Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Eski Gülen Yüz Emojisi Türkiye’de Bulundu!

Son zamanlarda evrensel bir dil haline geldiğini biliyoruz da emojilerin binlerce yıl önce kullanılmış olmasına ne demeli? İşte dünyanın en eski emojisi hakkındaki detaylar:
Dünyanın En Eski Gülen Yüz Emojisi Türkiye’de Bulundu!

Tamam, emojileri artık iletişimimizin bir parçası olarak kullanmaya alıştık. Hatta yeni bir para kazanma yolu olan emoji çevirmenliği neymiş, bunu bile öğrendik. Ayrıca dün de Facebook’tan 17 Temmuz Dünya Emoji Günü’ne özel istatistikler hakkında konuşmuştuk. Peki, günlük hayatımızda sürekli olarak kullandığımız emojilerin tarihi sizce ne kadar eskidir? İlk emoji diyorum, acaba ne zaman çizilmiştir?

10, 20 ya da 50 yıl önce falan değil. Şaşırtıcı olan gerçek şu ki ilk emoji günümüzden 3700 yıl önce çizilmiş. Üstelik bu bilgiye, ülkemizde yapılan kazı çalışmaları sayesinde ulaşıldı! İşte detaylar:

Dünyanın ilk gülücük emojisine Gaziantep’teki Karkamış Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında rastlandı.

Dünyanın ilk gülücük emojisine Karkamış Antik Kenti’nde bulundu

Çalışmalarda; üzerine gülen yüz ifadesi çizilmiş 3700 yıllık bir şerbet testisi ortaya çıktı.

Türk-İtalyan ekibi tarafından gün yüzüne çıkartılan bu testi, büyük ilgi uyandırdı.

3700 yıllık testi

7 yıldır devam eden kazı çalışmaları sırasında daha pek çok önemli bilgiye ulaşıldı. Çalışmanın başındaki İtalya’nın Bolonyo Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nikolo Marchetti de Karkamış’ın tarihsel anlamdaki önemini vurguladı.

Profesör, Karkamış Antik Kenti ve kazı çalışmaları hakkında şu yorumu yaptı:

Profesör Karkamış Antik Kenti hakkında yorum yaptı

“Nekropol alanında çeşitli küpler, kaplar bulduk. Bunlardan en ilginci, M.Ö. 1700 yılına ait üzerinde gülücük emojisi bulunan bir testi. Bu testi şerbet içmek için kullanılmış. Muhtemelen dünyanın en eski gülümsemesi. Bunu yapan usta ne amaçla bu emojiyi çizmiş bilemiyoruz ancak biz gülücük olarak nitelendiriyoruz.”

Parçalanmış bir şekilde bulunup bir araya getirilen gülücük asırlık emojili testi, diğer eserlerle birlikte Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek.

Testi diğer eserlerle birlikte Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek

Sonuçta; Karkamış Antik Kenti, M.Ö. 2000 yılında Anadolu ve Mezopotamya’da hüküm süren Hititler’in en önemli yerleşim yerlerinden! Ayrıca profesör; pek çok önemli eserin bulunduğu kentin, Suriye tarafında kalan 35 hektarlık alanının da korunma altına alınması gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum