Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Büyük Yatırımcıları ve CEO’ları İstanbul’a Geliyor

Başbakan Binali Yıldırım kredi derecelendirme kararlarının ardından yatırımcıların endişelerini ortadan kaldırmak için bir toplantı düzenleneceğini duyurdu.
Dünyanın En Büyük Yatırımcıları ve CEO’ları İstanbul’a Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ekonomisi çalkantılı bir sürecin içerisinden geçiyor. Özellikle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen “not indirimi” kararlarının ardından, yabancı yatırımcılar cephesinden gelecek olası hamleler, Türkiye ekonomisini yeni bir çıkmaza sokabilir. Tüm bunların yanı sıra, bu işlem haftasında Türkiye, koalisyon güçleriyle birlikte Musul’a yönelik askeri operasyona başladı. Hatırlanacağı üzere geçen haftaki işlemlerde tarihi rekoru kıran Dolar/TL paritesi, yeni işlem haftasına da yükselişle başlangıç gerçekleştirdi. Bu noktada uzmanlar, olası savaş tehditlerine bağlı olarak yeni rekorların kırılabileceğini belirtiyorlar. Sıcak para akışında sıkıntıların yaşanabileceği beklentileri ise Türkiye ekonomisi üzerindeki tehdit olarak görülebilecek birçok sıkıntıdan yalnızca bir tanesi.

Başbakan Binali Yıldırım bugün Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, önde gelen gazetelerin ekonomi müdürleriyle bir araya geldi ve kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Türkiye ekonomisinin gidişatını ve en çok merak edilen yabancı yatırımcı sorunuyla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle;

“Yatırımcılar ve CEO’lar İstanbul’a gelecek”

Açıklamalarının ilk bölümünde Yıldırım; kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen kararların ardından yatırımcıların endişelerini ortadan kaldırmak için 27 Ekim tarihinde İstanbul’da oldukça önemli bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi. Uluslararası yatırımcıların tereddütlerinin giderilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, Türkiye’nin kabiliyetlerini en iyi şekilde anlatacaklarını dile getirdi. Türkiye’nin oldukça önemli şehirlere sahip olduğunu belirten Yıldırım, ticari başkentin İstanbul, resmi başkentin Ankara, turizm başkentinin Antalya, ihracat başkentinin ise İzmir olduğunu vurguladı ve yatırımcıların tüm bu unsurlara dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

“Küresel ekonomilerdeki büyüme, göreceli olarak devam ediyor”

Açıklamalarının devamında ise Yıldırım, küresel krizin 2008 yılından bu yana devam ettiğini söyledi. Özellikle Lehmann Brothers’in çöküşünden bu yana, dünyada güven bunalımının görüldüğünü belirten Yıldırım, kaynağa erişmede yaşanan endişelerin güven unsurunu tetiklediğini dile getirdi. Bu doğrultuda ekonomilerde büyümenin görüldüğünü fakat bu durumun bir önceki yıla göre azalarak devam ettiğinin altını çizen Yıldırım, Türkiye’nin mevcut şartlar içerisinde birçok ülkeye göre iyi durumda olduğunu vurguladı.

“Dolardaki yükseliş genel bir sorun”

Geçen hafta tarihi rekorunu kıran Dolar/TL’nin seyriyle ilgili olarak konuşan Yıldırım; dolardaki güçlenmenin yurt içi etmenlerin dışında, genel olarak sürdüğünü söyledi. FED beklentilerine paralel olarak yükselişlerin görüldüğünü belirten Yıldırım, iç dinamiklerin bu noktada baskın olmadığını vurguladı. Faizlerin düşmeye devam ettiğini de belirten Yıldırım, ekonominin istihdam üretmek adına asla hız kesmeyeceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar