Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Direksiyon Simidini Yeniden İcat Etti!

Hyundai, araç teknolojilerinde çok konuşulacak bir yeniliğini daha gösterdi. İşte detaylar...
Hyundai Direksiyon Simidini Yeniden İcat Etti!

Hyundai-Kia grubunun teknoloji hızlarına yetişilecek gibi değil. Ar-Ge’sine akıllara zarar yatırımlarını biliyoruz ve bunun sonuçlarına bir süredir hep beraber bakıyoruz. Arama motoruna “Hyunda’i ilkleri” veya buna karşılık gelecek kelimeleri arattırdığınızda ekrana çok farklı yenilikçi teknolojilerin çıktığını göreceksiniz.

Alman ve Japon’lardan sonra Kore’de adını bu tip haberlerle duyurmaya başladı. Direksiyon simitlerinin artık değişmesi gerektiğini düşünen şirket, fiziksel temas ortamlarını bitiriyor. Yeni sistemin düşüncesi aşırı olağanüstü gelse de temeli aslında bir dokunmatik ekran!

Benzer bir çalışmayı geçtiğimiz CES Fuarı’nda Byton’da görmüştük.

Dünyanın en akıllı aracı olarak lanse edilen Byton konsepti, direksiyonun göbek kısmına dokunmatik ekran entegre etmişti. Görünümde sıradışı hareketler olsa da kullanılabilirliği konusunda bazı ayrımlar yaşanmıştı. Hyundai olayı daha aza indirgemiş ve simit üzerindeki fonksiyon kısımlarını dijitale çevirmiş.

Çalışma çok radikal algılanabilir ancak dokunmatik olayı hayatımızın artık her yerinde değil mi?

Apple’ın cep telefonlarında başlattığı dokunmatik kullanım sonrasında durumda tam zamanlı olarak değiştirilmişti. Fiziksel tuşlar bırakılıp, klima kumandasına kadar hassas dokunuşların verildiği teknolojiyle araçlar sunuldu. Yukarıda da dediğimiz gibi düşünce basit ve inovatif. Normal basmalı veya tekerlekli bir düğme grubuyla yaptığımız direksiyon işlemleri, Hyundai’de dikdörtgen ekran üzerinde gerçekleştiriliyor.

Her zaman için fiziksel tuş mu dokunmatik bir alan mı daha kullanışlı olur?

Başlarda bilgi-eğlence ekranlarında hassasiyet tam olarak sağlanamadığı için bir geri çekilme olmuştu. Zira araç ekranlarının geliştirilmesi oldukça zordur. Sebebi ise kokpitte çok ön planda oldukları için ekranların sıcak-soğuk ortamlarda sağlıklı çalıştırılması gerekir. Yine de Toyota gibi bazı şirketler en azından ses açma ve menü gezinme tuşlarını dokunmatik ekranların dışında fiziksel olarak çevirebilecek şekilde yapıyorlar.

Cam açma düğmelerini de bu şekilde beklediğimiz otomobillerde Hyundai yeni direksiyonunda kişiselleştirmeye izin veriyor.

Örneğin, ses ayarlarının olduğu kısmı navigasyon veya mobil cep ayarlarına dönüştürebilirsiniz. Bahsettiğimiz değişimleri ana ekrandan sürekleme şeklinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Şu var ki şimdilik temas hassasiyetini bilmediğimiz bu direksiyon simidi için insanlar nasıl bir beklenti içerisine girecekler. iPad veya Samsung cep telefonu gibi hisli ve çabuk tepki verebileceğini mi düşünüyoruz?

Koreli markanın bu sistemi alıp öylece koyduğunu düşünmeyelim. Top Gear‘ın yer verdiği teknolojik yenilikte Hyundai, insanları simülatöre yerleştirerek, verdiği tepkilere bakmış. Kamera destekli gözlük takmaları istenerek kişilerin araç kullanırken ve araç durduğu zamanlarda sistemin kullanışlılığı ölçülmüş.

Geri dönüşler olumlu yönde ilerlemiş. Test için katılan insanların direksiyona bakarak veya orada yaptıkları işlemlerin dikkat dağınıklığı yaratmadığı sonucuna varılmış.

Prototip ekranlı direksiyonun yinede daha çok geliştirilmesinin daha iyi sonuçlar vereceği düşünülüyor. Düşüncemize göre nasıl ki bilgi ekranları Mercedes MBUX veya BMW’nin temassız yönetim şekline geldiyse, direksiyonlarda buna paralel geliştirilmesi gerekiyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum