyor.

Elbette ki bu birliklerde bulunan askeri güç, o ülkeyi kurtarmak için tek başına yeterli olmayacaktır. Ülkeyi savunmak ve işgalden korumak için kendi bünyesinde de bir askeri güce ihtiyaç vardır. İşte bu düşünce devlet büyüklerinin askeriyeye fazlasıyla önem vermesinin başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Dünyanın askeri yönden süper güçlerinden biri olduğunuzu düşünün, geride kalan hangi ülke size kafa tutabilir ki?

Tabi ki sizlerden daha güçlü ülkeler yolunuza çıkabilir. Ancak en azından güçlü bir askeriyeye sahip olduğunuzda bu liste biraz daha kısalacak ve sahip olduğunuz güçlü askeriyenizle sizden daha üstün ülkeleri bile geriye püskürtme şansınız her zaman olacaktır. Bu amaçlara hizmet eden ve ülkelerinin güvenliğini sağlamak için canla başla mücadele eden 170’in üzerinde askeri birlik bulunuyor. Fakat bu birliklerden 10’u dünyanın en güçlü ordusunu oluşturuyor.

Şimdi dilerseniz dünyanın en güçlü askeriyesine sahip ülkelerin hangileri olduklarına birlikte göz atalım:

10 Birleşik Krallık

Birleşik Krallık2018 yılında kadar Birleşik Krallık’a ait askeri donanmanın %20 kadar azalması bekleniyor. Fakat bu durum elbette ki Birleşik Krallık’ın askeri gücünde azalma olacak anlamına gelmiyor. Üretilen en pahalı askeri araçlar arasında yer alan HMS Queen Elizabeth gibi büyük savaş gemilerinden birine sahip olan bu dünya devi, 2020 yılında havacılık anlamında da büyük yeniliklere imza atmayı planlıyor. HMS Queen Elizabeth adındaki bu devasa savaş gemisinin hazır konumdaki 40 adet F-35B savaş jetiyle okyanuslarda gezineceği belirtiliyor. 60.5 milyar dolarlık bütçelerinin yanı sıra 146,980 kişilik aktif askerleri, 407 tank, 936 hava ekibi ve on adet denizaltıyla Birleşik Krallık ordusu dünyanın en güçlü askeri birliklerinden bir tanesi olarak kabul görülüyor.

9 İtalya

İtalyaDünyanın en borçlu ülkeleri listesinde 7’inci sırada yer alan İtalya, yüksek rakamlı borçlarına rağmen askeriyesine 34 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış. Dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan İtalya’nın aktif asker sayısı tam olarak 320 bin olup, gerektiğinde kullanılması için hazır konumda bekletilen 586 adet tankı bulunuyor. Aynı zamanda 760 adet savaş uçağına ve 6 adet denizaltını da bünyesinde barındıran bu ülke dünyanın süper güçlerinden bir tanesi olarak tanımlanıyor.

8 Güney Kore

Güney KoreDoğu Asya’nın en güçlü ülkelerinden biri olan Güney Kore, toplamda 8.5 milyonu geçkin asker sayısına sahip olmasına rağmen bu askeri üyelerden sadece 687 binini aktif olarak kullanıyor. Yıllardır Kuzey Kore ile mücadele içerisinde olan bu ülke, doğal olarak askeriyeye oldukça önem gösteriyor. Ordusuna 62.3 milyar dolarlık bir bütçe ayıran Güney Kore’nin tamı tamına 2.381 tankı, 1.412 savaş uçağı ve 13 adet denizaltısı bulunuyor. 50.4 milyonluk nüfusa sahip olan Güney Kore’deki bireylerin her biri de gerekli görüldüğü durumlarda savaşa hazır konumda bekliyorlar.

7 Türkiye

TürkiyeKanada, İsrail, Mısır ve Pakistan gibi dünyanın en güçlü nükleer silahlarına sahip olan ülkeler arasında yer alan etkileyici güçlerin yanı sıra; Almanya, Polonya, İtalya ve İngiltere gibi süper güce sahip ülkeleri de gerisinde bırakmayı başaran Türkiye, dünyanın en büyük ordularından birine sahip. F-35 Programı’nın yanı sıra Müşterek Taaruz Uçağı (JFS) Programı’nın da üyesi olan Türkiye, ciddi bir havacılık gücüne sahip. 18.2 milyar dolarlık bütçe harcaması, 410.500 adet asker sayısı, 3.778 tank, 1020 savaş uçağı ve 13 denizaltıya sahip olan Türkiye; dünyanın süper güçleri arasında 7. sırada yer alıyor.

6 Fransa

FransaFransa, askeri güçlerinin bir kısmını aşırılıcılığı önlemek ve bazı bölgelerde istikrarlı bir hükümet kurabilmek için Afrika’ya göndermişti. Tabi ki asıl sebep herkesin malumu. Elbette ki bu amacına ulaşabilmek için ciddi bir askeri güce sahip olması gerekiyordu. Fransa da bu nedenle ordusu için 62.3 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Toplamda 202.761 aktif askere, 423 tanka, 1264 uçağa ve on adet denizaltına sahip olan Fransa; yüksek rakamlı bir orduya sahip olmamasına rağmen deneyimli bir ekibe sahiptir.

5 Hindistan

HindistanÇin ve ABD’nin dışımda en fazla aktif asker sayısına sahip olan Hindistan’ın ordusunda tam 1.325.000 birey yer alıyor. 50 milyar dolarlık bütçe, 6.464 tank, 1.905 uçak ve 15 adet denizaltını bünyesinde barındıran Hindistan; ayrıca nükleer silahlara da sahip olan bir güç olarak dünyanın dikkat çeken ülkeleri arasında yer alıyor.

4 Japonya

JaponyaJaponya, askeri açıdan ne kadar başarılı olduğunu geçmiş tarihlerde birçok kez dünyaya kanıtlamıştır. Oldukça küçük bir orduya sahip olmasına rağmen, üst düzey askeri cihazları bünyesinde barındırarak dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan Japonya, askeri birlikleri için 41.6 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış. Toplamda 247.173 askere, 678 adet tanka, 1613 savaş uçağına ve 6 adet denizaltısına sahip olan Japonya’nın da ordusu; Türkiye ve İtalya gibi gönüllü askerlerden oluşuyor.

3 Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk CumhuriyetiYıllar boyunca, Çin’in askeriyesi hem tecrübe kazanmaya hem de genişlemeye devam etti. İnsan gücü açısından inanılmaz bir rakamı bünyesinde barındıran Çin Halk Cumhuriyeti’nin ordusu, tamı tamına 2.333.000 askerden oluşuyor. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci tank filosunun sahibi olan Çin ordusunda; 9.150 tank, 2.860 uçak, 67 adet de denizaltı bulunuyor. Son teknoloji ürünleri ile donatılan askeriyesiyle Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın dev güçlerinden biri olarak kabul görüyor.

2 Rusya

RusyaDünyanın en zengin liderleri arasında yer alan Vladimir Putin’in devlet başkanlığı yaptığı Rusya, yıllardır acımasız askeri güçleriyle biliniyor. Hem aktif asker sayısı hem de tanklarıyla güçlü bir orduya sahip olan Rusya, dünyanın en güçlü ikinci askeri gücüne sahip ülkesidir. 15.398 adet tankı bünyesinde barındıran ordusuna 84.5 milyar dolarlık bütçe ayıran bu süper güç, 3.429 adet uçağın yanı sıra 55 adet denizaltına ve 1 milyonun üzerinde aktif askere sahiptir.

1 Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik DevletleriAskeri açıdan başarılı ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en güçlü ordusuna sahiptir. Toplamda 3 milyonun üzerinde, aktif olarak ise 1.4 milyon askeri bünyesinde barından bu süper güç; ordusuna tamı tamına 601 milyar dolarlık bir bütçe ayırmıştır. Ülkenin ve ülke içerisinde yer alan her bir bireyin güvenliğinden sorumlu olan ABD ordusunda toplamda 8.848 tank, 13.892 savaş uçağı ve 72 adet denizaltı bulunuyor.

Dünyada toplam olarak 172 ülkenin ordusu bulunuyor. Bu askeri güçlerden bazıları toplamda yüksek rakamlı asker sayısına ya da bütçe açısından oldukça etkileyici rakamlara sahip olsalar da aktif ve tecrübeli asker sayısı açısından fazlasıyla azınlıktalar. Bu orduların her birinin görevi öncelikli olarak kendi ülkelerindeki barış ve huzur ortamını sağlamak olsa da bazıları geçmiş günlerde işgalci güçler olarak da görev yapmışlardır. Birçok ülkenin kafa tutmaya çekineceği bu süper güçlerden sizi en çok hangileri şaşırttı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum