Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Dünyanın En Egzotik 10 Arabası

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız Dünyanın En Egzotik 10 Arabası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Üç aşağı beş yukarı neredeyse artık hepimizin arabası var. Her yeni model araç gördüğümüzde kıskanıyoruz ya da ‘bende şunlardan biri olsa’ moduna giriyoruz. Kabul edelim sadece ufak bir kısmımız yalnızca o kadar şanslı.

Arabalarımız eski veya küçük olabilir. Beğenmiyor olabiliriz; ama bir düşünün ya arabalarımız değişik şekillerde olsa? Mesela; cep telefonu veya bir ayakkabıya benzeseydi, o zaman beğenir miydik acaba? Bu merakımızı gidermek adına çalışan arkadaşlar olmuş. İşte karşınızda dünyadaki en egzotik, en fantastik şekildeki 10 arabası:

1 FlatMobile

FlatMobileAraç, 1968 HilmanImp üstüne kurulmuştur ve Imp’s standart 857 CC motor ile güçlendirilmiştir. Batmobile’den az biraz da olsa esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Yerle arasında yalnızca 50cm bulunmakta ve dünya üstündeki en ince araç olduğu düşünülmekte. Flatmobile, jet motoruyla güçlendirildiği için rahat bir şekilde 160 km hıza ulaşabilir. Araç aynı zamanda egzozundan alev de çıkartabiliyor. Jet motoru sağ olsun.

2 BrookSwan Car – Kuğu Aracı

BrookSwan Car - Kuğu Aracı“Daha önce hiç kuğu şeklinde bir araba düşündünüz mü?” diye gereksiz bir soru sormayacağım. Çünkü düşünmediniz, değil mi? Kuğular çok güzel canlılar; şahaneler ve klaslar; buna rağmen zannetmiyorum ki birisi de kuğu arabası hayal etmiştir. Her neyse güzel bir insan yapmış. Aracın tek özelliği ise kuğuya benzemesi değil, aynı zamanda gagasından kaynamış su atarak geçtiği yolları da temizleyebiliyor.

3 Colim – Tak Çıkar Karavan

Colim - Tak Çıkar KaravanBelki de olup olabilecek en kullanışlı araçlardan bir tanesi sanırım. Araç iki kısımdan oluşuyor; ön ve arka olmak üzere. Aracın özelliği ikiye ayrılabiliyor olması, bütünken bildiğimiz bir karavan ama ihtiyaca göre aracı ikiye ayırıp öndeki parçayı alıp gidebiliyoruz. Evet, yanlış okumadınız, aracın ön tarafı normal bir hatchback araçtan farksız. Araç o yüzden çok kullanışlı, ara sokağa veya karavanla girmek istemediğiniz herhangi bir zaman aracı uygun bir yerde ikiye ayırabilir ve sadece ön tarafıyla devam edebilirsiniz.

GCM Yatırım Banner

4 Rinspeed SQuba – Suda ve Karada Giden Araç

Rinspeed SQuba - Suda ve Karada Giden Araçİsviçreli iş adamı aynı zamanda ‘Rinspeed’ otomobil firmasının sahibinin, sıkı bir James Bond hayranı olmasından dolayı ortaya çıkan araçtır. Firma sahibi ‘The Spy Who Loved Me’ adlı filmden biraz fazla etkilenip neden olmasın diyor ve 2008 yılında araç gösterime sunuluyor. Hem karada hem suda ilerleyebilmesi için elektronik aksan kullanmıştır. Araç karada 120 km hıza ulaşabilirken, su da ise 3-6 km hızla gitmektedir.

5 Reliant Robin – Üç Tekerlekli Araç

Reliant Robin - Üç Tekerlekli AraçAraç hakkında maalesef söylenebilecek pek fazla şey yok. Ayrıca aracı öyle istediğiniz gibi her yerde kullanmanız çok zor hatta nerdeyse imkânsız. Çünkü aracın önde olan tek tekeri hem motor kısmının ağırlığını taşımaya çalışıyor hem de yön değiştirmenizi zorlaştırıyor.

6 Pyramid Dream Car – Hayallerdeki Piramit Araç

Pyramid Dream Car - Hayallerdeki Piramit AraçEvet, başlıkta da belli olduğu üzere aracımız üçgen. Tasarımı George Zanis, yaratıcısı Sugar Crove iş birliğiyle yapılmış araç, elektrikle çalışmaktadır. Benzin fiyatlarını düşündükçe aslında gayet makul bir araç gibi. Yaklaşık 3.5 saatte dolan şarjıyla 144 km yol gidebiliyor. Araç 80 adet kurşun asit batarya ile desteklenmiş olup 4 farklı bağımsız motoru bulunmaktadır. Bu da aracın kendi etrafında 360 derece dönmesine olanak sağlar.

Bu arabayı daha önce dünyanın en garip arabalarında da incelemiştik. Diğer garip arabaları görmek için tıklayın.

7 Smart Monster Truck – Smart Canavar Kamyon

Smart Monster Truck - Smart Canavar KamyonDizaynı Steffan Attart ve Mercedes Benz Greece (Yunanistan) tarafından yapılmış araç, her ne kadar karikatüre benzese de yine de bir canavar kamyondur. Araç tamamen eğlence amaçlı yapılmıştır, yarış için değil. Araçta ayarlanabilir amortisörlerle beraber, alüminyum kafes bulunmaktadır. Yani bildiğimiz smartlardan daha ‘smart’.

8 Citroen/Michelin PLR

Citroen/Michelin PLRAraç, 1972 yılında Michelin tarafından tasarlanmıştır. ‘PLR’ Fransızca olan ‘Poids Lourd Rapide’ ya da anlayacağımız dilde ‘hızlı ağır araç’ diye geçmektedir. 10 tekeri bulunmakta ve bunlardan 4 tanesi direksiyonla beraber yön değiştirmekte. Ayrıca aracın 10 tondan fazla olduğu bilinmesine rağmen 180 km hıza ulaşabilmektedir.

9 GM XP-21 Firebird III

GM XP-21 Firebird IIISerinin 3. aracı olan ‘Firebird lll‘ün tasarımı titanyumdur. 2 koltuğu olup 255hp’e sahiptir. Araçta bulunan 7 kanat ve arkada bulunan kuyruk paleti aracın yüksek hızdayken ani yavaşlamalar yapabilmesini sağlar.

10 Batman Tumbler 2013 Gumball 3000

Batman Tumbler 2013 Gumball 3000Hepimizin en beğendiği belki de ‘keşke bende de bir tane olsa şunu yapardım, ederdim,’ diye hayaller kurduğumuz araba. Kelimenin tek anlamıyla ateş ediyor. Middle-Eastern’un ‘TeamGalag’ diye adlandırdığı bir grup tarafından yapılmıştır. Her sene Gumball 3000 yarışını tamamlamaktadır. 3 koltuğu olan araç 495 beygirlik Chevrolet V8 ile güçlendirilmiştir.

Arabalar için ciddi anlamda ne diyeceğimi bilmiyorum, hani işsizlik midir nedir anlamadım ama şurası bir gerçek; arabalar gayet başarılı, her ne kadar değişikte olsalar. Özellikle Batmobile sevdalısı olarak, bir tanede ben mi yapsam diye düşünmedim değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.