Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük Dijital Kamerası: “LSST”

Dünyanın En Büyük Dijital Kamerası: “LSST”

Dijital kameralar cebimize girecek kadar küçüldüğünden beri, hayatımızda da bir takım alışkanlıkların değiştiği bir gerçek. Köşe başındaki fotoğrafçıları daha az ziyaret ediyoruz mesela ya da unutulmaz bir anımızı ölümsüzleştirmek için Almanya’dan gelecek dayıoğlunu beklemiyoruz artık. Teknoloji bu kadar ilerlemiş ve buna bağlı olarak küçülmüşken, bu devasa dijital kamera da neyin nesi diye merak etmiş olabilirsiniz. Aslında, bizim günlük hayatta kullandıklarımızın küçüklüğü sahip oldukları teknolojiyi kanıtlarken; bu özel kameranın büyüklüğü aynı işlevi görüyor.

Kafanızı karıştırmış olabilirim, ben en iyisi olayı en başından alayım. ABD’deki Stanford Üniversitesi, Enerji Bakanlığı’nın da desteğiyle bir kamera projesi başlattı ve Büyük Snoptik Gözlem Tekeskobu yani LSST fikrini ortaya attı. Şili’de And Dağları’nın eteklerinde kurulacak olan yapı, NASA’nın uzay üstlerinden farksız bir tasarıma sahip. Devlet organları tarafından da tam destek alan projenin bitirilmesi sabırsızlıkla beklenmekte. Peki ama bu devasa kamera tam olarak ne işe yarıyor? İşte detaylar ve bu sorunun cevabı…

Karşınızda dünyanın en büyük dijital kamerası:

Büyük Snoptik Gözlem Tekeskobu

Büyük Snoptik Gözlem TekeskobuLSST, temel olarak gökyüzü hareketlerini sürekli gözlemlemek için tasarlanıyor. Tabi bu yalnızca işin özü. Kamera, bir çeşit teleskop olarak tasarlanmış ve bir gecede 800’den fazla panoramik görüntü kaydedebilme özelliğine sahip! LSST’nin bunu, 3.2 milyar pikseli olan teknoloji harikası bir kamera ile yapacağı belirtiliyor. Sonuçta, şimdiye kadar yapılan en büyük dijital kamera olarak anılacak LSST, haftada 2 kez tüm gökyüzünü kaydedebilecek. Biz bu tasarım sayesinde evreni tamamen yeni ve farklı bir bakış açısından görmeye başlayacağız.

Sistemin, Samanyolu Galaksisi üzerinde yapılan çalışmalara, gezegenimiz için zararlı olabilecek meteorların tespitine, karanlık maddeler hakkında edinilecek yeni bilgilere ve daha bir dizi gelişmeye imkan yaratacağı tahmin edilmekte. Kısacası bu söylediklerim, LSST’nin görünür evreni sürekli kaydedeceği anlamına da geliyor.

Büyük Snoptik Gözlem TekeskobuŞu an Şili’de yapımı üzerinde çalışılan 3.2 gigapiksellik kameranın kapasitesi hakkında bir fikri olmayanlar için şöyle bir benzetme yapabiliriz. LSST’nin yapımı bittiği zaman dev kamera, 600 kilometre mesafeden bir otomobil ışığını rahatlıkla görebilecek. Böyle söyleyince kulağa daha anlaşılır geldi değil mi? Diğer taraftan, kameranın yapımının 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. LSST görevine başladıktan sonra, elde edilen verilerin bilim adamlarının yanı sıra, öğrencilerin ve halkın bilgisine sunulacağını da belirtmek isterim.

Sonuçta, ortalama 7 yıl içerisinde gökyüzünün şimdiye kadar görülmemiş kayıtlarına ve fotoğraflarına bizler de tanıklık edeceğiz, gibi görünüyor. Tüm dünya gibi biz de LSST’nin kullanıma başlanacağı günü dört gözle bekliyoruz. LSST’nin elde edeceği verileri düşünmek sizde de merak uyandırmıyor mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum