Paylaşım

Dünya’daki Tüm Buzullar Eriseydi Kıtalar Nasıl Görünürdü Tanık Olun!

 

Dünya’nın özellikle kutup bölgelerine yaklaştıkça dev buzul kütleleri görülmektedir. Hatta bu kütleler o kadar fazladır ki Dünya genelindeki okyanuslardan sonra en fazla su miktarını buzullar oluşturmaktadır. Ayrıca buzulları tatlı su deposu olarak görmemiz mümkündür.

Peki ya bu dev buzul kütlelerinin tamamen erimesinin Dünya’ya etkileri nasıl olur hiç düşündünüz mü? Özellikle son yıllardaki küresel ısınmanın etkisiyle buzullarda erimeler meydana gelmekte ve okyanusların tuz dengesinde değişimler olmaktadır. Bu da mevsimler başta olmak üzere Dünya üzerinde bir takım olumsuz etkilere neden olmaktadır.

İzlediğiniz videoda Dünya genelindeki buzul kütlelerinin tamamen erimesi halinde kıtaların nasıl görüneceğine tanık oluyorsunuz. Su seviyesinin yükselmesi, özellikle kıyılarda olan pek çok şehrin tamamen sular altına kalmasına neden oluyor. Uzmanlar böylesine bir erimenin etkisiyle deniz seviyesinin yaklaşık 66 metre yükseleceğini öngörüyor. Bu seviyede bir yükselmenin etkisiyle Dünya haritasında radikal değişikliklerin olacağı videoda net olarak görülüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur