Paylaşım

Dünyanın En Büyük Bankaları Borsada Dibe Çekiliyor


 

Dünyanın en büyük bankaları, astronomik miktardaki kayıpların etkisi altında kalarak dibe çekiliyor. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Aralarında Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, JP Morgan Chase ve Deutsche Bank’ın da bulunduğu dünyanın en büyük bankaları borsada oldukça sert düşüşler yaşıyorlar. Hatırlanacağı üzere dev bankalar, geçen yıl kırılan rekorlarla oldukça önemli başarılar elde etmeyi başarmışlardı. Ancak 2016 yılında işler beklenildiği gibi ilerlemedi ve dev bankalar dibe çekildi. Bankaların borsada yaşadığı sert düşüşlerin temel nedeni ise milyar dolarlık piyasa değeri kayıpları oluyor. Dünyanın en büyük 15 bankası, son 1,5 yılda gerçekleşen işlemler baz alındığında toplamda 670,35 milyar dolar değer kaybı yaşadı.

Çin bankalarında görülen kayıplar hangi düzeyde?

Dünyanın en önemli bankaları, piyasa değerlerinde yaşadıkları kayıplarla borsada sert düşüşler yaşıyorlar. Özellikle Çin bankaları, piyasa değerlerindeki şok düşüşlerle dibe çekiliyor. Dünyanın en büyük bankası olarak gösterilen Çin Endüstri ve Ticaret Bankası‘nın (Industrial and Commercial Bank of China) piyasa değeri, geçen yıla oranla yüzde 32 oranında gerilemiş durumda. Bu kayıp sonrası bankanın zararı ise 102,5 milyar dolar düzeyinde. Dünyanın en zengin 10 bankası arasında yer alan; Çin İnşaat Bankası‘nın (China Construction Bank) piyasa değeri ise geçen yazdan bu yana 76,4 milyar dolar düzeyinde eridi. Böylelikle banka 178,1 milyar dolar değer kaybetti.

En büyük 5 bankanın toplam kaybı ne kadar oldu?

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası ile Çin İnşaat Bankası’nın yanı sıra aralarında, Çin Tarım Bankası (Agricultural Bank of China), Çin Bankası (Bank of China) ve Mitsubishi UFJ.’nin de bulunduğu dünyanın en büyük 5 bankasının toplam kaybı merak konusu oldu. Dünya devleri piyasa değerlerinde yaşadıkları şok düşüşlerin ardından, toplamda 358 milyar dolar kaybettiler.

Avrupa bankalarında durum nasıl?

Dünyanın en büyük sekizinci bankası olarak gösterilen Fransız BNP Paribas‘ın piyasa değeri son bir yıl içerisinde 80,15 milyar dolardan, 61,9 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Böylelikle bankanın piyasa değeri yüzde 23 oranında azalmış oldu. Alman Deustsche Bank ise yüzde 60,8 oranında düşüşle piyasa değeri en fazla gerileyen bankalar arasında yer aldı. Ayrıca bankanın geçen seneki piyasa değeriyle şimdiki arasında tam 30,2 milyar dolar fark bulunuyor. Barclays’in piyasa değeri ise bir yıl içerisinde 73,65 milyar dolar seviyesinden, 34,07 milyar dolar düzeyine kadar geriledi. Böylelikle bankanın piyasa değeri yüzde 51,5 oranında gerilemiş oldu.

En az değer kaybeden büyük banka hangisi?  

Dünyanın en büyük bankaları borsada dibi görürken, en az değer kaybeden büyük banka belli oldu. Dünya Ekonomisinin Kalbinin Attığı Amerika’nın ve 2016 Yılının En İyi 10 Bankası arasında yer alan JP Morgan Chase, en az değer kaybeden en büyük banka oldu. Hatırlanacağı üzere bankanın piyasa değeri, Haziran ayında 258,85 milyar dolar seviyesine tırmanarak, kendi rekorunu kırmayı başarmıştı. Ancak bu tırmanışın ardından bankanın piyasa değeri 236,58 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Böylelikle yüzde 8,6 oranında düşüş yaşayan banka, piyasa değeri en az düşüş gösteren büyük banka oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın