Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük Deniz Üstü RES’i Türkiye’de Kuruluyor!

Türk sularında kurulacak olan ve dünyanın en büyük offshore rüzgar enerji santrali olması planlanan projenin, 2-3 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.
Dünyanın En Büyük Deniz Üstü RES’i Türkiye’de Kuruluyor!

Dünyanın en büyük deniz üstü (offshore) rüzgar enerji santrali (RES) Türkiye karasularında kurulacak. Offshore Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Rüzgar Enerjisi Santrali şartnamesine göre, santral ihalesinin son başvurularının 23 Ekim 2018 tarihinde sona ereceği, başvuruların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından incelenmesinin ardından kesin tarihi açıklanacak olan ihalede, yatırımcıların kilovatsaat başına tavan fiyatı olarak belirlenen 8 dolar/cent üzerinden açık eksiltme usulüyle yarışacağı bildirildi.

Dünyanın en büyüğü olma özelliği taşıyan yatırıma, değişen teknolojilere bağlı olarak 2-3 milyar dolar gideceği belirtildi.

Tesisin ilk elektrik üretimi tarihinin 2023 yılı olması planlanırken, açık eksiltme usulüne göre kilovatsaat başı en düşük teklifi veren yatırımcı veya konsorsiyum, söz konusu fiyat üzerinden 50 teravatsaatlik üretim için enerji satış sözleşmesi imzalayacak.

Kazanan yatırımcı en fazla 1.200 megavat kapasiteyle kuracağı offshore santral için Saros, Gelibolu – Şarköy ve Kıyıköy’ün Türk suları içinde kalan alanlarının, aday bölgeler olduğu bildirildi.

İhaleyi kazanan yatırımcının kapasiteyi aşamalı olarak kullanması halinde, en az 840 megavatlık kısmı öncelikli devreye alması bekleniyor.

Yatırımcının geriye kalan kapasite hakkını, ihale sonrasında imzalanacak olan sözleşme tarihinden itibaren 42 ay içerisinde Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü‘ne yazılı olarak bildirmesi gerekiyor.

Bunun yanında 1.200 megavatın aşamalı olarak kurulması halinde zorunlu olan 840 megavat ile kalan kapasite için ayrı ayrı önlisans başvurularında bulunulması gerekiyor. Yatırımcı 42 ay içerisinde gerekli bildirimini yapmaz ve 72 ay içinde işletmeye alınmaz ise 840 megavat haricindeki kapasitesinin kullanım hakkını kaybediyor.

Offshore YEKA kapsamında verilecek olan lisans süresinin 30 yıl olarak belirlendiği bildirildi.

Dünyanın en büyüğü olması planlanan deniz üstü rüzgar enerji santralinin, aynı zamanda Akdeniz Bölgesi ülkelerinin de bu teknolojideki ilk santrali olacağı tahmin ediliyor. 50 metreye kadar derinlikte kurulacak rüzgar türbinlerinde, daha önce YEKA projelerinde olduğu gibi %60 yerli ekipman üretim şartı arandığı, %80 Türk mühendis istihdam edilmesi şartı olduğu duyuruldu.

Hayata geçirilecek olan yatırım sonuçlandığında, Trakya bölgesindeki yüksek enerji ihtiyacını karşılamak için kara arazisi kullanımına gerek kalmadan, tüketim noktasında üretim yapabilme imkanı da doğmuş olacak. Kara rüzgar santralleriyle teknolojisi aynı olmasına rağmen, kullanılan ekipmanların hem malzeme hem de tasarım tekniği açısından rüzgarın bir üst ligi olarak nitelendirildiği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum