Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük İncisi Bir Balıkçı Tarafından Yakalandı!

Dünyanın En Büyük İncisi Bir Balıkçı Tarafından Yakalandı!

Şansa pek inanan bir insan değilim; ama bu olay tamamen şanstan ibarettir. Bir balıkçı olduğunuzu ve dünyanın en büyük incisini yakaladığınızı düşünsenize… Hayal gibi geliyor değil mi? İsmini vermek istemeyen balıkçı için tam anlamıyla “hayaller gerçeğe dönüştü.”

10 yıl önce Filipinler’in Palawand Adası’nda Puerto Princesa kentinde gizemli balıkçı ekmek parası için uğraşırken, şans eseri bu devasa büyüklükteki inciyi yakalıyor. Bu zamana kadar inciyi evinde “uğur getirmesi” amacıyla saklıyan balıkçı; evi yandığında kurtarabildiği eşyaları dışarı çıkartırken, inciyi almayı da unutmuyor. Böylece, balıkçının evinin yanması üzerine devasa inci de gün yüzüne çıkıyor. Sonrasında inciyi bölgedeki bir turizm görevlisine götürmesiyle dünya, rekor büyüklükteki bu inciden haberdar oluyor. Buradaki yetkililer, incinin değerini anlayarak işlemlere en kısa sürede başlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Yapılan ölçümlerden sonra balıkçımızın yakaladığı incinin uzunluğunun 60.96 santimetre, eninin ise 26.43 santimetre olduğu ortaya çıktı. Bundan önceki rekoru elinde tutan inci 6.4 kilogram ve 35 milyon dolar değerindedir. Bu inciye uzmanlar; “İncilerin Şahı” adını vermişti. Balıkçımızın yakaladığı incinin 34 kilogram olduğunu düşünürsek, buna ne isim verecekleri halen daha merak konusu. Devasa inci, şu an hükümet tarafından korunmakta. Gemoloji Enstitüsü’nün gelip incinin büyüklüğünü belgeledikten sonra inci direkt olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. İlginç bir bilgi; eski rekora sahip olan “İncilerin Şahı” aynı şekilde Palawan Adaları’nda bulunmuştur.

Gelelim, balıkçının bu paha biçilemez inciyi nasıl yakaladığına; bir gün balığa çıktığında, şiddetli dalgalarla teknesi sağa sola savrulurken çapasının bir şeye takıldığını fark etmiş. Fırtına dindiğinde çapasını kurtarmak için denizin dibine dalan balıkçı, büyük istiridye kabuğunu görmüş. Çapasını kurtardıktan sonra bu kabuğu da teknesine çıkartan balıkçı, evi yanana kadar da bulduğu devasa inciyi bir sır olarak saklamış. Değerini tahmin edememiş olacak ki bu kadar süre kimseye bahsetmemiş.

İnci, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdikten sonra muhtemelen satışa sunulacak. Birçok müzenin bu değerli inciyi sergilemek için birbiriyle yarışacağı aşikar. Satıştan elde edilen bir miktar para balıkçıyla da paylaşılır diye umuyoruz.

Aslında bu hayatta her şey şansa bakıyor. Balıkçı o gün, böyle değerli bir inciyi yakalayacağını tahmin bile edemezdi. İşte, hayatın karşımıza neler çıkaracağını asla bilemeyiz. Hayatta böyle şanslar karşımıza bir veya iki kere çıkar. Önemli olan, o an denk geldiğinde fırsatı kaçırmamaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum