Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük Elmasına Verilen Fiyat Rekor Kırsa da Bazılarına Az Geldi!

Angola’da bulunan nadir elmas, Christie’s Müzayede Evi tarafından “rekor kıran” bir fiyata satıldı. Fakat ne hikmetse, 33,7 milyon dolar bazılarına az geldi!
Dünyanın En Büyük Elmasına Verilen Fiyat Rekor Kırsa da Bazılarına Az Geldi!

Christie’s Müzayede Evi’nin İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptığı açık artırmada, deyim yerindeyse milyonlar havada uçuştu. Zira satışa çıkartılan elmaslar dünyanın en pahalı elmasları listelerine girecek niteliklere ve niceliklere sahipti.

Örneğin; The Art of Grisogono isimli elmas, dünyanın en büyük elması olarak tanımlandı ve 33,7 milyon dolar karşılığında satıldı. Aynı açık artırmada 19 karatlık açık pembe elmas ise 14,5 milyon dolarlık fiyatıyla yeni alıcısının oldu…

Öncelikle dünyanın en büyük elması olarak manşetleri süsleyen The Art of Grisogono’dan bahsedelim.

 The Art of GrisogonoSonuçta; 2016’da Angola’da çıkartılan 163.41 karat ağırlığındaki bu değerli taş, şimdiye dek satılan en büyük renksiz elmas olarak ünlendi. Kaldı ki 404 karatlık işlenmemiş taştan kesilen ve D rengi skalasında dünyanın en pahalısı olan elmas, günümüze dek keşfedilen en büyük 27. ham elmas niteliğiyle de dikkat çekti.

İsviçreli De Grisogono tarafından hazırlanan değerli taş, “en pahalı” unvanını zümrüt ve elmastan yapılmış zinciriyle birlikte satıldığı 33.8 milyon dolarlık fiyatıyla kazandı.

Dünyanın En Büyük ElmasıGerçi 77 Diamonds isimli mücevher şirketinin sahibi Tobias Kormind, İsviçreli firmanın 1700 saatlik uğraş sonucunda ortaya çıkardığı ürüne biçilen değeri beğenmedi. Nitekim ona göre The Art of Grisogono’nun fiyatının 50 milyon doların üzerine çıkması gerekiyormuş.

Ne var ki kendi alanında bir dünya rekoru kıran renksiz elmas, açık artırmaya telefonla katılan ve ismi açıklanmayan bir alıcıya yaklaşık 34 milyon dolara satılmış oldu.

Aynı açık artırmada görücüye çıkan bir diğer elmas ise Le Grand Mazarin isimli 19 karatlık pembe elmastı.

Le Grand Mazarin 14.5 Milyon DolarDiğeri kadar büyük olmasa da 14.5 milyon dolarlık fiyatı ve sahip olduğu özellikleriyle göz kamaştıran bu elmasın alıcısının da kimliği açıklanmadı. Fransız krallarının tacını süsleyen bu elmasın, Güney Hindistan’da bulunan Golconda bölgesinden çıkarıldığı belirtildi.

Ayrıca 1961 yılında XIV. Louis’e hediye edilerek, o dönemden sonra birçok kral tacında kullanıldığı söylendi. Neticede; milyon dolarlar karşılığında satılan elmasların her ikisi de yeni sahiplerini buldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum