Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Çok Kullanılan İşlemcileri Bazı Saldırılara Karşı Güvenli Değil

Sektörde yaygın olarak kullanılan Intel, AMD, IBM ve ARM işlemci yongalarının bazı saldırılara karşı güvenli olmadığı ortaya çıktı.
Dünyanın En Çok Kullanılan İşlemcileri Bazı Saldırılara Karşı Güvenli Değil

Günümüzde kullanılan teknolojik ürünlerin büyük bölümünde işlemciler kullanılıyor. Bilgisayar, telefon televizyon gibi başlıca cihazlar, dünyanın önde gelen şirketleri tarafından üretilen işlemciler sayesinde çalışıyor. İşlemcilerin güvenlik seviyesi bu cihazlar için büyük öneme sahip. Yapılan bir araştırma sektörün önde gelen işlemcilerinin bazı saldırılara karşı güvenli olmadığını gösteriyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Intel’in sunucularında bulunan gizli verilerin sızdırıldığı yapılan bir araştırma ile ortaya çıkarılmıştı. Bu sefer yapılan araştırma Intel, AMD, ARM ve IBM tarafından üretilen işlemci modellerini ilgilendiriyor. Söz konusu firmalara ait işlemcilerin yan kanal adı verilen saldırılara karşı açık olduğu iddia edildi.

Yaygın Kullanılan İşlemcileri İlgilendiren Araştırma

Yaygın Kullanılan İşlemcileri İlgilendiren Araştırma

Graz Teknoloji Üniversitesi ve CISPA Helmholtz Bilgi Güvenliği Merkezi tarafından yapılan araştırma dünyanın en yaygın kullanılan işlemci modellerini ilgilendiren bir güvenlik açığı olduğunu ortaya çıkardı. Saldırılar işlemcilerin kernel bölümünde bulunan bir açık üzerinden gerçekleştirildiği belirtiliyor. Daha önce Meltdown ve Foreshadow tabanlı işlemcilerde bir güvenlik açığı ortaya çıkarılmıştı.

İşlemci üreticileri ise bu açığı kapatan bir güncelleme yayınlayabilmiş değil. Araştırmacılara göre işlemci firmaları sorunu tam anlamıyla tespit edememiş ve gerekli önlemleri alamadı. Yapılan çalışmada açığı tespit etmek için Intel Core i7 serisi bir işlemcide, çalışan bir işlemden gizli bir işleme veri aktardılar.

Yapılan araştırmayla ilgili işlemci üreticilerinden herhangi bir açıklama gelmiş değil. Önümüzdeki günlerde bu açıkları kapatan bir yama yayınlanacak mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum