Yatırım yapmaya başla!

Konsol Savaşları: Tüm Sistemler için Dünyanın En Çok Satan Video Oyunları

Konsol Savaşları: Tüm Sistemler için Dünyanın En Çok Satan Video Oyunları

Geliştirilen akıllı oyun ve konsol teknolojileri ile video oyunları inanılmaz bir boyuta ulaştı. Haftada en az 3 ila 7 saatimizi çeşitli konsollarda ve hatta akıllı telefonlarımızda yer alan oyunlara adar olduk. Hatta bazılarımız işten ya da okuldan geldikten sonra, bilgisayarlarının veya sahip oldukları konsolların başına geçip oldukça uzun bir oyun maratonuna başlayarak, video oyunlarını yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline getirmişlerdir.

Stres attığımız, hırslandığımız, keyif aldığımız ve büyüleyici dünyalarla tanıştığımız video oyunları, git gide gerçek dünya ile bağdaştırıldıkça, bizlerin de bu oyunlara olan iştahı daha da kabarmaya başlıyor. Hal böyle olunca, durumdan faydalanmak isteyen oyun şirketleri arasında eşsiz bir rekabet filizleniyor. Bu akıl almaz mücadele sonucunda birbirinden büyüleyici video oyunları ortaya çıkıyor ve meydana getirilen göz alıcı oyunlar, bizi fazlasıyla cezbetmeyi başarıyorlar.

Oyuncuların yanı sıra sinema sektöründeki üst düzey şirketleri de büyüleyen bu oyunlar, beyaz perdede yer almaya başlayıp, video oyunlarından uyarlanmış yüksek hasılatlı en iyi filmler haline geliyorlar. Hem oynamaktan hem de beyaz perdede izlemekten zevk aldığımız bu video oyunlarından, dünya çapında en çok hangilerinin tercih edildiğini hiç merak ettiniz mi? Eğer video oyunlarına olan tutkunuz, kelimenin tam anlamıyla en büyük bağımlılıklarınızdan biri haline geldiyse, dünyanın en çok satan video oyunlarından oluşan listemiz ilginizi çekebilir.

İşte huzurlarınızda dünyanın en çok satan video oyunları:

5 Super Mario Bros.

55.75 Milyon Kopya

Super Mario Bros.Wii ve PlayStation gibi konsolları bir kenara bırakıp, çocukluğumuzun en eğlenceli ve en önemli video oyunu Super Mario Bros. ile klasik NES sistemine geri dönüş yapıyoruz. Özellikle baş karakter Mario’nun ön plana çıkıp, zavallı Luigi’nin pek fazla yüzüne bakılmadığı bu oyunu oynamak, halen daha bize fazlasıyla zevkli gelebilir. Gözlerimizi kapatıp bu eşsiz video oyununu zihnimizde canlandırmaya çalıştığımızda, en azından oyunun ilk seviyesi aklımıza gelecek ya da özdeşleşmiş müziği kulaklarımızda çınlayacaktır. 90’lı yıllardan kalma Super Mario Bros. oyunu, halen daha popülerliğini korumaktadır. Nintendo’nun Sanal Konsol’u ile geniş kitlelere kolaylıkla yayılabilen bu müthiş oyun, belki de bir başka Nintendo harikası Pokemon Go’nun büyük başarısı sayesinde sanal gerçekliğe uyarlanarak karşımıza gelebilir. Sokaklarda, caddelerde ve parklarda çeşitli badireler atlatıp “Prenses’i” kurtarmaya çalıştığınızı bir düşünün, sizce de fazlasıyla eğlenceli olmaz mıydı?

4 Grand Theft Auto V

65 Milyon Kopya

Grand Theft Auto VBugüne kadarki en gerçekçi ve en başarılı oyun serilerinden bir tanesi olan Grand Theft Auto, 265 milyon dolarlık maliyetiyle şimdiye kadar yapılmış en pahalı video oyunları listesinde ikinci sırada yer alıyor. Serinin son oyunu olarak 2013 yapımı GTA 5, oyun içerisinde birçok karakteri yönetebilmenize de imkan tanıyor. Tamamıyla eşsiz bir tasarıma sahip olan Grand Theft Auto V, farklı bakış açıları sunarak da oldukça lezzetli bir video oyunu haline geliyor. Serinin önceki oyunlarından çok daha büyük ve farklı bir dünyaya kapılarını açan Grand Theft Auto V ile zamanın nasıl bu kadar çabuk ilerlediğini anlayamayabilirsiniz.

3 Wii Sports

82.78 Milyon Kopya

Wii SportsVideo oyunlarında ve konsollarında efsaneleşmiş bir isim olan Nintendo’nun Wii konsolu için geliştirmiş olduğu Wii Sports oyununun grafikleri, kötü sayılabilecek nitelikte olsa da renk şeması yeterince iyidir. Aşırı kolay oynanış tarzı, belki de Wii Sports oyununun bu kadar popüler hale gelmesinin başlıca nedeni olabilir. Ayrıca bünyesinde 5 adet spor simülasyonunu barındıran Wii Sports, özellikle de boks müsabakalarına hayran olanların fazlasıyla ilgisini çekebilir.

2 Minecraft

107.86 Milyon Kopya

MinecraftAnlaşılması zor bir oyun olan Minecraft’ın adını duymayan yoktur. Ancak bu oyunun amacının tam olarak ne olduğu halen daha merak konusudur. Köşeli karakterlerle donatılmış bir evrende geziniyoruz. Peki, sonrasında ne yapıyoruz? Bloklardan inşa edilmiş bir tabutta karakterinizin hayatını sonlandırmak, blok partilerinde coşmak ya da bloklarla dolu bir hayat yaşamak için toplanılan bloklardan, çok daha büyük bloklar oluşturuyoruz. Biraz kaynak toplama ve belki de biraz hayatta kalma becerilerinin yer aldığı Minecraft oyunundan, yaklaşık 108 milyon kopya satılmış. Aslında tam olarak kaynak yönetimi ve hayatta kalmak için sergilenen mücadele ile Minecraft biraz da olsa karmaşık bir oyun haline dönüşebiliyor. Yine de bu oyunun dünya çapında milyonlarca insana ulaşması, bizleri fazlasıyla şaşkına çeviriyor.

EN PAHALI VİDEO OYUN UNSURLARI İÇİN TIKLAYIN.

1 Tetris

495 Milyon Kopya

TetrisHemen hemen her sistemde varlığını sürdürmeye devam eden, yılların eskitemediği Tetris oyunu, hem kolay kullanılabilir hem de zevkli oyun işleyişiyle, dünya çapında en çok tercih edilen video oyunu olarak karşımıza geliyor. Her yaştan insanın severek oynadığı bu eşsiz oyun, yaklaşık yarım milyarlık kopya satışıyla konsol savaşlarının galibi olmayı başarıyor. İlk olarak 1985 yılında Aleksey Pajitnov tarafından meydana getirilen Tetris, daha sonra Nintendo tarafından tasarlanan Game Boy ve Atari firması tarafından oluşturulan çeşitli konsollarda da yer almıştır. Uzun çubuğun yolunu, adeta bayram ya da yaz tatilleri gibi beklediğimiz bu muhteşem video oyunu, şimdilerde akıllı telefonlarda da rahatlıkla oynanabiliyor.

Özellikle içerisinde bulunmakta olduğumuz bilişim çağında, popülerlikleri oldukça artış gösteren video oyunları, sahip oldukları görüntü kaliteleri ve gerçekçi yapılarıyla, bizleri birer oyun bağımlısı haline dönüştürmeyi başarıyorlar. Fakat listemizde yer alan bazı oyunlar, kopya satış rakamlarıyla sizleri de fazlasıyla şaşırtmış olmalılar. Peki, sizlerle paylaşmış olduğumuz dünyanın en çok satan video oyunları arasında yer almasını beklediğiniz başyapıtlar hangileri?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum